Sinyor da gitti
Tayyar ÖZDEMİR

Tayyar ÖZDEMİR

Sinyor da gitti

23 Nisan 2019 - 07:00

Türk futbolu bir yıldızını daha kaybetti. Basketbol da ay-yıldızlı takımda oynarken futbolu da aynı güzellikle becerebilen Can Bartu gerçek bir yıldızdı. Bizim çocukluğumuzda Can Bartu ile ilgili ağabeylerimiz konuşurlar çoğunluğu da “Burnu büyük ”derler ve benzer yorumları yaparak rahmetliyi kendilerince küçültmeye çalışırlardı. Biz bu söylemlerin etkisi altında statlarda onları izledik. Zaman hızla geçerken kendisi ile Milliyet gazetesinde buluştuk. Ön yargılı bizler burnu büyük Can Bartu’yu incelemeye alırken söylenenlere ilişkili bir paralellik  yakaladık. O da Allah vergisi burnu gerçekten büyüktü. Ancak bizim ağabeylerimizden duyduklarımız büyüklük; kibirli, kimseyi beğenmeyen anlamındaydı.

Bartu ne zaman İzmir’e gelse ya da ben İstanbul’a gitsem rahmetli ile karşılaşınca onun fiziksel burnu büyüklüğünün dışında karakterindeki incelik, beni sürekli olarak eskilere götürürdü. Türkiye de ardından İtalya da uzun yıllar futbol oynayan ve adını “ Sinyor”a taşıyan Can Bartu’nun Türk sporundaki yeri tartışılamayacak kadar önemliydi.

Futbol dünyamızda her kulübün ya da her sporcunun unutulmaz anıları kitaplara sığamayacak kadar derindir belki ama bazı kişiler vardır ki, onların anıları ve yerleri bambaşkadır. Can Bartu da bu özel insanlardan biriydi.İyi ve güzel yaşadı. Dikkat edilirse onu Fenerbahçe’nin hiçbir aktivitesinde gören olmadı. O daha çok kendine ve özeline dönük yaşamayı tercih etti.

1970’li yıllarda İzmir B.Efes Oteli lobisinde Akın Barhan, Ogün Altıparmak ve Can Bartu ile oturuyorduk. Bartu birden ayağa kalktı ve parmağıyla işaret ederek “Bakın Metin geliyor” dedi. Rahmetli Oktay ile sarıldılar ve samimi sohbete girdiler. Can Bartu bize dönerek, ”Şu adam var ya. Bizi tek başına yendi” diyerek Metin Oktay’ı yere-göğe sığdıramadı. 

Kısacası Can Bartu söylendiğinden farklıydı. Burnu fiziksel olarak büyüktü ama kişiliği çok farklıydı. Işıklar içinde yat, Sayın Bartu…

Zaman Tüneli  


YORUMLAR

  • 0 Yorum