Tayyar ÖZDEMİR

Tayyar ÖZDEMİR

Son maçlar

07 Mayıs 2019 - 07:00

Süper Ligin tamamlanmasına 3 hafta kaldı. 34 maçlık uzun bir maraton insan ömrü gibi birer, birer yaşanarak tamamlanacak. Bu tamlamanın sonunda da üç takım ligin dibinde kalıp eksi lige inerken tek bir takım şampiyon olarak kupayı kaldıracak. 

1959-60 sezonundan bu yana oynanan Süper lig ve takımları bu süre içinde çeşitli dönemler geçirerek zamana uzandılar. Kimileri liglerden düşüp adeta Süper lige hasret kaldılar, kimileri ise zaman tüneli içinde eriyip kendilerini amatör kümelerden arındıramadılar. Dahası amatör kümelerle birleştiler profesyonel ligi tamamen unutur oldular.

Bunların hiç biri yani takımların istekleri doğrultusunda yaşanmadı. Süper Lige ayak uydurmanın yada uyduramamanın kriterleri içinde doğru orantılıydı. Yönetici farklılıkları, taraftar ilgisinin özelliği ve isabetli yada isabetsiz oyuncu transferleri bu kulüplerin kaderleri üzerinde etkin rol oynarken en doğruyu yapanlar bu ligde uzun süre kalanlardı.

Şimdi anımsıyoruz da 1959-60 sezonunda o günkü adıyla Milli lig (Şimdi Süper lig)'e merhaba diyen İzmir takımları içinde Altınordu ile İzmirspor farklı liglerde yaşam mücadelesi verirken özellikle İzmirspor amatör kümenin daimi takımı durumuna düştü. Altınordu ise birinci ligde yükselme maçları için gayret verirken sadece altyapı çalışmaları ile dikkat çeker duruma geliyor. Ankara ve İstanbul takımları da benzer çıkmazların altında ezildiler. Feriköy, Yeşil Direk, Beykoz, Vefa, Adalet. Beyoğluspor şimdi nerelerde mücadele veriyor?  Ankara da Demirspor, Hacettepe, P.T.T takımları da çıkmazlar içindeler. Yani dünün flaş takımları şimdi gözden kaybolmuş yokluklar içinde isimlerini bile unutturmuş bir anlayışla yaşam veriyorlar. Ancak yineleyelim ve belirtelim ki, bu alanda yöneticilerin rolleri çok ama çok önemlidir. 

Bizim korkumuz Süper Lig'de mücadele veren tek İzmir takımı Göztepe'nin böylesine bir avantajı varken bunu kullanmasıdır. 3 maçlık sınavında sarı kırmızılı takımın rakip kim olursa olsun puan ve puanlar alarak bu tehlikeden sıyrılmasıdır. Gösterilen örnekler hiç de hoş değildir. Bilmem anlatabildik mi?

Zaman Tüneli 

YORUMLAR

  • 0 Yorum