Tayyar ÖZDEMİR

Tayyar ÖZDEMİR

Yalnızlık

04 Nisan 2014 - 00:00

Galatasaray'ın unutulmazları arasında yerini almış kaleci Turgay Şeren'i televizyonda sizler de benim gibi izlemişsinizdir. Onun futbol oynadığı yılları bilenler o ropörtajı izleyince geçmiş yılları gözleri önüne getirip “Bir zamanlar kraldı”deyip iç çekmiştir.

Özellikle 1955'li yılları baz alarak Turgay Şeren'e bakarsanız hata yapmış olursunuz. O daha önceki yıllarda sarı kırmızılı takımın içinde rol alırken şimdiki Süper Lig'de de uzun yıllar forma giyen ender başarılı kalecilerdendi. Onun döneminde yani son yıllarında İzmir'den de önemli kaleciler yetişirken en üst düzeyde olanı Ali Artuner'di. Göztepe'nin milli kalecisi, özellikle 1960'lı yılların ortalarında ülke çapını aşan ünüyle dikkatleri çekep yıllarca ay yıldızlı formayı giyip taçlandırıldı. Sözümüzün içinde Varol Ürkmez, Özcan Arkoç da vardı. Mümin, Yılmaz, Osman, Nihat, Necdet gibi o dönemin Süper Lig'deki önemli kalecilerdi.

Turgay Şeren'in ilerleyen yaşına bir de yanlızlığı katılınca o dev kaleci küçücük kalmış. Her sözün ardından gözlerinden akan yaşlar acaba ona neleri anımsatıyor? Bilemeyiz. Ancak ülke çapında ünlü olan insanların spor dünyasından ayrıldıktan sonra büyük bunalımlara girdiklerine tanıklık ettik. Turgay Şeren'de de benzer durumu sezmiş olsak da eski arkadaşlarının onu aramadıkları belli ki gözlerinden akan yaşlar onu çok üzüyor.

Turgay Şeren ile Milliyet Gazetesi'nde birlikte çalıştık. Zaman zaman İzmir'e gelir ve maçlarda yorum yapar dönerdi. Bizlerden yaşlı olmasından herhalde pek samimi davranmaz, ancak gerektiği hallerde konuşurdu. Oysa Metin Oktay, Coşkun Özarı, Cihat Arman, Can Bartu, Vedat Okyar gibi eski yıldız oyuncular Turgay Şeren'den daha farklı olarak samimiydiler. Bizlerle aynı yaşdaymış gibi konuşurlar konuya karışıp uyarılarda bulunurlardı. Şimdi düşünüyordum da, Turgay Şeren'in yanlızlığı acaba kendisini sürekli olarak insanlardan çekmesi miydi? Kimbilir... Ama ne olursa olsun insanın yaşı ilerleyince herhalde biraz daha duygusal oluyor ne dersiniz?  

YORUMLAR

  • 0 Yorum