Yerine ne yapılacak ?
Tayyar ÖZDEMİR

Tayyar ÖZDEMİR

Yerine ne yapılacak ?

21 Ağustos 2014 - 00:00

Çocuktum, herkes gibi ben de belli yaşlara gelince "Topun" peşine düşüp ilerleyen yıllarda öğrenim yaparken sınıf bile kaybettim. Kısacası futbolla okulu bir süre birlikte sürdürmek için uğraştım sonunda başardım ama kaybettiğim iki yılı da futbol gibi belleğimde tuttum.

Alsancak Stadı'nın ön kapısının heybetini, şimdiki kapalı tribünlerin arkasındaki bilet gişelerinin yerindeki Alsancak İlk Okulu'nu da belliğime taşıdım.O semtin insanları ile aynı sınıfları paylaşıp yaptığımız maçları da rafa kaldırdım. Kısacası Alsancak Stadı'nın bizim nesilde yeri ve önemi dikkat çekecek kadar büyüktür.

Sizlere yıllar önce haberini de yaptığım bir anımı anlatayım; Yıl 1959, Altay ile İstanbulspor bu statta sezon öncesi hazırlık maçı yapmıştı. Bu maçı 19 bin biletli seyirci izlemişti. Ama o yıllarda bu rakam "Aman Allahım bu sayıda şimdi bile seyirci olamaz"diyebilirsiniz. Evet bu rakam doğrudur. İsteyen Gençlik Spor İl Müdürlüğü arşivlerinden öğrenebilir. O dönemlerde İzmir'in nufusu en fazla 500 yada 600 bindi. Stadın yeri de kentin göbeği değil aksine kenarında sayılırdı. Ve insanlar maça yürüyerek gidip gelirken biten maçın ardından ne kavga, ne de gürültü yaparlardı. Herşey maçın içinde yaşanır bugünkünden çok farklı olarak kimse kimseye laf bile atmazdı. Sporun terbiyesi sadece oyuncularda değil seyircilerde de vardı ki, bu güzellikleri anlatmaya devam edebiliyoruz.

Alsancak Stadı'nda 12 yıl topun peşinde koşan biri olarak bende anıları çok fazla. 1967 yılında Altay ile Göztepe'nin yaptıkları kupa finali, İstanbul takımlarının ünlü oyuncularının yakından tanışıklığı, yabancı takımların boy göstermesine karşın Göztepe'nin onları nasıl ezdiğinin görüntüleri bugün bile herkesin belleğinde yerini kaybetmemişken stadın tarihini bir kenara atmamak için de zamanı uymak gerekmez mi? Belki İzmir takımlarının sorunu ve çözemediği konu şudur, Bu stat elden çıkarsa, yenisi yapılacak mı? Doğrudur bu sadece kulüplerin değil tüm İzmir'in sorunu olmalıdır. Bence yenisi yapılmadan stadı yıkmamak koşulu ile İzmirli bu düşünceye evet diyecektir. Aksini yapmak ise devleti rahatsız edebilir ki o da iyi bir sonuç değildir.

Bu stadın anıları sayfalara geçse yine de yetmez. Rumlardın, İngiliz,Fransız ve İtalyan levantenlerinin birlik olup yarattıkları bu alanın adı sonraki yıllarda" Alsancak çayırı"ya da sahası olarak bilinirdi.Bu isim hala da devam ediyor. Limana gelen yabancı gemi personeli de bu alanda futbol oynayıp İzmirliye yeni ufuklar açarken bu stadın toprak ama yağmura rağmen çamur olmayan zemini tüm ülkeye yayılırken ilk ızgara sistemi bu statta vardı. İzmir'i sel alsa bu zemine bir şey olmaz takımlar maçlarını yaparlardı.

1971 Akdeniz oyunları içinde stad yeniden ele alınıp zemini çime dönşxütürüldü ancak eskisi kadar zemini istenilen düzeyde olamadı. Teknoloji eski sisteme ya yetişemedi yada yapanlar iyi zemin yapamadı.

Kısacası bu stadın tarihi de İnönü Stadı tarihi gibi olmayacak gibi...Yerine ne yapılmak isteniyor onu bilemiyorum ancak yeni bir stat için yer de aramaya gerek yok işte size yer ; Atatürk stadı ve kompleksi.   

YORUMLAR

  • 0 Yorum