Zaman ne gösterecek?
Tayyar ÖZDEMİR

Tayyar ÖZDEMİR

Zaman ne gösterecek?

20 Mayıs 2013 - 00:00

Önce Karşıyaka, ardından Altınordu ve bir süre sonra da Göztepe kulüp olarak liglerin tepesinde de altında da yer aldılar.¶ En sonunda da İzmirspor yeni adı ile zaman içinde diğerleri gibi küçülerek Süper Lig'den amatör kümeye kadar indi. Bu beş İzmir takımlarının içinde sadece Altay amatör kümeye inmedi ve onun korkusunu ve deneyemini öğrenemedi. Ne var ki şimdiki Altay resmine duygusal bakmazsanız siyah beyazlı kulübün de bu acı tabloyu görmesi hiç de uzak görünmüyor.

Dedik ya Karşıyaka takımının ligdeki başarısız döneminin ardından 1980'li yılların hemen başında kümeden inmesi kesinleşirken atama ile göreve gelen eski federasyon başkanı merhum Mazhar Zorlu bu camianın takımını “Stratejik konumu gereği” diyerek ligden düşürmedi. Alınan kararla Karşıyaka yerinde kaldı ve önündeki sezonda mücadelesine devam etti. Ancak puan durumu dikkate alındığında Karşıyaka da Zorlu federasyonunun kararı olmasa amatör kümeyi ilk gören takım olacaktı.

Ardından yıllar geçti İzmir takımları şimdiki adı ile Süper Lig'den birer birer düştüler. İlk düşen İzmirspor oldu. Ardından da Altınordu ve Karşıyaka ligde tutunamadılar. Yıllar sonra Göztepe aynı lige devam ederken bazı dönemlerde çıkış yapmış olsa da istikrarı yakalayamadı. Bu takımların içinde Altay uzun süre İzmir'i bu ligde temsil ederken ekonomik çalkantıların yanında yönetim hataları sonucu siyah beyazlı takımda ligden düştü.

Aslında bakarsanız kısa da olsa sözünü ettiğimiz takımların tarihinde övünülecek birçok başarılar varken şimdi bu takımların ikinci ve üçüncü liglerde hayat aramaları o günleri bilenler içinde oldukça üzüntü verici.

Ülkenin ekonomik sıkıntılarını bir türlü üzerinden atamayan İzmir kulüplerinin bir başka sorunu da yönetici bulamamasıdır. İşte bu yönetimsizlik her kulübün ciddi sorunu olduğu ortaya çıkmasına karşın bu yarayı kapatacak kulüp üyeleri de ortadan kaybolunca her camianın onur duyduğu takımları perişan oldular. Federasyondan gelecek girdilerle kendilerine hayat aramaya başladılar. Ne var ki Göztepe kulübü diğer İzmir takımlarından daha iyi durumda olmasına karşın sarı kırmızılı takımda son engeli aşamadı. Oysa parasal sorunu oldukça iyi konumdaki Göztepe'nin de sorunu yönetimden kaynaklanmmış olmalı ki, bu olanaklarna rağmen takım bir alt kümeye düştü.

Kısacası geçmişlerine övünçle bakılan bu kulüplerin yarınları ne olacak? Bu konu aslında İzmir futbolu adına ciddi ciddi tartışılacak bir konudur. Bunu kimler ve nasıl ya da nerelerde yapacaklar? Çevreme baktığımda İZVAK adı altında İzmir kulüplerinin katılımı ile yaratılan kuruluşun bu konuda bir sempozyum yapmasını dilerdim. İZVAK sadece para bulan bir kuruluş değil de sorunları çözebilen bir kuruluştur. Bunun bilinci içinde hareket edilmesi durumunda en azından tartışılacak bu önemli konu belki İzmirlinin de heyecanını arttırabilir diye düşünüyorum. Yönetici ve yardım isteyen kulüpler bakarsınız yeni heyecanlarla bu önemli soruna çözüm getirebilir sanıyorum. Bakalım zaman ne gösterecek?    

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum