Barış Manço'yu tanıyan var mı aranızda ? Ve işte 8 maddede...
Volkan Çelik

Volkan Çelik

Volkan Çelik Yazdı!

Barış Manço'yu tanıyan var mı aranızda ? Ve işte 8 maddede Barış Manço'nun bilinmeyenleri!

16 Nisan 2018 - 11:01

Barış Manço'yu tanıyan var mı aranızda ? Ve işte 8 maddede Barış Manço'nun bilinmeyenleri!

Barış Manço hakkında ne yazsak ne anlatsak eksik ve az kalır emin olun ki. Öncelikle Barış abi 19 yıldır aramızda yok bunu belirtmemiz gerekli. Özellikle 23 nisan olmak üzere bayramları onun şarkılarıyla daha çok sevdik, türküleri onunla daha keyifli dinledik, Anadolu Rock müziğini onunla öğrendik desem yeridir. Tamam öğrendik de acaba biz Barış abiyi tam olarak öğrenebildik mi ?bilinmeyen birkaç yönünü sizlerle paylaşmak istiyorum. Tabi ben bunları yazarken sizde açın ordan bir Barış şarkısı hafif hafif dinleyin.
Ve işte 8 maddede Barış Manço'nun bilinmeyenleri!

1- Asıl adı Mehmet'tir. Mehmet Barış. Türkiyenin ilk Barış ismi ona verilmiştir.
2- İlk bestesi Kafadarlar grubuyla yaptığı Dream Girl'dür.


3- Meşhur bıyıkları! Bıyık bırakmasının sebebi ise; 1967'de Hollanda'da geçirdiği bir kaza yüzünden dudağında açılan bir yarık sebebiyle bıyık bırakmaya başladı.
4- Moğollar grubuna geçen Manço'nun sırf saçları uzun diye tur otobüsüne dinamitle saldırı yapılmıştır.
5- 1976 yılında Kurtalan ekspres ile Avrupa müzik piyasası için BARIŞ MANCHO isimli bir albüm yaptı, aksan sebebiyle başarılı olamasa da, fas ve bazı arap ülkelerinde liste başı oldu. Türkiye'de ise 1977 yılının başında Nick the Chopper olarak yayınlandı ve büyük başarı elde etti.
6- 1994 yerel seçimlerinde Kadıköy Belediye Başkanı Adayı oldu, ancak rahatsızlığı üzerine seçimden önce adaylıktan çekildi.
7- 1988 yılının Ekim ayında TRT 1'de başladığı "7'den 77'ye" adlı televizyon programı, 1998 yılının Haziran ayında 378. kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda ulaşılması zor bir rekoru kırdı.
8- En çok bilinen şarkılarından Gül Pembe, Manço 13 yaşındayken ölen babaannesinin ismidir. Barış Manço, bu şarkıyı çok sevdiği babaannesine yazmıştır.

işte böyle, aslına bakarsanız daha neler var neler. Haftaya farklı bir efsane isim olan Fikret Kızılok'tan bahsedeceğim aklınızda olsun :)
Saygılar

YORUMLAR

  • 0 Yorum