CHP-İYİ Parti İttifakı olacak mı?
Yunus Karakaya

Yunus Karakaya

CHP-İYİ Parti İttifakı olacak mı?

24 Aralık 2018 - 07:51

CHP ile İYİ Parti arasında ittifak çalışmaları bütün hızıyla sürerken, İzmir’de durum ne olacak dersiniz?

İzmir’de CHP tabanı İYİ Parti ile İttifak’a soğuk bakarken ilk tepkiyi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu verdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, partilerin seçim öncesi kurdukları ittifakın bir 'oyun' olduğunu savundu. Kocaoğlu’nun”  Çok uzun süredir siyasetle uğraşıyorum. Yerel seçimlerde Türkiye'de ittifak yakalandı. Genelde oldu, yerelde de olur, itirazım yok. Ama illeri paylaşmak, ilçeleri, meclis üyeliklerini paylaşmak olmaz. Siyaseti partililer götürür. Örgütleri vardır, örgütlerin hassasiyetleri vardır. Koskoca CHP, cumhuriyeti kuran parti, 'Ben şu şu illerde seçime girmiyorum, onu şu partiye bıraktım' diyemez. Ben hiçbir partiye söylemiyorum. Siyaset bilimi açısından konuşuyorum. Sözleri İYİ Parti cephesinde tepki ile karşılandı.

YILDIRIM’DAN TEPKİ

Kocaoğlu’nun sözlerine en sert tepkiyi İYİ Parti Karşıyaka eski ilçe başkanı ve Belediye Başkan aday adayı Mehmet Yıldırım verdi. Yıldırım” Geri kafalı mı desem geri akıllı mı bilemedim..

16 Nisan referandumuyla rejim ile birlikte seçim sistemi de değişti... %50+1 iktidar şartı oldu... Ya bunun farkında değil yada partisinin bu şartta iktidar olamayacağının..

Bir tek yerde haklısın; illerin dağılımında hakkaniyet yok.. Partine bırakılan illerin seçmen toplamı genel seçmen toplamının %50 si. Bu nasıl işbirliği bu nasıl ortaklık..

Köpeksiz köy buldun, değneksiz dolaştın.. Ama artık Cumhuriyet'te Atatürk'te Azmir' de senin tekelinde değil.. İyi parti var, iyi insanlar var...

Ya birlik olacak, cumhuriyet düşmanlarından kurtulacağız yada oyunu bozan olarak bunun tarihi vebalini ustleneceksin”sözleriyle tepkisini dile getirdi...

BAYIR’DAN ÇARPICI AÇIKLAMA

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, yerel seçim öncesi yapılan ankette çıkan sonuçlar hakkında çarpıcı iddialarda bulundu. Bayır sosyal medya hesabından  yaptığı açıklama da bazı ipuçları verdi. İşte Bayır’ın o paylaşımı:

Değerli CHP’li yoldaşlar, her seçim öncesi olduğu gibi yine yerel ve ulusal basında kamuoyu oluşturmaya çalışan arkadaşların olması gayet doğaldır. Kuruluşun ve kurtuluşun Partisi CHP, bu adaylar içerisinde seçimini doğal olarak en fazla hangi adayla alacağı hesabıyla, hafta başı İzmir de bir araştırma yaparak anket ile seçmenlere ulaşıp, '' Kimi belediye başkanı görmek istiyorsunuz?'' diye soracak ve bu anket sonucunda genel merkez yöneticilerimiz bir karara varacaklar. Doğal olarak çok aday adayı olan ilçelerimizde ve Büyükşehirde bir arkadaşımız gösterilecek. Bu sonucu aday gösterilmeyecek arkadaşların olgunlukla karşılaması ve siyasetin uzun erimli bir mücadele olduğunu düşünmelerini 35 yıl siyaset yapan adı Çapacıya çıkan tecrübeli bir ağabeyiniz olarak dikkate almanızı ve mücadeleye devam etmeniz gerektiğini öneririm. Zafer CHP’nin olacak.


KAYDA’YA TAM DESTEK

Bildiğiniz gibi Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde Genel Başkan Devlet Bahçeli tarafından yeniden aday gösterildi. Ülkücüler, Zeki Başkanın yeniden seçilmesi için çalışmalara başladı. Tabii arada bazı çatlak sesler de çıkmıyor değil. Çıkan bu çatlak seslere değerli kardeşim Kerim San sosyal medya hesabından tepki göstermiş. İşte o paylaşım:

Salihli Türk Ocağı'nda olup ben ülkücüyüm diyebilen arkadaşlarım, ağabeylerim neden yıllardır dedikodu yapıp birbirinize küstünüz kırıldınız? Bakıyorum MHP de birbirinize selam vermeye çekiniyordunuz, maşallah Türk Ocağı'nda yan yanasınız. Ne mutlu, kızmıyorum eleştirmiyorum da, hep böyle kalın doğruları yapın. 68 kuşağı olarak bizlere örnek olun ama sizden tek bir kardeş olarak 5000 ülkücü şehidimizin hatırı için bizlere Salihli Belediyesi'ni 99 yılında bile bile kaybettirenlere söylüyorum şuan: Salihli Belediyesi'nde çalışan yüzlerce gencimizin vebali için derim ki, ona buna kızarak ihanet etmeyin bu seçim. O seçim Kızılelma Meydanı'nın yıkılmasını istemiyorsanız Salihli’mize en az 40-50 yıl ülkücülerin hâkimiyetini elinde tutacağımız zamandır. Hiç bir ülkücü ona buna kızarak oncuydu buncuydu diyerek gönül, kibir yaparak ihanet etmemeli. Hata yapmış olabiliriz birilerini kırmış da olabiliriz. Ben her arkadaşımdan, ağabeylerime hata yapanlar adına eğer içlerinde birazcık saygımız var ise o kutsal ocak çeşmesinden su içmişler için özür dilerim. Mutlaka Salihli'de ülkücüleri iktidar yapalım ki artık burası bizim Erganakonumuz olsun.

YORUMLAR

  • 0 Yorum