CHP İzmir sürprizlere gebe
Yunus Karakaya

Yunus Karakaya

CHP İzmir sürprizlere gebe

24 Ocak 2019 - 10:00

31 Martta CHP’nin İzmir Büyükşehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmak üzere birçok ilçe belediye başkan adaylığı yarışına hangi isimlerle gireceği henüz belli olmadı. Ancak ben şunu söyleyebilirim, sürpriz isimleri aday olarak görürseniz şaşırmayın.

Birçok isim İzmir gündeminde konuşuluyor ama o isimlerin her geçen gün yıprandığının da özellikle altını çizmek isterim.

CHP’de Tunç Soyer, Aziz Kocaoğlu kavgasının yaşandığını söylememe gerek yok sanırım. Her iki isim birbirini yiyedursun aradan CHP İzmir Milletvekilleri Kamil Okyay Sındır, Tacettin Bayır sıyrılıp İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak isimleri açıklanırsa sakın şaşırmayın. Esas sürpriz ise CHP’den Balıkesir Belediye Başkan adayı olarak gösterilen ancak İyi Parti’nin adayı İsmail Ok’un ittifak adayı olmasından sonra adaylığı çıkan Ahmet Akın’dan gelebilir. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir taşla iki kuş vurmak için Akın’ı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterebileceği Ankara kulislerinde çok dillendirilmeye başlandı. Kılıçdaroğlu, parti içindeki tartışmalara son vermek için benim adayım”Ahmet Akın”dır diyebilir. Böylelikle Ahmet Akın’ın da gönlünü almış olur.

 SALİHLİ BUNU KONUŞUYOR

 Salihli’de JES (Jeotermal Elektrik Santrali) tartışmaları bütün hızıyla sürüyor.Hacıbektaş Mahallesi’ndeki, jeotermal enerjiyi 30 yıllığına alan özel bir şirket, 76 dekarlık bir alanda 19,5 MWe kapasiteli bir santral kurmak için çalışma başlatmasıyla başlayan tartışma bitecek gibi görünmüyor.

Salihli’de JES’in kurulmasına karşı çıkan çevreciler,”Jeotermal akışkan yeraltının bin ila 4 bin metre derinliğinden çekilir. Bu sıvının içerdiği kimyasallar ise bor, cıva, arsenik, kurşun, amonyak, antimuan, lityum, karbondioksit, hidrojen sülfür ve tuzdur. Bu santrallerin Türkiye’de yoğun olarak görüldüğü Aydın ilinde, jeotermal santraller faaliyete başladığından bu yana, il genelinde ölüm oranları geçmişe göre yüzde 30 artarken, kanser vakaları ise, Türkiye ortalamasının yaklaşık 2,5 katına yani yüzde 150’ye ulaşmış durumda. Büyük Menderes Nehri’nde on binlerce balığın cansız bedeninin su yüzüne çıkmasına neden olan şeyin jeotermal atıklar olduğu ise yapılan incelemelerde görüldü. Salihli’de benzer sorunların arttığı ve bu yeni santral sonrası bölgede ağır çevresel sorunların ortaya çıkacağını”öne sürdü.

 İDDİALAR DOĞRU MU?

 Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkan Yardımcısı Ufuk Şentürk, yerel halkın jeotermal yatırımlar konusunda yanlış bilgilere sahip olduklarını belirterek “Halkımızın söylediği gibi Jestlerin hiçbirisinde jeotermal su kullanılmaz. Sürdürülebilir ve yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Jestler hiçbir atık üretmeden elektrik üretimini tamamlar.” dedi. Salihli Anadolu Lisesi Okul Öğrenci Meclisi öğrencileri Kerem Güntaş, Nisa Dinç, Tunahan Demir ,Gülçin Yar ve koordinatör öğretmenler Nazım Duman ve Ebru Coşkun rehberliğinde hazırlanan “Bir iyilik bin miniğin dünyasını değiştirebilir!” sosyal sorumluluk projesi kapsamında Durasıllı Zübeyde Hanım Anaokulu öğrencilerine ihtiyaç dahilindeki oyuncaklar, yine Durasıllı Şehit Mustafa Kozak İlkokulu öğrencilerine kışlık bot, atkı, bere, eldiven proje kapsamında öğrenciler tarafından toplanan bağışlarla temin edilerek ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılmıştır. Bu proje kapsamında en büyük destekçimiz olan Salihli Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ertürk Madran; kampanyayı yürüten,katılan tüm öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ederek, böyle bir projeye dahil olmaktan duyduğu gururu dile getirdi.

 ALKIŞLAR GENÇLER

 Salihli Anadolu Lisesi Okul Öğrenci Meclisi öğrencileri Kerem Güntaş, Nisa Dinç, Tunahan Demir ,Gülçin Yar ve koordinatör öğretmenler Nazım Duman ve Ebru Coşkun rehberliğinde hazırlanan “Bir iyilik bin miniğin dünyasını değiştirebilir!” sosyal sorumluluk projesi kapsamında Durasıllı Zübeyde Hanım Anaokulu öğrencilerine ihtiyaç dahilindeki oyuncaklar, yine Durasıllı Şehit Mustafa Kozak İlkokulu öğrencilerine kışlık bot, atkı, bere, eldiven proje kapsamında öğrenciler tarafından toplanan bağışlarla temin edilerek ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırdı.

 Başta duyarlı gençlerimiz olmak üzere  proje kapsamında en büyük desteği sağlayan Salihli Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ertürk Madran; Kampanyayı yürüten, katılan tüm öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum