Yunus Karakaya

Yunus Karakaya

EYT SORUNU

12 Aralık 2018 - 11:08

Yerel seçimler yaklaşırken kısaca EYT yani Emeklilikte Yaşa Takılanlar sorunlarının bir an önce çözülmesini dört gözle bekliyor. Gerek hükümet gerekse muhalefet partileri bu soruna birlikte el atmalı ve çözüme kavuşturmalı. Yeni yıla girmeye sayılı günlerin kalması ile beraber pek çok EYT mağduru vatandaş sorunlarına çözüm bulunmasını bekliyor.

YAŞA TAKILANLAR KİMLER?

SSK’lı olanlardan, 8.9.1999 gününe kadar emeklilik için iki şart vardı. Birincisi sigortalılık süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl) ikincisi de 5000 günlük prim ödeme gün sayısı. Bu tarihten sonra ise üçüncü bir şart daha geldi, yaş şartı. 8.9.1999 gününden önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58 erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen yaşı bekleme süresi getirildi. Bekleme süresinden dolayı yaşa takılanlar sorunu başlamış oldu. Memurlar ve Bağ-Kur’lular için de benzer şekilde yaş şartı getirilerek Bağ-kurlularda ve memurlarda da Emeklilikte yaşa takılanlar oluşturuldu.

NEDEN OLMASIN?

Bayraklı'nın Kurucu Belediye Başkanı Hasan Karabağ, CHP’den Büyükşehir Belediye Başkan adayı olabilmek için İzmir’de basmadık yer bırakmadı. Diğer aday adayları ilk turu tamamlayamamışken Başkan Karabağ neredeyse ikinci tur gezilerini tamamlamak üzere. Bayraklı'yı Türkiye’nin yıldız ilçeleri arasına sokmayı başaran Başkan Karabağ, şimdi de İzmir’in yıldızını parlatmak için yola çıktı.

2009’da AK Parti’nin kesin alırız gözüyle baktığı Bayraklıya CHP bayrağını diken, 2014’te yeniden aday gösterilen ve partisinin oyunu artırıp tekrar seçilen Karabağ’ın parti örgütüyle sıcak ilişkiler kurması ve İzmir kamuoyunda tanınırlığı nedeniyle Büyükşehir için şansının yüksek olduğu sıkça dillendiriliyor.

Kendisiyle aday adaylığı hakkında sohbet etme imkânı bulduğum Başkan Karabağ” "Çok sayıda aday arkadaşımız da var. Bu da gösteriyor ki partimiz yerelde hala umut partisi. Bunu genele taşımamız gerekiyor. Genele giden yolda belediyelerde seçilmiş başkanların başarısına bağlı. Partiyi büyütme sevdalarına bağlı. Belediyecilik sadece günlük işleri yapmak değil, savunduğunuz ideolojiyi iktidara taşıma yoludur. Belediye başkan adayları böyle düşünmeli ve ona göre davranmalıyız" diye konuştu.

CHP’li dostlarım sürekli “Hasan Karabağ Büyükşehir Belediye Başkan adayı olur mu?”diye soruyor.

Bende ”Neden olmasın” diye size soruyorum?

KIZILELMA ANITI SALİHLİ'YE ÇOK YAKIŞTI

Salihli Belediyesi tarafından yapılan çalışmalarla alt ve üst yapısıyla baştan aşağı yenilenerek modern bir görünüm kazanan Atatürk Prestij Caddesi'nde kavşağa yerleştirilen 9 ışık sembolü üzerindeki Kızılelma Anıtı büyük beğeni topladı. Anıt, sadece caddenin değil ilçenin de sembol yapılarından biri haline geldi.

Belediye Başkanı Zeki Kayda, "Türk milliyetçiliğinin önemli sembollerinden biri olan Kızılelma imgesi Türkler için bir hedefi ve amacı simgeler. 9 ışık ile bütünleşen Kızılelma kimi zaman ulaşılması gereken bir yeri, fethedilmesi gereken bir yurdu, bir devlet kurma idealini, kimi zaman da cihan hâkimiyetini ve Türk Birliği (Turan) ülküsünü ifade etmiştir" dedi.

Kızılelma Anıtı'nın Salihli'ye hayırlı olmasını temenni eden Başkan Kayda açıklamalarını şöyle tamamladı:

Hep söylüyorum, insanların bir vizyonu olması gerektiği gibi şehirlerin de bir vizyonu olması gerekir. Tüm fikir sistemlerinin bir vizyonu var. Nasıl Kızılelma'yı Türk milliyetçiliğinin içinde yer veriyorsak bizim de hedefimiz Salihli'yi devraldığımızda daha modern bir şehir, daha yaşanabilir bir şehir yapmanın gururunu yaşıyoruz. Tüm insanlarımız Kızılelma'yı belki daha da iyi tanıdı. Yine bu figürü buraya yerleştirirken Salihli'de birçok şehidimiz var. Dolayısıyla onların da bir hatırası burada canlanır düşüncemiz oldu. Hepsini bir araya getirdiğimizde böyle bir anıtı da ortaya koymuş olduk"

ADRESE TESLİM HİKÂYE

İşler bazen umulduğu gibi gitmez. Bazıları ise bize ait işlerin tıkırında gittiğini zanneder. Ama işin içinde bulunan işlerin iyi ya da kötü gittiğini dışarıdaki insandan daha iyi bilir.

Bu deyimin kaynağı yine Nasreddin Hoca'mız… Hoca bir gün Timur'a kızarmış bir kaz götürürken yolda canı çekmiş, hemen kazın bir bacağını gövdesine indirmiş.

Hoca'yı huzura kabul eden Timur, bakmış ki kendisine sunulan kızarmış kaz tek ayaklı. Kendisi de malum topal. Hoca bunu bilerek hakaret olsun diye yaptı sanarak ona çok kızmış. Hoca durumu hemen sezerek:

- Ulu hakanım, bizim Akşehir'in kazları hep tek bacaklıdır. Bakın çeşme başındaki kazlara, demiş ve çeşme başında tek bacaklarını altlarına almış uyuklayan kazları göstermiş.

Timur, Hoca'ya bakarak gülmüş:

- Yoo, Hoca, kazın ayağı öyle değil demiş. Adamlarına çeşme başındaki kazlara değnekle dokunmaları için emir vermiş. Kazlar, uykularından uyandırılınca iki ayakları üstünde kaçışmaya başlamışlar. Hoca'nın yüzüne alaylı alaylı bakan Timur:

- Hani Akşehir'in kazları tek ayaklı idi, diye sorunca Hoca:

- Vallahi hakanım, eğer o değnekleri size vursalardı, tövbeler olsun, dört ayaklı bile olur kaçardınız, diye cevap vermiş.

YORUMLAR

  • 0 Yorum