Metro su kaçırıyor
Yunus Karakaya

Yunus Karakaya

Metro su kaçırıyor

25 Ocak 2019 - 10:02

Değerli dostum İbrahim Ormancı bazı fotoğraflar gönderdi. Fotoğrafları Metro’da çektiğini dile getiren Ormancı "Son zamanlarda İzmir'e yağan yağmurlardan sonra, İzmir'de Üçkuyular Metro İstasyonunu su bastı. Metroda Üçkuyular İstasyonu'nun Fahrettin Altay çıkışına uzanan geniş bir koridorda önce bir geniş bir alanda şerit çekilip suyun aktığı gördüm.  Akan su yüzünden yerler kaygandı. Duvar diplerinden nereden geldiği, nereye tahliye olduğu bilinmeyen suyun 24 saat aralıksız aktığını öğrendim.  Bu günlerdir aralıksız akan suyun metroda nasıl bir tahribat yapacağı bir muamma" dedi

 DENİZLİLİ ZİYARETÇİLER SINDIRGI’YA HAYRAN KALDI

 Termal Turizm ile gelişen Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde tanıtım seferberliğine ilçe dışında yaşayan Sındırgılı vatandaşlar da katıldı.

Denizli’de görev yapan Cansu öğretmen de gönüllü kültür elçilerinden biri. Tam bir Sındırgı aşığı olan Cansu Demircan görev yaptığı okuldaki öğrenci ve velilerle birlikte ilçeye tur düzenledi. Termal tesislerde konaklayan kafile Sındırgı Belediyesi rehberliğinde ilçeyi gezme fırsatı buldu. Belediye Hizmet Binasında başlayan mini gezi Akpınar Yaşam Merkezi, Sındırgı Belediyesi Güreş Evi, Şerif Paşa Sanat Sokağı, Hanımeli Çarşısı gibi alanlarda devam etti. Kafileye Sındırgı Belediye Başkan vekili Gürkan Özgür, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Salih Durak eşlik etti.

 ÖZEL KOLEJ DEĞİL

 Sizlere bugün doğup büyüdüğüm Salihli’de bulunan bir devlet okulundan bahsedeceğim. Salihli’ye her gittiğimde dostlarımın öve öve bitiremediği ve mutlaka görmemi istediği okulun adı” Ticaret ve Sanayi Odası Ortaokulu”

Razlı Mahallesi'nde dağın eteklerinde kurulu olan bu okulumuz taşımalı eğitim veriyor. Bir zamanlar viran vaziyette olan bu okul şimdilerde Özel Kolejleri kıskandıracak nitelikte hizmet veriyor.

2011 yılında okul müdürü Şahin Turanlı göreve başladığında 320 öğrenci varken imkânı olan çocuklarını başka okula alırken şimdi fiziki yapısı ve verdiği eğitimle 487 öğrenciye ulaşıp 36 öğretmenle eğitim veren okulu görmeniz lazım hissettiklerimi yaşayabilmeniz için. Yeni yapılan özel okullardan farksız bir okula dönüşmüş adeta.

            Öyle ki bu okul üstelik en fazla taşıma merkezli bir ilköğretim okulu. Karaağaç, Çelikli, Bahçecik, Allah diyen, Gök köy, Çamur hamamı, Yeşilyurt ve Özyurt mahallelerinin çocuklarına eğitim veriyor. Tam 18 araçla her gün 187 öğrenci mahallelerinden alınıp okula geliyor. Öğle yemeklerini okulda yiyorlar.

Görüştüğüm öğrenci velileri okulun o virane halinden bugünlere gelmesinde okul müdürü Şahin Turanlı’nın çok emeğinin olduğunu dile getirdi.

Şahin Hocamın en büyük yardımcıları ise öğrencilerin geldiği mahalle muhtarları olmuş. Onlarla el ele gönül gönülle verip her kapıyı çalmışlar, hem de ülke çapında. Ve alınan desteklerle okulun fiziki, yapısı donatım malzemeleri, iş güvenliği çevre düzenlemesi komple sil baştan yenilenmiş.

Okul Müdürü Turanlı, Türkiye’nin her yerinden hayırseverlere ulaşılıp mucizeyi gerçekleştirmişler ki bu mucizelerin gerçeğe dönüşmesinde Ceyhan Nuhoğlu, Nedim Uysal, Yaman Plastik, Köseoğlu Mermer en başta geliyor. Çevre düzenlemesinde Salihli Belediyesi katkı sunarken isminin verildiği ilk yapımında katkısı bulunan TSO'da yanlarında olmuş.

            Okul kaba inşaata dönüştürülüp yeniden dizayn edilmiş sil baştan yaratılmış. İç mimarlar rehberlik etmiş bu çalışmalara. Okul yenilenirken eğitim seviyesi de artmış öyle ki kodlama projesinde Hüseyin Üstündağ isimli bir öğrenci okuluna 1.lik getirirken, okulda son haliyle Manisa da 2017-2018 “Yılın Okulu” ödülünü kazanmış.

            Şimdilerde bununla da yetinmeyen okulumuz “OSAS 18001 İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetim Sistemine Uygun” ilk belgeli “Devlet Okulu” olma yolunda gelecek yetkilileri ağırlama telaşındalar. Bu kadar mükemmel ve her şeyi dört dörtlük ne ki: 5 yıldızlı bir okul olmuş bu okul.

            Başta okul müdürü Şahin Turanlı olmak üzere katkıda bulunan, her güzel yüreği, o güzel yüreklerinden teker teker tebrik ediyorum. Başarılarınız daim olsun. Salihli’ye böyle güzel bir okul ve eğitim kazandırdınız ya: Allah hepinizden razı olsun…

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum