Yeni yılda beklentileriniz gerçek olsun
Yunus Karakaya

Yunus Karakaya

Yeni yılda beklentileriniz gerçek olsun

31 Aralık 2018 - 09:08

Bugün 2018’ı geride bırakıp 2019 yılına gireceğiz.

Yeni bir yıla girerken sevgi ve barış diliyorum. Savaşların, acıların ve felaketlerin, geçip giden koca bir yıl gibi geride kalması umuduyla.. Nice Yıllara!

ÖRNEK OLSUN

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla geçtiğimiz günlerde şeffaf belediyeciliğin nasıl yapılması gerektiğinin bir örneğini sergiledi. Şeffaflık konusunda da örnek olan Bornova Belediyesi 5 yıllık mali tablolarını belediye ait kentin değişik noktalarındaki led ekranlarda ve sosyal medyada vatandaşın bilgisine sunması Bornovalıların yanısıra tüm İzmirlilerin takdirini kazandı. Bu uygulamadan dolayı Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla ve ekibini tebrik ederim.

TEŞEKKÜRLER ARİF BAŞKAN

Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu’dan bir vefa örneği. Kemalpaşa Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan yarı olimpik, kapalı ve ısıtmalı yüzme havuzu ile kına konağına helikopter kazasında şehit olan BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun ismi verildi. Değerli dostum büyüğüm Muhsin Yazıcıoğlu’nun isminin bu tesislere isminin verilmesine vesile olan Belediye Başkanı Uğurlu başta olmak üzere emeği geçen herkese  teşekkür ederim. Başkan Arif Uğurlu, proje başlangıcının bir annenin talebi üzerine olduğunu söyledi.

“Hayaldi, gerçek oldu” diyen Başkan Uğurlu, proje için “bir annenin eseri” tanımlaması yaparken, “Kemalpaşa’ya hizmet etmek için çıktığımız bu yolda, bizim bir Kemalpaşa hayalimiz vardı. O hayallere ulaşma gayreti içimizi ısıttı. Kemalpaşa’yı kaderimiz bildik, aşk ile gayretle çalıştık. Bu şehre hizmetkar olmayı vazifemiz bildik. Hep birlikte yapılamazları yaptık, değişemezleri değiştirdik. Hep daha iyiye, daha güzele odaklandık. Bu doğrultuda yine büyük bir eseri ve bir hayali daha gerçeğe dönüştürmenin gururunu yaşıyoruz. Bir annenin cam kemik hastası engelli kızı için ‘evladımın kemiklerinin sağlığı için devamlı yüzmeye ihtiyacı var’ sözü bu projeyi yapmamızın ana sebebi olmuştur. İçerisinde yaz kış kullanabileceğimiz ısıtmalı havuz, sauna, fıtness merkezi, kına konağı ve çocuk oyun alanlarının yer aldığı tarihi ve modern mimarinin bir arada olduğu Yarı Olimpik Yüzme Havuzu ve Kına Konağı tüm engellilerimize de ücretsiz hizmet verecektir. Tesisimize de bu ülkenin siyasi dinamiklerinden olan ve vakur duruşu ile örnek bir şahsiyet BBP Lideri şehit Muhsin Yazıcıoğlu'nun ismini verdik. İlçemiz için hayırlı uğurlu olsun inşallah...” ifadelerini kullandı.

 

ADRESE TESLİM HİKAYE

MAKAMLAR GELİP GEÇER

Eski bir bakandan bir konferansta konuşma yapması istenmişti.

Elinde kağıt kahve bardağı ile kürsüye çıktı ve konuşmasına başladı. Ama kafasının başka yerde olduğu sanki anlaşılıyordu.

Daha bir iki cümle söylemiş iken durdu, kahve bardağından bir yudum aldı ve sonra bir süre bardağı kaldırıp baktı.

Derin bir nefes aldı ve “Biliyor musunuz ne düşünüyorum?” diye sordu, "Bu konferansta, geçen yıl da hem de aynı kürsüde konuşmuştum. Tek bir fark vardı; o zaman hala bakanlık görevim sürüyordu. Buraya gelirken bana business klas bileti alınmıştı, hava alanında beni bir limuzin ve eskort araba bekliyordu. Beni önce bir otele götürmüşlerdi.

Otel müdürü beni otelin kapısında karşılamış ve kral dairesine çıkarmıştı. Ertesi sabah lobide benim odadan inişimi bekleyen bir heyet vardı. Beni yine aynı limuzinle bu salona getirmişlerdi.

Özel bir kapıdan içeri almışlardı. Çok şık bir bekleme odasında konferansı beklerken porselen bir kapta kahve ikram etmişlerdi. Sonra da beni salona aldılar ve en ön sırada ayrılan yerime geçmiştim.”

Eski bakan derin bir nefes aldı, seyircilere gülerek bir süre baktı ve devam etti... “Fakat bu yıl karşınızda bir bakan olarak bulunmuyorum.”

Bir an durdu ve sonra “Dün buraya kendi ödediğim uçak bileti ile uçtum.

Beni hava alanında kimse karşılamadı. Otele taksi ile geldim. Kendi odama kendim çıktım. Bu sabah buraya otelden yine taksi ile geldim. Kapıdan girerken güvenlikten geçtim, hüviyetimi alıp listede olduğuma emin olmadan salona almadılar bile. Sonra da bulabildiğim yerde oturdum. Canım kahve istedi ve görevliye sordum; bana dışarıda kahve makinesi olduğunu söyledi. Ben de çıktım ve şu gördüğünüz kağıt bardağa kahveyi kendim doldurdum.”

Seyirciler gülmeye başlamıştı...

“Sanıyorum geçen yıl porselen bardak bana sunulmamıştı. Makamıma sunulmuştu. Benim asıl bardağım işte bu.”

Konuşmanın bu noktasında gülüp alkışlayan seyircilere kahve bardağını kaldırıp gösterdi. Alkışlar bitince de şunları söyledi:

“Size verebileceğim en iyi ders bu işte. Bütün o övgüler, hizmetler, avantajlar rütbeniz, rolünüz, makamınız içindir. Size ait değildir. Ve bir gün makamınızı görevinizi bitirdiğinizde porselen bardağınızı halefinize verirler. Çünkü aslında hep layık olduğunuz kağıt bardaktır.

Simon Sinek’in "Leaders eat last" (Liderler en son yer) kitabından alıntıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum