Fırıncı soruyor…
Reklam
Yusuf VANGÖL

Yusuf VANGÖL

Fırıncı soruyor…

05 Ekim 2018 - 09:28

 

Ekmeğe zam konusu gündeme geldiğinden buyana hangi fırıncı ile konuşsam, hepsi zammın gerekçeleri ve yaşadıkları sıkıntıları dile getiriyor.

Fırıncılarımız ısrarla; “ Yetkililer bize önce şu sorularımızın cevabını bir versin…”  diyerek şu soruları aktarıyor.

Bu ülkede son bir buçuk yılda, peşin fiyatı 70 TL den 95 TL ye çıkan bir çuval ekmeklik buğday ununun fiyatına, % 35,71 oranında zam geldi mi gelmedi mi?

Bu ülkede, kilogram fiyatı bu süre içinde 3,47 TL den 4.22 TL ye çıkan ekmek mayasına,  % 22 oranında zam yapıldı mı yapılmadı mı?

Bu ülkede, kilovat fiyatı 0.35 TL den, 0.40 TL ye çıkan elektriğe, bu süre içinde  % 14,2 oranında bir zam geldi mi gelmedi mi?

Ekmeğin en önemli girdisi olan üretim ve temizlikte kullanılan içme suyunun metre küpünün fiyatı bu süre içinde 12,36 TL den 17,40 TL ye çıkarak, suya % 40,7 oranında zam yapıldı mı yapılmadı mı?

Üretilen ekmeğin bakkal, market ve tüm satış yerlerine dağıtımında kullanılan akaryakıtın ( motorinin ) litresinin fiyatı, bu ülkede 3,59 TL den, 6,33 TL ye çıkarak, motorine bu süre içinde % 76,3 oranında bir zam yapıldı mı, yapılmadı mı?

Evet, bu sorular, sorulan birçok sorudan sadece 5 tanesi…

Peki, fırıncının talep ettiği zam oranı ne?

İllere göre % 20 – 25…

Bakınız sadece bu 5 girdi de meydana gelen zam oranı bile % 37,78’i bulmakta… Yani fırıncının talebi, olması gerekenden % 13 – 18 daha az…

Hal böyleyken, birileri kalkıp ekmeğe zam talebi söz konusu olunca,  iki yıl önceki ekmek hangi fiyatta satılıyorsa bugün de aynı fiyatta satılacak diyebiliyor…

İyi de merak ediyorum, bu açıklamaları yapanlar bu ülkede değil de başka bir ülkede mi yaşıyor?

Ekmeğin tüm üretim girdilerine bunca zamandır zam üstüne zam gelirken sessiz kalanlar, fırıncı zam talep edince neden ipe un seriyorlar?

Ekmeğin girdilerine bunca zamandır zam üstüne zam yapılırken, sırf vatandaş mağdur olmasın diye fedakârlık üstüne fedakârlık yaparak hak ettiği oranın altında zam talep eden fırıncıya teşekkür edilecekken, onların haklı taleplerini neden görmezden geliniyor?

Fırıncı daha ne kadar fedakârlık yapsın!

Yıllık enflasyonun bile  % 24,52 olduğu böyle bir ortamda fırıncının zam talebine hangi makul bir gerekçe ile karşı çıkılıyor, inanın anlamış değilim...

Deniliyor ki, halkın alım gücü göz önüne alınmak zorunda…

İyi de kardeşim, fırıncı da bu ülkenin halkı vatandaşı değil mi?

Peki, fırıncının alım gücü ne olacak?

Ne yiyecek, ne içecek, ailesini ve yanında çalıştırdıklarını nasıl besleyecek? Borcunu, harcını nasıl ödeyecek?

Fırıncı zamlı aldığı; unun, mayanın elektriğin, doğal gazın, akaryakıtın, suyun parasını, para ile değil başka şeyle mi ödeyecek?

Soruyorum, bu işte hak ve adalet nerede?

Bakanlık yetkilileri, daha bir ay önce tüm illerden gelen un faturalarını inceledi…

Peki, un faturalarının dışında, ekmeğin diğer girdilerinden; akaryakıt, maya, su, doğal gaz, elektrik faturaları ile işçi bordroları neden incelenmedi?

Görsel ve yazılı medyada son zamanlarda bu girdilere gelen zamlar sıkça dile getirilirken neden bu zamlar görmezden geliniyor?

Unun ekmek maliyeti içindeki oranı % 30 bile değilken her ne hikmetse kalkıp ısrarla, sadece un fiyatları masaya yatırılıyor… Neden?

Un dışındaki diğer girdilerine yapılan zamlar niçin masaya yatırılmıyor?

Açıkçası bir şeyi çok merak ediyorum…

Bu ülkede tüm fırıncı esnaf, sanatkâr, tacir ve sanayicilerimizin en üst düzeyde temsilcileri olan TESK ve TOBB Başkanları niçin kalkıp bu konuda bir açıklama yapmıyor? 

Ekmeğin tüm girdilerine zam geldiğini, fırıncının zam talebi konusunda haklı olduğunu neden kalkıp söylemiyor?

YORUMLAR

  • 0 Yorum