Gıda sektöründe israf had safhada…
Yusuf VANGÖL

Yusuf VANGÖL

Gıda sektöründe israf had safhada…

05 Nisan 2019 - 10:53

Geçtiğimiz günlerde, Bornova İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü; tarladan sofraya kadar olan süreçte, gıda sektöründe kayıp ve israfın önüne geçmek adına çok güzel bir projeyi hayata geçirdi…

“ Bornova’dan Başlıyor… İzmir’de Gıda Kayıplarını Azaltıyoruz.”  başlığı altındaki proje hakkında bilgi veren İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sayın Ruhşan Özdemir Çiftçi; dünya genelinde üretilen gıda ürünlerinin üçte birinin israf olduğunu, et, süt, yumurta, ekmek, yaş meyve ve sebze ürünlerinde yaşanan gıda kayıplarını önlemek için bir yıl önce harekete geçtiklerini belirtti.

Sayın Çiftçi açıklamalarına şöyle devam etti.

“ Tarla, bağ bahçe ve serada, başta iklimsel nedenler olmak üzere, gerek yanlış hasat, gerek nakliye ve markette satış sırasında kayıplar yaşanıyor. Son tüketicinin eline geçtikten sonra gıda, çeşitli nedenlerle israf ediliyor. En büyük kayıp ve israf, yüzde 50 ile meyve sebzede yaşanıyor. 

Ege Bölgesinde yaptığımız bir araştırmaya göre üzümde yüzde 20, incirde yüzde 16 ve kirazda yüzde 24.5 oranında daha üretim aşamasındayken kayıp yaşanıyor…

Tarladan sofraya kadar olan süreçte, kamu ve üniversiteler olarak sıfır atık için çaba göstermeliyiz. Sıfır atık mümkün değil ancak en aza indirmek için çaba göstereceğiz.

Üreticilerimize, israfın önüne geçmek için yapılması gerekenler ile ilgili bir anket çalışması yaptık. İsrafın önüne geçmek için üretim bölgelerinde soğuk hava depolarının kurulması, gıda işletmelerinin üretim bölgelerine yakın yerlerde açılması, ürünlerin nakliyesi aşamasında soğuk hava desteğinin sağlanması ve tarım sektöründe kooperatifleşme, yaptığımız ankette öne çıkan başlıklar. 

Üreticilerimiz toplamda yüzde 50 kayıp ve israf olduğunun ne yazık ki farkında değil. Bu nedenle gıdada kayıp ve israf konusunda mutlaka bir farkındalık oluşturulması gerekir…” 

Bornova İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sayın Çiftçi’ yi ve tüm müdürlük çalışanlarını;  yaptıkları bu güzel projeyle, tarladan sofraya kadar olan süreçte yaşanan kayıp ve israfın engellenmesi adına,  ciddi bir farkındalık oluşturdukları için kutluyorum.

Ve bir meslektaşları olarak, böylesine önemli bir konuda üzerlerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirdiklerini görmek beni oldukça mutlu ediyor.

Yalnız Sayın Çiftçi’nin başlattığı Bornova’dan başlayan bu güzel çalışmanın, diğer il ve ilçelerde de aynı duygu ve heyecanla yapılması gerektiğini belirtmek istiyorum. 

Çünkü gıdada kayıp ve israfı azaltma adına bu gibi çalışmalara ülke olarak çok ihtiyacımız var…

Nasıl olmasın ki!

Her 9 kişiden birinin aç olduğu ve her 5 saniyede, bir çocuğunun açlıktan öldüğü dünyamız, varlık içinde yokluk çekiyor…

Bir tarafta 300 trilyon dolarlık gıda varlığı, diğer tarafta her gece yatağa aç giren 821 milyon insan…

Bunun tabii birçok nedeni var. Kayıp ve israf, bu nedenlerden sadece biri…

Aslında her yıl, dünya nüfusunun tamamını besleyecek kadar gıda üretiliyor. Ancak ne yazık ki üretilen bu ürünlerin üçte biri yani 1,3 milyar tonu çeşitli nedenler yüzünden yok olmakta…

Bu gerçekten çok büyük bir rakam...

Bu nedenle tüm dünya ülkeleri, tarladan sofraya kadar olan süreçte, gıdada yaşanan kayıp ve israfın önlenmesi adına üzerlerine düşen görevi yapmak zorunda. 

İşte bu görevlerden biri de farkındalık oluşturma…

Tıpkı, Bornova İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün gıdada kayıp ve israf konusunda farkındalık oluşturma adına yaptığı bu örnek çalışma gibi…

Sayın Ruhşan Özdemir Çiftçi müdürümüzü ve ekibini bir kez daha kutluyor ve başarılı çalışmalarının devamını diliyorum…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum