İzmir'de gıda güvenliği emin ellerde…
Yusuf VANGÖL

Yusuf VANGÖL

İzmir'de gıda güvenliği emin ellerde…

08 Şubat 2019 - 10:32

Bugüne kadar yaptığı başarılı hizmetlerle diğer illere adeta örnek olan İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 30 ilçe müdürlüğü ile birlikte özellikle gıda ve yem konusunda her yıl olduğu gibi geçtiğimiz yılda başarılı çalışmalara imza attı…

Bu nedenle İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nü kutluyorum.

Kayıt ve onay kapsamında toplam 44 bin 660 gıda ve yem işletmesinin bulunduğu İzmir’de müdürlük; 2018 yılında gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerine 73 bin 452, yem üretim ve satış yerlerine ise bin 261 adet olmak üzere toplam 74 bin 713 denetim gerçekleştirdi.

Yapılan bu denetimlerde iki bin 756 adet numune alındı ve analiz ettirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Alo 174 Gıda Hattı'na ise, İzmirli vatandaşlarımız tarafından 2018 yılı içinde toplam üç bin 368 şikâyet bildirimi yapıldı.

Yapılan bu bildirimler üzerine, İl Müdürlüğü görevlileri tarafından şikâyetlere konu işletmeler hızlı bir şekilde denetlenip şikâyet sahiplerine bilgi verildi.

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Gıda ve Yem Şubesinde 64, İlçe Müdürlüklerinde ise 248 adet olmak üzere toplam 312 Kontrol görevlisi ile gerçekleştirilen bu denetimler sonucunda işyerlerine, 7 milyon 725 bin 263 TL idari para cezası uygulandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün Alkol Dairesi Başkanlığı (TADB) koordinasyonunda 2018 yılında İzmir’de 6 bin 346 işletmeye belge düzenlendi. 15 bin 392 işletmenin ise süre uzatım işlemleri gerçekleştirildi.

Türkiye'nin en önemli ithalat ve ihracat kapılarından biri olan İzmir’de,  Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından ithal ve ihraç edilen gıda ve yem ürünlerinde resmi kontroller, her yıl olduğu gibi 2018 yılı içinde de titizlikle sürdürüldü.

2018 yılında İl Müdürlüğü’ne 10 bin 870 adet ihracat başvurusu yapıldı. İhracat işlemleri için 3 bin 806 adet üründen numune alınarak Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş akredite laboratuvarlara gönderilip analiz ettirildi. 

Ayrıca 14 bin 173 adet ithalat başvurusu sonuçlandırıldı ve bu başvurulara ait 4 bin 315 ürün analize tabi tutuldu.

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, eğitim konusunda da her zaman olduğu gibi başarılı çalışmalara 2018 yılı içinde de devam etti.

Eğitim çalışmaları kapsamında; okul kantini çalışanları, gıda sektörü çalışanları, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğrencileri, Jandarma Komutanlığı gıda sorumluları ve ilköğretim öğrencileri gibi geniş bir yelpazede 27 toplantıda 3 bin 178 kişiye gıda mevzuatı konularında eğitimler verildi.

Bunun yanı sıra, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yıl içinde İzmir’de düzenlenen Gıda Kontrol Görevlisi kursunda diğer il ve ilçelerden gelen 52 bakanlık personeli eğitim aldı.

Ayrıca, meyve ve sebzelerde kullanılan zirai mücadele ilaçlarının kalıntısı adını verdiğimiz pestisitlerin tespiti amacıyla numune alma - değerlendirme ve mikotoksin numune alma konularında ise 122 bakanlık kontrol görevlisine eğitimler verildi.

İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü; yurtiçi denetimleri, ithal ve ihraç edilecek ürünlerde etkin kontrol hizmetleri ve sektöre yönelik yapılacak eğitimler ile her yıl olduğu gibi 2019 yılında da İzmir'de, Gıda Güvenilirliğinin teminatı olmaya devam edecek…

Bu çalışmalarda emeği geçen başta İl Müdürü Sayın Musa Bakan olmak üzere, Gıda ve Yem Şube Müdürü Hüseyin Çiftçi ve 30 ilçe müdürümüze ve tabii ki bu müdürlüklerin bünyesinde özveri ile görev yapan tüm teknik ve sağlık hizmetler sınıfına mensup arkadaşlarımıza her şeyden önce bir İzmirli olarak teşekkür ediyorum.  


YORUMLAR

  • 0 Yorum