07.09.2021, 14:54

Yazı yazmak terapidir

Günlük tutmak, bazı insana çocukça görünür veya bazısının gözünü korkutan bir şeydir. Ancak günlük tutmanın duygusal ve zihinsel sağlığımız için inanılmaz faydaları vardır. Aşağıda bu faydalardan 10 tanesini sizler için derledim:

Zekayı Geliştirir

Zekâ olarak tanımlayabileceğimiz şey, esasında düşüncemizin kalitesidir ve buna en önemli katkılarından birini de dil kapasitemiz sağlar.

Günlük tutmak, aslında bir bakıma dili keşfetmek ve beynimizin özellikle iyi adapte olduğu bir şeydir. Akla gelen düşünceleri, duyguları ya da herhangi başka bir şeyi yazmak, söylemeye çalıştığınız kelimeleri yakalayan sözcükleri bulmak için düşüncenizi genişletmeniz gerekir. Bu, genel olarak sizi daha iyi bir düşünür yapan yeni sinirsel bağlantılar kurmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, zeki insanlar daha geniş kelime haznesine sahiptirler.

Duygusal Zekayı Geliştirir

Duygusal zeka; duyguların farkına varabilme, onları hissedebilme ve yönetebilme yeteneğidir. Günlük tutmak da öz farkındalığı arttırmanın ve duyguları gerçek anlamda hissedebilmenin çıkış noktasıdır.

İletişim Becerilerini Geliştirir

Yazmak ile konuşmak arasında çok ciddi bir bağ bulunur. Günlük tutmak esasında yazılı iletişimin bir başka şeklidir. Ancak günlük tutan kişilerin düzenli olarak yazmaları, sözlü iletişimlerine fayda sağlayabilir.

Farkındalığı Arttırır

Günlük tutmak, bilinçli farkındalık halinize girebilmenize yardım eder. Şimdi ve şu anda kaldığınız zaman, geçmiş hayal kırıklıkları ve gelecek kaygısı önemini yitirir.

Bu durum, dalgın ve mutsuz olan zihninizin, düşünceleriniz aracılığıyla, pasif durumdan aktif duruma geçmesi olarak tanımlanır.

Stresi Azaltır

Bazen stresi azaltmak için yapmanız gereken tek şey stresin kaynağı hakkında kendinizle konuşmanızdır. Çünkü günlük yazarken sadece kendinizle konuşuyorsunuzdur. Bazen stresli geçen bir olay hakkında yazmak, gerçekte sizin için strese neden olan şeyin, aslında hiçte düşündüğünüz gibi olmadığını açığa çıkarabilir.

Duygusal Sağlığı Yönetir

Duygusal sağlık, kişinin duygularını sağlıklı bir şekilde tanımak ve yönetmekle ilgilidir. Bu sebeple nasıl hissettiğinizi günlük tutarken tanımlamaya başladığınızda (ki bu farkındalık kısmı), sizi neyin endişeli veya depresif hissettirdiğini ve neyin mutlu ettirdiğini görmeye başlayabilirsiniz.

İyileştirir

Yazmak; duygusal, psikolojik ve fiziksel iyileşmenin yollarından biridir. Günlük tutma sayesinde duyguların açığa çıkmasının, kaygıyı ve stresi azalttığını, uyku kalitesini ise arttırdığını gösteriyor.

Yaratıcılığı Geliştirir

Beynimiz çalışması gereken bir kas gibi düşünülebilir ve günlük tutmak, beynimizin yaratıcı faaliyet için gerekli olan bölümlerini kullanmamızı sağlayan en etkileyici yollardan biridir.

Özgüveni Arttırır

Günlüğe pozitif bir deneyim yazmak, beynin o an'ı tekrar yaşamasını sağlar. Böylece yeteneklerinizi ve gücünüzü tekrar kazanabilirsiniz. Dopamin ve endorfin hormonlarının açığa çıkması da modunuzu ve kendinize olan güveninizi arttıracaktır.

Hedeflerinize ulaşmanızı sağlar

Günlüklere çoğunlukla hayaller ve hırslar aktarılır. Hatta bazen tamamiyle hayal ürünü olan fikirler bile kaleme alınır. Hedefleri yazmak, beyne onların “önemli” olduğu mesajını verir.

Yorumlar