Özellikle yaz aylarında vazgeçemediğimiz araç klimalarını çoğu sürücü bilinçli bir şekilde kullanmıyor.

Sıcak havaların başlamasıyla birlikte araçlardaki klima kullanımı da artmaya başladı. Klima açıkken motora olan etkisi, yakıt tüketimine olan etkisi her zaman sürücülerin merak ettiği konulardan oluyor. Özellikle yazın arabada klima kullanımı kışa aylarına göre biraz daha fazla oluyor çünkü kışın araç içini klima olmadan kalorifer yardımıyla da yeterli derece de ısıtabilirsiniz. Ancak sıcak yaz günlerinde klimasız bir araçla seyahat etmek kimsenin tercih edeceği bir durum olmasa gerek.

Gözden kaçırmayın

Motosikleti çalınmıştı, İZTUMED yardıma yetişti Motosikleti çalınmıştı, İZTUMED yardıma yetişti

Öncelikle yaz gelmeden önce aracınızın klimasını ve hava filtrelerini güvendiğiniz bir servise göstermekte büyük fayda var. Bu sayede hem klimanızdan maksimum verim alacak, hem de filtrede biriken toz ve bakteri gibi sağlıksız durumların önüne geçmiş olacaksınız. Sıcak yaz günlerinde, özellikle aracınız güneşin altında kalmışsa, kapıyı açar açmaz sıcak hava dalgası sizi karşılar. Böyle durumlarda bir an önce araca binip klimayı çalıştırmak ve aracın içini soğutmak istersiniz. Ancak yazın arabada klima kullanımı konusunda sık yapılan bazı yanlış alışkanlıkları belirtmek gerekiyor. Aracınızı soğutmak için klimayı açmadan önce tüm camları yarıya kadar açın (varsa sunroof da açabilirsiniz). Ardından sadece fan modunu biraz yüksek hızda açın. Böylece motorda ve kanallarda biriken sıcak hava hızla çıkacak ve soğuk hava daha hızlı şekilde araç içine verilmeye başlanacak. Birkaç dakika bu şekilde devam ettikten ve aracın içi dış ortamla yakın sıcaklığa geldikten sonra camları kapatın ve fan hızını düşürün.

araç-yenigun

Klimanızı düşük fan seviyesinde açın ancak çok düşük soğukluğa da ayarlamayın. Bu motorunuzu hızlı şekilde yoracak ve yakıt tüketiminize negatif etki yapacaktır. Klimanın soğuk havayı vermesi için dışarıdaki havayı soğutmasını ya da sürekli içerideki havayı devir daim etmesini tercih edebilirsiniz. Eğer dışarıdaki havayı almak isterseniz bu araç içindeki havanın değişmesini sağlayacaktır. Ancak dışarıdaki sıcak havayı sürekli soğutmaya çalıştığı için klimanın daha fazla performansla çalışmasına neden olacak ve yakıt tüketiminizi arttıracaktır. Araç içindeki havayı döndürmesini tercih ettiğinizde ise temiz havayı alamamış olacaksınız ancak mevcut soğuk havayı kullandığı için de klimayı ve motoru yormamış olacaksınız. Bu da yakıt tüketiminde sizin yararınıza olacaktır.

Arabada klima kullanımı ile alakalı gözden kaçan bir konuyu daha aktarmakta fayda var. Klimayı çalıştırdınız, araç içini istediğiniz soğukluğa getirdiniz ve varacağınız noktaya ulaştınız. Hemen motoru durdurup araçtan ayrılmayın. Eğer klimanız açıkken kontağı kapatırsanız bu durum klimanızın işleyişine zarar verir. Aracı durdurmadan birkaç dakika önce klimayı kapatın ve içindeki soğuk havanın fan yardımıyla dışarı çıkmasını sağlayın. Klima kullanırken aracınızın hava kanallarında su birikir. Motoru kapatmadan önce fan kullanarak kanallarda oluşan bu suyu kurutmuş olursunuz. Böylece koku ve bakteri oluşumunun önüne geçersiniz. Bu saydığımız tavsiyeleri göz önünde bulundurduğunuzda klima performansında ve yakıt tüketimindeki farkı kolayca hissedeceksiniz.