Yemek yaparken bilmeniz gereken 10 ipucu

Yemek yaparken bilmeniz gereken birçok püf noktası bulunmaktadır. Yemek yapmak her ne kadar keyifli bir süreç olsa da bilinen püf noktalar ile beraber bu süreçte karşılaşma ihtimaliniz olan sorunlardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. 

Her şefin kendine özel yemek yaparken kullandığı sırlar bulunuyor. Her yemek için de ayrı pratik bilgiler mevcut olabilmekte. Bu yazı içerisinde de sizler için yemek yaparken kullanabileceğiniz pratik bilgiler ve ipuçları yer alıyor. 

Yemek yaparken bilmeniz gereken 10 ipucu 2

10 pratik bilgi ile leziz yemekler 

  1. Yemek yaparken hafif acılı menüler tercih ediyorsanız biberlerin tohumunu ve damarlarını çıkartarak soğuk suda yıkayıp, yemeklere hafif acılı leziz bir tat verebilirsiniz. 
  2. Makarnaların birbirine yapışması ise pek tercih edilmeyen bir durum. Bunu önlemek için yapılması gereken tek şey yemek yaparken makarna suyunu fazla koymak oluyor. 
  3. Hamur işleri konusunda da bilinmesi gereken pratik bilgiler mevcut. Tariflerinizde un ağırlığında şeker kullanımı ve yumurta ağırlığında ise katı yağ kullanımı tariflerinizi en az hata ile gerçekleştirmenizi sağlayabilir.
  4. Kızartma yemekleri yaparken genellikle büyük problemler yaşanabilen durum, yağın tam ısınıp ısınmadığının anlaşılmamasıdır. Bu durumda bilinmesi gereken ipucu, yağın içine bir tahta kaşığı koyup, kaşığın etrafında kabarcıkların oluşup oluşmadığına dikkat etmek oluyor. 
  5. Biftek pişirmek için gerekli olan tava sıcaklığının ayarlanamaması durumunda da bakılması gereken tek şey tavanın üzerinden duman çıkıp çıkmaması olmakta. Duman çıktığı takdirde yeterli sıcaklığa ulaşıldığının göstergesidir. 
  6. Yemek yaparken sebzelerin sıcak mı yoksa soğuk suda mı pişirilmesi gerektiği kafa kurcalayan bir sorun olabiliyor. Bu durumda toprak altında yetişen sebzeler için soğuk suya, toprak üstü sebzeleri için ise sıcak suya ihtiyaç olduğu bilinmelidir. 
  7. Dışarıda yediğiniz çıtır patates kızartmasını evde de yapabilmek için de pratik bilgiler bulunmakta. Yapmanız gereken tek şey, patatesleri doğradıktan sonra tuzlu su içerisinde bekletip sonrasında patateslerin kurutarak kızartılması oluyor. 
  8. Yemek olarak patlıcan kızartması tercih edecekseniz ise patlıcanları kızartmadan önce tuzlu suda bekletip kararmasını ve yağı çekmesini önleyebilirsiniz.  
  9. Meyveli kek yapımında kuru meyvelerin kek içerisinde dibe çökmesini engellemek için, meyveleri una bulayarak koymak yeterli olacaktır. 
  10. Pirinç pilavı yaparken pilavın suyuna limon damlası ve bir kesme şeker atmak ise pirinçlerin tek tek ayrılması ve parlaklık kazanmasını sağlayacaktır. 

Tüm bu pratik bilgiler sayesinde aklınızdaki tarifleri çok daha kolay hayata geçirebilir, lezzetli yemeklerinizin keyfini sürebilirsiniz.