Siyez unu nedir, hangi besinlerde kullanılmaktadır, siyez unu sağlık açısından ne gibi faydalar sağlamaktadır?

Dünya Mülteciler Günü: "Bir arada yaşamı savunacağız" Dünya Mülteciler Günü: "Bir arada yaşamı savunacağız"

Siyez buğdayı on iki bin yıllık bir tarihe sahiptir. İlk ekili tahıl grubunda yer almakta olan siyez buğdayının genetiği geçmişten günümüze kadar hiçbir değişim yaşamamıştır. Günümüzde buğdayların genetiği neredeyse her yıl değişime uğrarken siyez buğdayı aynı kalmış ve bu durum bu buğday çeşidini ön plana çıkarmıştır. Siyez buğdayı diğer modern buğdaylara kıyasla protein ve karotenoidler açısından çok daha zengindir. Aynı zamanda bu ata tohumunun taneleri daha az glüten içerir ve glüten zincirleri daha kısa olmaktadır.

Bu eski buğday taş değirmenlerde öğüterek siyez unu ve siyez bulguru elde edilmektedir. Taş değirmenlerde çok fazla işlem görmeden, kabukları fazla ayıklanmadan elde edildiği için de vitamin yönünden zenginliğini kaybetmeden korumaya devam etmektedir.

Siyez ununun faydaları nelerdir? 

Siyez ununun faydaları şu şekilde maddelendirilir: 

  • Siyez unu kilo vermeye yardımcı olur; Siyez unu yüksek protein ve lif içeriği ile metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda siyez ununun kullanımı ile sindirim sisteminizin daha düzenli çalışmasını sağlayabilir ve bu sayede kilo vermenizi kolaylaştırabilirsiniz. 
  • Kolon kanserinden korur; Siyez unu içerinde barındırdığı yüksek lif ve vitaminlerle bağırsak sağlığınızı korumaktadır. Bu durum da kolan kanserine sebebiyet verebilecek faktörleri azaltır.
  • Kalp ve felç hastalıklarından korur; Siyez unu fenolik asit bakımından bir hayli zengindir. Siyez unu kullanımı ile hazırlanan yemekler tüketirseniz artış gösteren fenolik asit sayesinde vücudunuzun koroner kalp hastalığı ve felç gibi rahatsızlıklardan daha iyi bir şekilde korunmasına olanak sağlayabilirsiniz.
  • Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur; Siyez unu kolesterol içermediği için kolesterol hastaları tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Faydaları içinde aynı zamanda kolesterol düşürücü bir etki de bulunmaktadır.
  • Göz Sağlığınızı Destekler; İçeriğinde diyet karotenoidlerinin bulunması sebebiyle kullanımı ile bazı hastalıkların iyileşmesinde faydaları olduğu düşünülmektedir. Göz hastalıkları da bunun içerisinde yer alıyor. Çünkü karotenoidler, göze doğrudan gelen zararlı ışınları bir nebze de olsa absorbe edebilmektedir.
  • Anne sütünü artırmaya yardımcı olur.
  • Radyasyona karşı dayanıklılığı sayesinde zararlarından korur.
  • Yüksek folik asit içeriği ile hamilelik döneminde de oldukça fazla fayda sağlar.