Yeni Belediye ''Muhtarlıklar''

Özdere Çukuraltı halkın ısrarı ile 2014 yılında muhtar seçilen Mehmet Çolak, ilçenin hak ettiği yerde olmadığını belirterek, “İlçe sakinlerinin yararına olacak adımların atılmasını bekliyoruz” dedi.

Güncel 19.08.2021 - 07:00 19.08.2021 - 07:01

Güven GÜNEŞ/YENİGÜN - Gelişen teknoloji sayesinde artık birçok işlemi internetten hızlı ve kolay bir şekilde yapabiliyoruz. Resmi kurumlarda geçirilen süreler ciddi manada azalsa da bazı kurumlar bundan pek etkilenmedi. 2012 yılında çıkan kanunla Özdere Belediyesi kapatıldı. Ancak belediyenin sorumluluğunda olan bir çok görev bugün Çukuraltı Mahallesi muhtarı Mehmet Çolak aracılığıyla hala fiili olarak gerçekleştirilmeye devam ediyor. Vatandaşların elektrikten, suya, çevre temizliğinden, posta hizmetlerine kadar birçok konu hakkındaki sorunlarına yardım eden Muhtar Çolak, kocaman bir aile olarak gördüğü mahalleliye her konuda destek oluyor. 


KURUM VE VATANDAŞ ARASINDAKİ KÖPRÜ
Özdere Çukuraltı Mahallesi Muhtarı Mehmet Çolak, “2012 yılında çıkan 6360 sayılı Kanunla Özdere’deki belediyemiz kapanınca muhtarlar olarak sorumluluklarımız arttı. Belediyeye gidemeyen halkın ilk geldiği yer muhtarlık oluyor. Vatandaşlarımız elektrikten, suya, çevre temizliğinden, posta hizmetlerine kadar birçok konu ile alakalı bizden yardım bekliyor. Ben de mahalle muhtarı olarak aslında belediye hizmetinde ve sorumluluğunda olan birçok konu için vatandaşlarımıza yardımcı oluyor ve yönlendiriyorum. Muhtar olarak vatandaşın hizmete ulaşmasında bir köprü görevi görmekteyiz” dedi.

 

MAHALLEMİZ KOCAMAN BİR EV
Çolak, “Mahalleli olarak hepimizin söylediği bir şey var. O da biz bir aileyiz ve Özdere’de yaşayan her bir vatandaşımız da bu ailenin birer ferdidir. Zor durumda ve yardıma muhtaç kim varsa asla görmemezlikten gelmiyoruz, gelemeyiz. Şu anda 4 ailemizin kirasını, 8 ailemizin su ve elektriğini ödüyor aynı zamanda 4 ailemize de gıda yardımında bulunuyoruz.  Ege Üniversitesi Diş Fakültesinden diş ve ağız sorunları yaşayan vatandaşlarımız ile alakalı da gerekli yardımlarda bulunduk. Bir elin verdiğini bir el görmemeli sözünden yola çıkıyoruz. Özdere halkının bu yardımsever ve komşusunun zor gününde yalnız bırakmayan yapısı en başta da söylediğim gibi bir aile mantığından geliyor” ifadelerini kullandı.

 


ÇEVRE VE HAYVANLARA SAYGILI 
Atık toplama ve geri dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Çolak, “Bilindiği üzere günümüzde en büyük sorunlardan biri çevre kirliliği ve bu kirliliğin başında da evsel atıklar, plastik ve pil gibi şeyler geliyor. Muhtarlığımızın önünde atık toplama yerleri yaptık. Kendi imkânıyla getiremeyen vatandaşlarımızın evine gidip bunları alıyoruz. Vatandaşlarımızda bu konuya çok hassas ve duyarlı, her hafta burada toplanan atıklar yetkililere teslim ediliyor. Bizimle aynı sokağı paylaşan, beraber yaşadığımız sokak hayvanları olsun hem de ormanda yaşayan diğer hayvanlar ile alakalı düzenli besleme yapıyoruz” dedi. 


‘’MAVİ BAYRAKLI PLAJA’’ SAYGILI OLUNMALI
Yazları büyük sorunlar yaşadıklarını ve yaz nüfusunun kış nüfusuna göre 30 ile 40 kat artığını söyleyen Çolak, “Maalesef bu da birçok sorunu yerinde getiriyor. Buraya gelen insanlar özellikle günübirlikçi dediğimiz kesim denizine girip plajında uzanıp güneşin tadını çıkarmaya geliyor. Ama maalesef çoğu insan bir daha gelmeyecekmiş gibi bütün çöplerini sahile, sokaklara atıp gidiyor. Menderes Belediyemiz ve personelleri 7 gün 24 saat boyunca aralıksız hizmet vermesine rağmen çoğu zamanda yeterli olmuyor. Bunun önüne geçilmesinin tek yolu vatandaşlarımızın çevreye ve burada yaşayan insanlara saygılı olmasından geçiyor. Özdere halkı olarak tek beklentimiz insanlardan bulduğunuz gibi bırakın. Ayrıca diğer bir sorun ise birkaç aylığına gelip kalan vatandaşlarımız ne yazık ki bir hevesle kedi, köpek alıyorlar. Genelde çocuklar için alınan kedi, köpekler bir eğlence ve zaman geçirme yöntemi olarak görülüyor. Tatil bitip dönecekleri zaman ise aldıkları hayvanları sokağa terk ediyorlar. Öncelikle bu canlılar için bir travmaya neden oluyor. Terk edilmiş ve atılmış kedi köpeklere biz elimizden geldiğince yardım edip mama, su gibi ihtiyaçlarını karşılasak bile birçok hayvan terk edildiği için psikolojik olarak yeme ve içmeyi reddedebiliyor. Bu da hayvanlarda görmek istemeyeceğiz sonuçlara yol açıyor. Lütfen bakamayacağız hayvanları almayın” ifadelerini kullandı.


ÖZDERE HAK ETTİĞİ YERDE DEĞİL
Vatandaşları çevreye duyarlı olmaya çağıran Çolak, “Yurt dışından birçok vatandaşımız Özdere’yi tercih edip geliyor. Fakat eskiden var olan eğlence mekânlarını günümüzde görmüyoruz. Hem yabancı hem de gençlerimizin eğlenip keyifli zaman geçirebileceği mekân konusunda bazı sıkıntılar var. Yanı başımızda olan Kuşadası, Didim, Çeşme, Urla gibi turistlik yerlerden sonra anılmak bizi üzüyor. Buradaki deniz ve plaj olanakları diğer turistlik yerlerden aşağı kalır yanı yok. Bunlara ek olarak burada gidebileceğiniz orman ile denizin buluştuğu birçok eşsiz koylarımız da mevcut. Özdere halkı olarak hem esnafımızın hem ilçe sakinlerinin yararına olacak adımlar atılmasını bekliyoruz. Böylesine potansiyele sahip bir ilçede potansiyelin gerisinde kalması başta ülke ekonomisi olmak üzere herkes için bir kayıptır’’ dedi. 


4 DİLDE KÜTÜPHANE
Özdereli vatandaşların katkılarıyla muhtarlıkta küçük bir kütüphane oluşturulduğunu ve 4 farklı dilde kitap bulunduğunu ifade eden Çolak, ‘’ Şu anda kitaplığımız da Almanca, Portekizce, İspanyolca ve Fransızca kitaplarımız var. Kütüphanemizde uyguladığımız bir sistem var. Aldığın kitap yerine bir kitap bırakıyorsunuz. Böyle olunca kütüphanemiz küçük bile olsa sürekli yeni kitaplar ile bir sirkülasyon oluşuyor. Buradan bakarsak bu kütüphanemiz yaşayan canlı bir organizma diyebiliriz. Her gün farklı bir kitap ile karşılaşabilirsiniz. Gün bazında düzenli olarak 3 yabancı vatandaşımız buraya gelir kitap alır ve yerine yenisini bırakır. Türk vatandaşlarımızdan ise günlük ortalama 10 kişi kütüphanemizi ziyaret eder ve bu kitap sirkülasyonun içinde yerini alır. Çocuklar için olan kitapları okullarımıza veriyoruz. Çocuklarımız için belli zamanlarda düzenlendiğimiz organizasyonlar oluyor. Geleceğimiz olan çocuklarımızın yüzünde bir tebessüm oluşturabilmek için oyuncak dağıtımı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

 ÖZDERE HALKINDAN AFET BÖLGESİNE YARDIM
Özderelilerin toplumsal sorunlara karşı duyarlı olarak nitelendiren Çolak, “Ülkemizde ardı ardına gelen birçok felaket sonrası, afet bölgelerinde yaşayan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını bir nebzede karşılayıp yardım etmek adına halkımız kendi arasında, o yörede yaşayan halkın ihtiyaçları tespit edip bu doğrultuda yardım malzemesi hazırlayıp gönderdik. Özdere halkı yalnızca kendi mahallesini değil ülkemizde yaşanan birçok şeye karşı duyarlı ve kayıtsız kalmayan vatandaşların oluşturduğu bir yerdir. Bu yüzden Çukuraltı mahallesinin dolayı muhtarı olmaktan çok gurur duyuyorum.”  

 

 

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@