Artık Gazete Yenigün’deyim. Sevgili dostlar pek çok yerde sizlerle karşılaşmış olabiliriz. Ama artık Gazete Yenigün’de de sizlerle birlikte olacağım.

Kimdir Bilge Keykubat derseniz:

Bazılarınızın bildiği gibi tarım ve gıda alanında faaliyet gösteren Apelasyon E Derginin iki kurucusundan biriyim ve derginin Genel Yayın Yönetmenliğini yürütüyorum.

Uzun yıllardan beri hem şarap hem de zeytinyağı tadımları yapıyorum. Zeytinyağı ve şarap tadım uzmanıyım.

Instagram hesabım üzerinden takipçilerime; tarım, gıda ve gastronomi alanındaki uzmanlığımla ilgili yaptığım paylaşımlarla düzenli olarak ulaşıyorum.

Sosyal medyayı aktif kullanmayı seviyorum. Özellikle pandemi günlerinin başladığı Mart 2020 ayından itibaren yerel ve butik firmalara, yerel kooperatiflere, kadın kooperatiflerine, gençlerin kurduğu firmalara ve sonrasında büyük firmalarla da destek amaçlı tamamen gönüllülük esasıyla Instagramda akşamları canlı yayınlar yapmaya başladım ve hala yapıyorum.

Toplamda 500 adede ulaşan canlı yayınlarla amacım; bu firmaların tanıtımını yapmak, ticaretlerine bir nebze olsun katkı sağlamak, ülkemiz tarım ve gıda sektörüne destek olabilmek. Bu süreçte Instagram'da tarım ve gıda influenceri de oluverdim.

Asıl mesleğim olan ziraat mühendisliği alanındaki bilgi birikimim ile, işim gereği Türkiye ve dünyadaki pek çok marka ile olan iş birliklerim, Ege Bölgesi başta olmak üzere çiftçilerle olan yakın irtibatım ve bu alandaki toprakları aktif olarak ziyaret ediyor olmam sonucunda ortaya çıkan kaliteli bilgiyi harmanlayarak içerik geliştiriyorum.

Özelikle Ege Bölgesi’nde geçmediğim dağ yolu, ova yolu, girip çıkmadığım köy, tanımadığım çiftçi yoktur diyebilirim.

Tarımın olduğu her yerde beni görebilirsiniz.

Hep gerçek kareleri, gerçek anları kısaca sadece gerçekleri paylaşıyorum. Aslında yaptığım işi ve yaşamımı sizlere yansıtmaya çalışıyorum.

Aktif olarak gezdiğim yerleri tanıtmak, bildiğim gizli cennetleri göstermek, yerel ürünleri tanıtmak, yerel lezzetleri anlatmak, tarım ve gıda sektöründeki doğruları öğretmek, dünyanın-toprağın-suyun-iklimin farkına varılmasını sağlamak için uğraşıyorum.

Sosyal sorumluluk projeleri ile yakından uğraşıyorum; iklim krizi, kuraklık, hayvan hakları, adil ve güvenilir gıda, çocuk ve kadın hakları, kooperatifler, ormanlar ve gıda israfı üstünde önemle durduğum konular.

Hep çok yönlü olmaya çalışan biri olarak hayatıma devam ediyorum. İşim tarım ve gıdayı araştırmak, tarım ve gıda ile ilgili projeler üretmek, sektör sorunlarını bilen biri olarak çareler üretmeye çalışmak ve bunları yazarak benim dışımdaki kişilerin de bilmesini sağlamak. Ülkemizin geleceğinin tarım ve gıdadan geçtiğine inanan biriyim.

Sizlerin evlerine misafir olurken; bilimin ve aklın yolundan hiç ayrılmayan biri olduğumu bilmenizi isterim.

Ülkemizin tarım ve gıda alanındaki potansiyelinin çok büyük olduğuna inanıyorum. Bu potansiyeli kullanmak zorundayız. İşte ben de bu noktada sorunları olduğu kadar çözüm önerilerimi de sunmaya gayret edeceğim.

Tarım ve gıda ile birlikte toprak, su, iklim, çevre, doğa ile ilgili konularda da önemle durmaya çalışacağım.

İki haftada bir Çarşamba günleri Gazete Yenigün’de görüşmek üzere.