03.08.2021, 04:10

Yeni dünyanın savaş araçları su ve gıda

Yeni dünyanın savaş

araçları su ve gıda

Her geçen gün dünya nüfusu artmakta. Dolayısı ile de bu artan nüfusu doyuracak gıda ve su ihtiyacı da ciddi şekilde artıyor.

İhtiyaç çok olunca işin hilesi, hurdası, üçkağıtçısı ve bu işi kazanç haline getirenlerin sayısı da artıveriyor.

Para ve güç kim için önemli değil ki?

Dünya ülkeleri para ve güç için artık her şeyi yapabilir durumdalar.

Dünya; adil, güvenilir ve temiz gıda ve su dağıtımı sorununu çok ciddi yaşıyor. Birçok insan güvenli ve yeterli gıda ve sudan mahrum. Bir pandemi sürecindeyiz ve gelecekte bu sorunların yenileriyle karşılaşma olasılıkları çok fazla.

Bugün amacım tarımsal üretime ve gıdaya değinmek değil.

Bugünkü amacım susuzluk ve orman yangınları.

Susuzluk hepimizin sorunu. Bir gün hepimiz susuz kalacağız ve o güne çok az kaldı. Her birey kullandığı suyu azaltmak için çaba göre göstermek zorunda. Sulak alanlarımızı, su kaynaklarımızı, göllerimizi, derelerimizi, yer altı sularımızı korumak zorundayız. Bir su kaynağı yok olduğu zaman oradaki tüm doğal denge değişiyor. İnanın böyle giderse yakın zamanda susuz kalacağız. Evlerimizde, işyerlerimizde, tarımsal üretimde suyu dikkatli kullanmak zorundayız. Özellikle tarımsal üretimde su kullanımı çok önemli. Tarımsal üretimde vahşi sulamadan vazgeçmek zorundayız. Suyu ve toprağı kirleten fazla zirai ilaç ve kimyevi gübre kullanımını azaltmak zorundayız.

Bir çırpıda aklıma geliveren, vahşi sulamadan vazgeçilmesi, açık sulama kanallarının üstünün örtülmesi, yer altı barajlarının hayata geçirilmesi, barajlardan su buharlaşmasının önüne geçmek için çalışmaların yapılması…

Artık “SU”yu elinde bulunduran ülkelerin güçlü olacağı döneme giriyoruz. Petrol bile önemini kaybetmiş durumdayken diğer bir sıvı, hayat sıvısı yani su önemini arttırdı.

Su güç demek, su para demek, su gelecek demek, su yaşam demek, su diz çöktürmek demek.

Su savaş aracı demek

Anadolu dünyanın gözbebeği, tarihin, felsefenin, bilimin, tarımın, gıdanın, suyun, bolluğun, sevginin, samimiyetin, insanlığın, hoşgörünün memleketi.

Ama artık Anadolu suyu tehlike çanları çalıyor. Doğa Ana olacakların işaretini, sinyalini bize verir. Yeter ki biz o sembolleri iyi okuyalım ve doğru yorumlayalım. Anadolu suyum yok oluyor diyor. Anadolu ormanlarım yok oluyor diyor.

İklim krizi daha da ciddileştikçe, hava sıcaklıkları iyice arttıkça, suyumuz da iyice azaldıkça gördüğünüz gibi orman yangınları önlenemez boyutlara geldi. Yangınların çıkmasının pek çok nedeni var ama benim üstünde durduğum asıl sorun insanların çıkardığı yangınlar. İnsan kaynaklı orman yangınlarının asıl nedeni ise rant. Rant günümüz dünyasının en önemli sorunları arasında maalesef. Rantın etkilediği en önemli sorunların başında da ormanlar geliyor. Görüyorsunuz günlerdir ciğerlerimiz yanıyor, evimiz yanıyor, vatanımız yanıyor. Ormanlarla birlikte; köyler, insanlar, hayvanlar, toprak ve geleceğimiz yanıyor.

Su ve ormanlar geleceğimiz.

Susuz kalacağımız günler çok yakın, hepimiz dikkatli olmak zorundayız.

Yorumlar