Yeni Foça'nın ismi yeni olsa da geçmişi asırlar öncesine kadar uzanıyor. Venedik, Ceneviz, Bizans ve Osmanlı’ya da ev sahipliği yapmış bir liman kenti olan yer keşfedilmemiş zenginlikleri içinde barındırıyor

Liman etrafına kurulmuş küçük bir sahil kasabası olan Yenifoça, denize açılan sokakların da barındırdığı sayısız tarihi Osmanlı ve Rum evleriyle geçmişe ışık tutuyor. Son yıllarda popülerliği oldukça artan Yenifoça’da yazlık ev arayanların sayısı her geçen gün artıyor. Başta İzmir olmak üzere çevre iller ve İstanbul gibi şehirlerde yaşayan vatandaşların yoğun talebine karşılık inşaatlarda bir biri ardına yükselmeye devam ediyor. Dağ eteklerine kadar uzanan ve yapımı devam eden çok katlı inşaatlar, alt yapı gibi sorunları da beraberin de getiriyor. Kontrolsüzce artan yapılaşma ve nüfus nedeniyle, sakin ve güzel bir kasaba görüntüsünü kaybetmekten korkan yerli halk ise endişeli. 1972’de belediye statüsüne kavuşan Yenifoça, 12 Kasım 2012'de TBMM'de kabul edilen 6360 sayılı kanun ile var olan statüsünü kaybederek mahalle olmuştur.

focaMUHTAR (5

TİCARET MERKEZİYDİ

Ceneviz’lilerin Foglia Nuova, Osmanlı’ların da Foça-i Cedid olarak adını verdiği günümüzde ki Yenifoça, 1275 yılında Bizans İmparatoru Michael VIII. Paleologos tarafından Cenevizli Zaccaria kardeşlere Foça'nın yönetimi verildi. Cenevizli aile tekstil, boya ve kimya endüstrisinin temel hammaddesi olan şap madenlerini işleyip, ticaretini yaparak zenginleşti. 1314-1329 yılları arasında Khios (Sakız) adasının sakız ticaretini de ellerinde tutarak Foça'yı önemli bir ticaret merkezi haline getirdiler. Foça, 13. YY'da zengin şap madenleri sayesinde Cenova-İstanbul-Kefe deniz ticaret yolunu Batı Anadolu'da kendine çekebilen tek kent olmayı da başarmıştır. Bu nedenle bölge ortaçağlardan beri Avrupa’da bilinir hale gelmiştir. Foça'da Türk hâkimiyetinin etkileriyse ancak 16. YY başlarından itibaren görülmeye başlanmıştır.

GÜCÜNÜ MADEN VE LİMANDAN ALDI

Eski bir Ceneviz kolonisi olan Yenifoça (Foglia Nuova) önemi ve gücünü şap madenlerinden elde ettiği kaynaklardan alıyordu. Ortaçağ’da şap çok önemli bir madendi. Şap: hafif ilaçlar kategorisinde, yün ve pamuk dokumacılığında, dokuma ve dikiş ipliği üretiminde, tekstil renklendirmesinde, deri imalatında, tabaklamada, kâğıt üretiminde çok önemli hammadde olarak kullanılmaktaydı. Yalnızca Foça şapından özelikle mor, pembe ve kırmızıya yakın renkler üretildiği için çok değerliydi. Bugün hala tıraş kesiklerinde, kan taşı, deodorant yapımında kullanılmaktadır.

focaMUHTAR (3

'İtalyanlar ile iletişime geçilmesi gerekir'

Göç ile oluşan işçi mahallesi Göç ile oluşan işçi mahallesi

Yenifoça Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi Muhtarı Hüsnü Kocabıyık, “Yenifoça’nın kuruluşunda, önemli rol oynayan Cenevizliler ve yaşamış oldukları tarihi bir süreç var. Tam da bu noktada İtalyan turistler için ilçemiz tarih turizmi adına çekim merkezi olabilir. İtalyanlara, ilçemiz tarihini iyi anlatabilmemiz hatta Yenifoça ile kardeş şehir ilişkisi kurulabilmesi faydalı olacaktır. Özellikle İtalya’nın Ceneviz bölgesinden, atalarının kurduğu Yenifoça’ya ve gelişimini sağladıkları Eskifoça’ya organizasyonlarla turist getirmek imkânı doğar. Bu amaçla ilgililer ve yetkililer plan ve projeler üretilebilirler. İtalya ve nokta olarak Ceneviz bölgesine yönelebilir, ilişkiler kurabilirler. Bu doğrultu da yapılacak her türlü çalışma şüphesiz Foça turizminin gelişmesine katkı sağlacaktır” diye konuştu.

'Ulaşım kolaylaşınca ziyaretçiler arttı'

Eskifoça-Yenifoça karayolunun kuzeyleri, bölgedeki flora ve faunanın değeri nedeniyle koruma altına alındığını belirten Muhtar Kocabıyık, “Foça; sakin iklimi, sevimli köyleri ve küçük koyları ile de keşfedebileceğiniz doğal güzellikler ile doludur. Bu sebeple ilçeyi tanımanın makul bir yöntemi Eskifoça'dan ya da Yenifoça'dan düzenli olarak kalkan gemi turları iyi bir alternatiftir. Farklı beklenti ve arayışta olan her kesime hitap edebilecek tatil seçenekleri var. Kamp alanları, oteller ve villalar bu seçeneklerin başında geliyor. Diğer yandan toplu ulaşım ve yeni açılan otoyol bağlantısıyla günübirlik ziyaretçiler içinde cezbedici konumdayız. Bu anl'amda bölgemiz gelişimine katkı vermesi adına önemli bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Tabi bunların yanında son yıllarda artan bir yapılaşma var. Arka arkaya yükselen inşaatların alt yapı talebine cevap vermek gerçekten güç olabiliyor. Muhtarlığa başladığım 2009 yılında yaklaşık 900’e yakın seçmen varken bugün seçmen sayısı 10 binlere dayanmış durumda. Kısa sürede bu kadar hızlı büyüme doğal olarak hizmeti de etkileri oluyor. Fakat Yenifoça potansiyeliyle bunları aşabilecek konumdadır. Bu nedenle bizler turizm faaliyetlerine öncelik vererek gelişimimizi buna uygun hale getirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.