CHP'nin 16-17 Ekim tarihlerinde düzenlediği "Anadolu Buluşması, Yerel Medya Çalıştayı" ile ilgili haberleri basından takip ettiniz. Yenigün Gazetesi olarak da 18 Ekim Pazartesi günkü sayfalarımızda toplantının detaylarına yer verdik. Biraz da salonun ve toplantı sürecinin atmosferinden bahsetmek gerekir.

Tabi ki toplantıya damga vuran CHP Genel Başkanı Kemal Kılaçdaroğlu'nun katılımı oldu. Gerek basının sorunları üzerine yaptığı konuşma gerekse de genel gündemle ilgili verdiği mesajlar önemliydi. Hatta toplantıya katılmak için yaptığı uçak yolculuğu bile sosyal medyada gündem oldu.

Ancak bir başka konuyu da net olarak gördük. Ülkenin dört bir yanından gelen katılımcıların Kılıçdaroğlu'na yaklaşımları, müstakbel cumhurbaşkanı olduğunu kabul etmiş bir hava yarattı salonda. CHP Genel Başkanı'nın ortaya koyduğu tavır ve yaklaşımı da bu etkiyi güçlendirdi. Amacım Kılıçdaroğlu güzellemesi yapmak değil. Bu izlenimi paylaşmadan salonu değerlendirmek eksik bir anlatım olacaktı. Nihayetinde toplantının katılımcıları basın mensuplarıydı ve bir çoğu da eleştiri sorumluluğunu hala unutmayan değerli gazetecilerdi.

Çalıştayın etkilerini uzun vadede göreceğiz. Bu ve buna benzer ortak akıl toplantılarının çıktılarını kısa vadede görmeyi beklemek gerçekçi bir yaklaşım olmaz. Ancak katılımcılar bu çalışmadan ne kadar tatmin oldu, biraz o konu üzerinde durabiliriz.

Yerel basın kuruluşlarındaki gazeteci arkadaşlar arasında konuşulan temel ve öncelikli sorun tabi ki finansmandı. Bu konunun öncelikli gündem madde olacağını ön görmek için kahin olmamız gerekmiyor. Finansman noktasında da özelikle Basın İlan Kurumu'nun yapısı ve yerel medyanın yerel yönetimlerle ilişkileri masaya yatırılan öncelikli konular oldu. Toplantının ikinci gününe katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılaçdaroğlu'na yöneltilen soruların bir kısmı da bu eksen etrafında şekillendi. Kılıçdaroğlu her zamanki sakinliği ile sorunlara hakim olduğu etkisini de yansıtırak mevcut durumu analiz ederek soruları yanıtladı. Gelen çözüm önerilerinin de değerlendirilmesi yönünde notlarını aldı. Bu çerçeveden bakınca öncelikli gündem maddesi noktasında en azından dertlerin anlaşılması önemliydi.

Tabi ki gazetecilerin bütün beklentisi finans sorunlarını konuşup gitmek değildi. Basının dünden bugüne gelen, kangrenleşmiş sorunları için de çözüm adımlarına yönelik proje ve hedefler de gündemlerindeydi. Toplantıya konuşmacı olarak çok değerli isimler katıldı. Bilgi ve deneyim paylaşımı zenginleşti. Ancak yerel medya temsilcilerinin bir araya geldiği böylesi geniş katılımlı bir toplantıda yerelde gazetecilik yapmaya çalışan meslek erbaplarının bilgi ve deneyimleri de dikkate alınmalıydı. Oluşacak ortak akıl denkleminde maddi sıkıntılarımız dışında paylaşılacak konular içerik zenginliğini arttırabilirdi. Oda TV'den Karar Gazetesi'ne, Milli Gazete'den Cumhuriyet Gazetesi'ne kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan içeriğin eksik ayağı yerel medyanın kendini yeterince ifade edememesi oldu ne yazık ki.

Çalıştayın düzenlenmesinde CHP İzmir Milletvekilleri Atilla Sertel ve Tuncay Özkan' ın emek harcadıklarına tanık olduk. Özkan'ın yorgunluğu toplantının ikinci günü yüzüne de yansımıştı. Organizasyonda nazar boncuğu kıvamında bir kaç ufak aksaklık yaşandıysa da ülkenin dört bir yanından gelen kalabalık bir gazeteci kitlesini Marmaris'e getirilip ağırlanması da önemli bir başarıydı.

Son olarak şunu da gördük ki pandemi yaralarını sarmaya çalışırken yangın felaketinin olumsuz sonuçlarını toparlamaya çalışan Marmaris ve Marmarisli turizmciler sezonun son demlerinde de olsun biraz nefes almışlar ve ayakta kalabilenler umutlarını gelecek sezona taşıyabilecekler.