"Yerel medyaya destek vermek...

"Yerel medyaya destek vermek vazifemizdir"

"Yerel medyaya destek vermek vazifemizdir"

"Yerel medyaya destek vermek vazifemizdir"

"Yerel medyaya destek vermek vazifemizdir"

"Yerel medyaya destek vermek vazifemizdir"
13 Ocak 2018 - 10:44

"Yerel medyaya destek vermek vazifemizdir"

İzmir'de Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, "Kurum olarak genel müdürlüğümüzün medyayı desteklemek gibi bir vazifesi
var. Bunu yerel medyadan başlayarak yapmak doğru olacaktır diye düşünüyorum" dedi.


İzmir'de Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün (BYEGM) toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, "Tekirdağ’ı ya da Artvin’i, Sinop’u yahut Antalya’yı İstanbul’dan değerlendirmek doğru değildir. Kurum olarak genel müdürlüğümüzün medyayı desteklemek, güçlü ve etkili bir medya yaratmak gibi bir vazifesi var. Bunu temelden başlayarak yani yerel medyadan başlayarak gerçekleştirmek doğru olacaktır diye düşünüyorum" diye konuştu. 
Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, 15 Temmuz'da FETÖ'nün darbe girişimine karşı verilen mücadeleye ilişkin "Hain darbe girişimine karşı milletin ortaya koyduğu mücadelenin anlamını hakkıyla kavrayamamış olan bazı odaklar ve uluslararası kamuoyu için basın mensuplarının o gece kayıt altına aldığı gerçekler adeta ders mahiyetindedir. Birileri ne kadar görmemek için gözlerini kapasa da o ders orada verilmiştir." dedi.

İZMİR'E YATIRIMLAR

BYEGM İl Müdürleri Toplantısına katılan Çavuşoğlu, toplantı için seçtikleri İzmir'in ilklerin şehri olduğunu, hükümet olarak İzmir'e son 15 yılda  toplam 45 milyar liraya yakın kamu yatırımı yaptıklarını, 10 bin yeni derslik, 15 bin konut inşa edip, 3 yeni devlet üniversitesi kurduklarını anlattı. İstanbul-İzmir otoyolu, İzmir-Ankara yüksek hızlı tren hattının devam ettiğini kaydeden Çavuşoğlu, Sabuncubeli Tüneli'nin gelecek yıl açılacağını, İzmir Körfez Geçişi ile ilgili çalışmaların da sürdüğünü aktardı. 
BYEGM'nün gerçekleştirdiği çalışmaları anlatan Bakan Çavuşoğlu, "Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğümüz, özellikle FETÖ’nün hain darbe girişimi üzerinden, Batı medyasında uygulamaya konulan yoğun algı operasyonlarına, gerçekleştirdiği faaliyetlerle son derece güçlü bir karşılık vermiştir. Ülkemizi ilgilendiren hususlarda içimizdeki nabzı iyi tutamazsak, söylemleri ve onların ardındaki asıl metinleri iyi okuyamazsak, kimsenin kapımıza dayanmasına gerek kalmaz, kaleyi içeriden kaybederiz" dedi.

TÜRKİYE DÜŞMANLARI

Türkiye düşmanı belli odaklar tarafından dışarıda üretilen negatif söylemlerle mücadele etmekte başarı sağladıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Önce kendi elimizi güçlendirmemiz gerekiyor. Ülkemize baktıklarında ne gördükleri, şer odaklarının hayata geçirecekleri algı operasyonları için temel teşkil ediyor. O halde onlara bu imkanı vermemek için çalışmamız gerekiyor. Muhakkak ki, bilerek bizi içeriden yıpratmak için sayfalar dolduran, programlar yapan, yayınlar gerçekleştirenler olacaktır. Ancak biz doğruyu, gerçeği etkili savunur ve ön planda tutmayı başarırsak, onları kendi oyunlarında alt etmek daha kolay olacaktır. Bu imkanı medyaya olan hakimiyetinizle, yaptığınız gözlem ve analizlerle devletimize sağlamak sizlerin en önemli görevi."
Ulusal basın ile yerel basın arasında çok büyük farklar oluştuğuna dikkati çeken Bakan Çavuşoğlu,
"Kendi şehirlerinde medya devlerini geride bırakan yerel gazetelerin olduğu yıllar çok geride değildir. Bunu tekrar sağlamak önemli. Tekirdağ’ı ya da Artvin’i, Sinop’u yahut Antalya’yı İstanbul’dan değerlendirmek doğru değildir. Kurum olarak genel müdürlüğümüzün medyayı desteklemek, güçlü ve etkili bir medya yaratmak gibi bir vazifesi var. Bunu temelden başlayarak yani yerel medyadan başlayarak gerçekleştirmek doğru olacaktır diye düşünüyorum. Zira bağımsız ve güçlü medya için denge önemli bir husustur. Ulusal ile yerel arasındaki denge tesis edilmelidir" dedi.

"NEGATİF ALGI BİTTİ"

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca da Türkiye'nin yeni bir döneme girdiğini, ekonomisi büyüyen, ihracatı artan, halkının refah düzeyi artan bir ülke haline geldiğini ifade etti. Akarca, bu durumu fark eden bazı Batı ülkelerinin Türkiye'nin yükselişinden tedirginlik duyduğunu, Gezi olayları, 17-25 Aralık operasyonları gibi algı operasyonlarıyla Türkiye'yi engellemeye çalıştığını, son olarak FETÖ'nün 15 Temmuz'da darbe girişimi ile bir deneme daha yapıldığını ancak başaramadıklarının kaydetti. 
Yurt dışında FETÖ kaynaklı oluşan negatif algıyı değiştirmek için yoğun çaba sarf ettiklerini, yabancı gazetecileri Türkiye'ye davet ettiklerini anlatan Akarca, "Ülkelerine dönerken geldiklerindeki fikirlerinin tamamen değiştiğinin ifade ettiler. Döndükten sonra bu fikirlerinin anlatan yazılar yazdılar. 7 ciltlik bir makale yayınlandı. FETÖ'cü hain darbe girişiminin önceden planlamış bir darbe girişimi olduğu gibi lafların azaldığını, neredeyse hiç telaffuz edilmediğini görmek bizleri mutlu ediyor. Ancak halen bu darbe girişimin ciddiyetini tam olarak anlamak istemeyenler, inanmayanlar var. Biz onların gözlerinin bağlı, kalplerinin mühürlü olduğunu düşünüyoruz. Biz yine de olumsuz algıları bertaraf etmek için elimizden gelen gayreti ortaya koyacağız" ifadelerini kullandı. 

“Yerel ile Ulusal basın 
arasında uçurum var”

Yerel medyanın güçlenmesi ve sorunlara çözüm önerileri sunmak adına Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun katılımıyla Yerel Medya Buluşmaları toplantısı düzenlendi

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından organize edilen Yerel Medya Buluşmaları toplantısına katıldı. Toplantıya; İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli, BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca ve medya temsilcileri katıldı. Çavuşoğlu, yerel medyanın güçlenmesi ve sorunlara çözüm önerileri sunmak adına düzenlenen toplantıda, medya temsilcilerinin sorunlarını dinledi.

BASIN ÖNEMLİ

Toplantıda, basın mensuplarının önemine değinen Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, “İnsana hizmet temeline dayanan siyasi geleneğin mensupları olarak aziz milletimizle buluştuğumuz her anı, yoğun mesai harcayarak dünyaya duyurduğunuzdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde siyasi geleneğimizde makamlar insanlara hizmet için araçtır düsturu ile hareket ediyoruz. En zor şartlarda dahi yağmur çamur demeden bizlere eşlik edip kamuoyunu aydınlatma görevini ifa ediyorsunuz. Demokratik ve şeffaf bir toplum sizin sunduğunuz doğru ve güvenilir bilgilerle dünyaya ilişkin gelişmeleri takip edebilir. Toplumların kaderine etki edecek hayati ihtiyacın giderilmesini mesleğinin onuru ile yapan basın mensupları sayesinde mümkün olmaktadır” dedi. Konuşmasında yerel medyanın önemine de değinen Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Büyük medya kuruluşlarının bizlere ulusal ve uluslararası bilgi akış sunma potansiyeli olsa da yerel medyanın şehri, sokağı, mahalleyi, insanı gazetesine taşıma gücü vardır. Yakın geçmişte büyük gazetelerin tirajını kendi şehirlerinde alaşağı eden gazeteler vardı. Yerel satıyordu, yerel okunuyordu. Bugün yerel medya ibaresi kullanıyoruz. Çünkü işin içinde televizyonlar ve internet yayıncılığı var. Şartlar değişti ama eskiyi yakalamak mümkün olmuyor. Yerel ve ulusal arasında uçurum var. Yerel medya ne kadar güçlü ve etkili olursa ülkenin siyaseti, hizmet sektörü, sosyal hayatı ve sporu o kadar güçlü olacaktır. Bunu başarırsak insanlar büyük gazeteleri alırken yanında kendi şehrinin gazetesini de alacaktır.”

“LÜKSÜMÜZ YOK”

Önümüzdeki yüz yılın ekonomiden savunmaya, eğitimden tarıma her alanda, gücünü bulamayan milletlerin sorunlarla daha fazla boğulacağı bir yüz yıl olacağını vurgulayan Çavuşoğlu şöyle konuştu: “Türkiye’nin her alanda güçlü olmaktan başka şansı bulunmamaktadır. Bizim bu ülkeyi borç batağına sokma, kaynakları çarçur etme lüksümüz yok. Kısır siyasi çekişmelerle ülkeye yazık etmek gibi lüksümüz yok. 2019’da yerel ve genel seçimlerimiz olacak. Bu ülke ne zaman kendisi için hayırlı kararların alınacağı dönemlerin arefesinde olsa birileri birliğimizi hedef alan oyunlara girişiyor. Milli duruş hepimizin önceliği. Bu ülkeye ayrı tohumları ekmeye çalışanlar karşısında bizi bulurlar.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çeşme'nin
Çeşme'nin "termal" hayali gerçekleşecek
İrem Sak: Her yerim estetik!
İrem Sak: Her yerim estetik!