30.12.2019, 07:16

Yerli merli!

 Daha ilkokul sıralarındayken, annem, öğretmenimizin de isteği doğrultusunda belli günlerde beslenme çantama mandalina, elma, muz koyardı. O gün sınıfta arkadaşlarımızla getirdiğimiz meyveleri hem yer hem de "Yerli malı yurdun malı, herkes bunu kullanmalı" diye şarkı söylerdik.

 Daha ilkokul sıralarındayken, annem, öğretmenimizin de isteği doğrultusunda belli günlerde beslenme çantama mandalina, elma, muz koyardı. O gün sınıfta arkadaşlarımızla getirdiğimiz meyveleri hem yer hem de "Yerli malı yurdun malı, herkes bunu kullanmalı" diye şarkı söylerdik. Meyvelerin kabuklarından çeşitli figürler yapar, eğlenirdik. Öğretmenimiz de o sırada bize meyvelerin sağlığa faydalarını anlatırdı. Yerli Malı Haftası'nda da sınıfa kalabalık bir grup girer bize üzüm, fındık, ceviz dağıtırdı. Bu bizim için artık sıradan bir şeydi. Şimdi bakıyorum da aradan geçen 30 yılda her şey değişmiş. Ne yerlilik kalmış ne de yurdun malı... 

  Tablet ve telefonlara bağımlı hale gelen çocuklara, yerli malı ne demek diye sorsan cevap veren bile çıkmayabilir. Bilgisayar, telefon marka ve modellerini, oyun programlarını sorsan zaten cevaplar hazır. Malum teknoloji çağındayız. Çocuklar da haklı da, haksız olan kim onu çözemiyorum. 

  Yumurta üreticisi dertli Irak kapısı kapandığı için ihracat yapamıyor, fındık üreticisi dertli maliyetler yüksek olduğu için satış yapamıyor, çiftçi dertli saman alamıyor, anne ve babalar haklı evine et alamıyor... Ülkenin içinde bulunduğu durum, herkesi dışa bağımlı yapıyor farkında olmadan. Et Bosna Hersek'ten, saman Macaristan'dan, şeker Rusya'dan geliyor vs. Hatta ve hatta yerli otomobilimiz de İtalya'dan geliyor. Neden? Çünkü yerli otomobil üretim tesisimiz yok. Şimdi Bursa'da açılması planlanıyor. Hadi bu da tamam da bari elektronik panellerinin menüsü Türkçe olsaydı be güzel kardeşim. Hem de zamanla yozlaşan dilimizde bu kadar yabancı kelime varken üstelik. Çocuklarımıza Türkçe'yi doğru kullanmaya teşvik etmeye çalışırken, yerli otomobilimizi kullanacak olan yeni nesil, 'destination', 'arrived time', 'settings', 'navigation' kelimelerinin Türkçesi'ni konuşur olsaydı... Böylece daha bir yerli olmazmıydı sizce de! 


 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@