Onlarca çeşit çay arasında yeşil çay yararları ile kendini ön plana çıkartmayı başarıyor. İnsan sağlığı üzerinde en etkili yararlar sağlayan çay çeşidi olan yeşil çayın Çin ve Japonya’da tüketiminin çok fazla olduğu bilinmektedir. Yeşil çay yararları üzerinde de farkındalık kazanılarak yıllardır tıbbi müdahalelerde de yeşil çay kullanımına yer verdikleri bir gerçektir. 

İçeriğinde aminoasit, vitamin, tanenler ve pek çok enzimler bulunmaktadır.  Camellia sinensis yaprakları yoluyla elde edilen yeşil çay, dünya çapında sudan sonra en sık tüketilen sıvılar arasında yer almayı başarmıştır.  

Yeşil çay ve faydaları 

Pek çok kişinin yeşil çay yararları ve yeşil çay zararları hakkında detaylı bilgisi bulunmamaktadır. Peki, nedir bu yeşil çay yararları?

-Yeşil çay, çok güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde kanser tedavisinde kanser hücresi oluşumunu bastırarak uygulanan tedavide yardımcı rol üstlenir. 

-Kanserojen maddeleri vücuttan atar. Düzenli yeşil çay içen kadınlarda meme kanseri riskinin %30’a kadar az rastlandığı görülmüştür. 

-Yeşil çay içildiğinde ruh hali durumlarında iyileşme olduğu gözlemlenmiştir. İçtiğiniz bir kupa yeşil çay, size enerji vererek günü verimli geçirmenizi sağlar. 

-Belirli bir süreden sonra düzenli içildiğinde, bağışıklığı güçlendirici yönü etki etmeye başlar. Soğuklara karşı vücut ısısını dengeler. Vücutta bulunan zararlı bakterilerin atılmasını sağlar.

-Kilo kaybına yardımcı olarak sindirim sistemi üzerinde aktif iyileştirici rolü vardır.

-Ödem atımını kolaylaştırır.

-Yeşil çay yararları arasında kalp rahatsızlıklarında iyileştirici etkileri olduğu gözlenmektedir. Felç riskini azaltırken kan basıncını da dengeleyici etkisi bulunmaktadır.

-Yeşil çay cilde uygulandığında ise ciltte oluşan iltihaplara iyi geldiği gözlenmiştir. Bunun için içeriğinde yeşil çay bulunan kremlerin tercih edilmesi önerilir.

-Yeşil çay, ağızda oluşan bakterilerin yok olmasını sağlar ve ağız kokusunu geçirmek için etkin rol üstlenir.

-İçerisindeki uyarıcı madde ile zihinsel ayık olma hali de sağlamaktadır.

yeşil çay yararları nelerdir

Yeşil çay zararları neler olmaktadır?

Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi fazla tüketildiğinde yeşil çay yararları olabildiği gibi zararları da bulunabilmektedir. Bunlar arasında karaciğer hücrelerinin tahribatı, pankreasta oluşabilecek hasar, guatr ve kalpte ritim bozukluğu gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bu nedenle gün içinde uygun miktarda tüketilmesi gereken bir içecektir.