Yeşil çay, çayın oksitlenmeyen yapraklarından oluşan, az işlem görmüş bir çay türüdür ve vücuda kan basıncını düşürme, ödemi azaltma gibi birçok faydası vardır.

Camellia Sinensis bitkisinin yapraklarının buharda pişmesiyle veya tavada kızartılması ve kurutulmasıyla yeşil çay hazırlanır. Yeşil çayın kan basıncını düşürme, kanseri önlemeye destek olma gibi sağlık açısından türlü faydaları vardır. Siyah çay, oksidasyona izin verirken yeşil çay bu işleme izin vermez ve bunu önler.  Peki yeşil çayın tüm faydaları nelerdir? İşte soruların cevabı!

LÖSEV, İzmir'e hastane açıyor; Arazi hazır LÖSEV, İzmir'e hastane açıyor; Arazi hazır

Yeşil çayın faydaları nelerdir?

Yeşil çayın yüzyıllardır şifalı bir bitki olduğu 19. yüzyıla kadar dayanır. İçerisinde polifenoller olduğu ve yapısı oksidasyona uğramadığı için sağlık yönünden zengindir. Yeşil çay bünyesinde antioksidan ve poli-fenol içerir ve bu maddeler sağlığa oldukça yararlıdır. 
Yeşil çay özellikle Çin ve Hint tıbbında; kanamaları kontrol etmek, yaraların iyileşmesini sağlamak, kalp ve bilişsel sağlığı iyileştirmek için kullanılmıştır. Son günlerde yapılan araştırmalar sonucu; yeşil çayın fazla kiloların verilmesinde, karaciğer rahatsızlıklarında, tip 2 diyabet ve Alzheimer rahatsızlığında ciddi yararları olduğu görülmüştür. Bunların yanı sıra yeşil çayın şu şekilde faydaları vardır:
 

  • Yağ yakıcıdır

Yeşil çay, kilo vermeye destek olacak bileşenleri içeriğinde barındırır ve bu bağlamda metabolizmanın faaliyetlerine olumlu etkiler yaratır. Yeterli miktarda tüketilen yeşil çay, vücutta bulunan yağ asitlerini enerji kaynağına dönüştürür. İçeriğinde bulunan kafein sayesinde, enerjinin dinç olmasına ve yükselmesine yardımcı olur.

  • Kan şekerine faydalıdır 

Yeşil çay, kanda glikoz oranını düzenlemeye katkı sunar ve yemekten sonra kan şekerinin yükselmesine sebep olan ve yağ depolanmasına engel olan glikozu düzenler ve dengeler. 
Kolesterolü düşürür 
Yeşil çay, kan içerisinde kötü kolesterolü düşük seviyede tutmaya yardımcı olur. İyi kolesterolün, kötü kolesterole oranla daha yüksek seviyede tutulmasına katkı sağlar.

  • Bilişsel rahatsızlıklara iyi gelir 

Yeşil çay Alzheimer ve Parkinson'a karşı koruma görevi görür ve düzenli kullanımda beyin fonksiyonlarının iyi gelir. 

  • Yaşlanma belirtilerini geciktirir

Antioksidan açısından zengin içeriğe sahip olan yeşil çay, vücuttaki oksidanları, serbest radikalleri nötralize etmektedir. Bu terimler, vücudumuzda yaşlanma ve yıpranma gibi durumlardan sorumludur. 

  • Alerjiye faydalıdır

Yeşil çayın içeriğinde olan EGCG antioksidanı alerji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur ve alerji sıklığını azaltmaya katkı sunar.

  • Bağışıklık sistemini güçlü tutar 

Yeşil çay, içeriğindeki kimyasal bileşenler sayesinde, mikroplar tarafından yayılan toksinleri yok etmeye yardımcıdır.