Yeşildere Mahallesi'nde 9 yıl önce başlatılan kentsel dönüşüm projesi için belediyeden mahalle sakinlerine gelen teklif tepkilere neden olunca projede hayata geçemedi.

Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - 1980 ve 1990’lı yıllarda Tabakhane ticaret alanı bulunması nedeniyle İzmir’in birçok yerinden insanların çalışmaya geldiği bir yer olan Yeşildere bölgesi dönemin önemli noktalarından olan bir yerdi. Bölgede Tabakhane ticaret alanın bulunması mahalle halkının geçim kaynakların başında yer geliyordu. Buraya gelen insanların oluşturduğu sirkülasyon nedeniyle hem mahalle esnafı iş yapıyor hem de mahalle sakinleri buradaki yerlerde çalışıyordu. Fakat Tabakhane ticaret alanı buradan kaldırılıp başka yere taşınınca bölgenin de kaderi değişmiş oldu. Kaldırlan alanla ilgili yıllar içinde çeşitli projeler gündeme geldi. Bunlardan biri ise halkın kullanabileceği sosyal alanları oluşturulup vatandaşların burada zaman geçirmesine yönelik projelerdi. Yıllar geçti fakat bunların hiç biri gerçekleşmedi. Tabakhane kaldırıldıktan sonra projelerde hayata geçirilemeyince günümüze kadar atıl bir biçimde geldi. Diğer yandan ise bölgede bulunan bazı yerleşim alanları heyelan bölgesi ilan edilip boşaltıldı. Kalan yerleşim alanları içinse kentsel dönüşüm projeleri başlatıldı. Bu seferde belediye ile vatandaşlar arasında uyuşmazlık olunca yıllardır çözüme kavuşturulamadan günümüze kadar devam eden bir sorun olarak geldi.

muhtar (1)-yenigün

Mahalle sakinleri 9 yıldır çözüm bekliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Yeşildere Mahallesi'nde başlatmış olduğu 1. Etap Kentsel Dönüşüm projesinin vatandaşlar için adil ve yeterli olmadığını belirten Yeşildere Mahallesi Muhtarı Özkan Şen, “Kadifekale’nin çevresinde bulunan birçok mahalle var. Bunların çoğu kentsel dönüşüme alanına girdi. Kentsel dönüşümün ilk başlatılacağı yer ise muhtarlık yaptığım Yeşildere Mahallesi'dir. Toplamda 7 hektarlık bir yere tekabül ediyor. 9 yıl önce bu konuyla alakalı bir karar alındı. Akabinde projeler yapılıp vatandaşa sunuldu. Fakat o günden bugüne dek herhangi bir gelişme olmadı. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise belediye ile vatandaş arasındaki anlaşmanın gerçekleştirilmemesidir. Kentsel dönüşüm konusunda taraflar arasındaki bu anlaşmazlığa baktığımızda belediyenin ilk şartı vatandaşın uzlaşıcı olması yönünde vatandaşın şartı ise belediyenin sunduğu projede hak kaybına karşı kendini korumak istemesi. Sonuç olarak 9 yıldır bir çözüm yok. Belediyenin vatandaşa sunmuş olduğu 9 daire tipi vardı. 35 metrekareden başlayıp 140 metrekareye kadar çıkan daire tiplerinden oluşulor. Parsel bazı yerine ada bazında bir proje olmasından dolayı tekliflerde burada yaşayan insanlar için olumsuz bir etki yarattı. Örnek vermek gerekirse 4 katlı bir binaya sahip olan vatandaşa bu proje ile birlikte 35 metrekarelik bir daire verilebileceği söylendi. İnsanlar haklı olarak bu teklife sıcak bakmıyor. Çünkü burada kendisi, çocuğu oturuyor. Ayrıca kiracısı var ve en alt katındaki dükkanını da işletip çalışıyor. Şimdi bu yeni sunulan 35 metrekarelik balkonu dahi olmayan daire de bu insanlar nasıl yaşayacak? 35 metrekarelik dairede bir aile nasıl yaşayabilir? Bunun yerinde dönüşüm olmadığına inanıyoruz. Vatandaşlar borçlanma yapılarak metrekare büyütmek istiyor fakat ona da yanaşılmıyor. Belediye burada uzlaşmacı bir yaklaşım istiyor ama uzlaşmadan kasıt sanırım tek taraflı sundukları projeyi vatandaşa ‘ya kabul edersiniz ya da etmezsiniz’ demek olmamalıdır. Biz orta noktada buluşup uzlaşmacı bir şekilde dönüşümü arzuluyoruz. Dönemin belediye başkanı taleplerimiz ile alakalı bizlere rest çekip görmezden gelmiştir. Dönemin belediye başkanı toplantıda bizlere ‘100 yıllık mahallede oturuyorsunuz. Kabul etmezseniz bir 100 yıl daha oturmaya devam edersiniz’ sözü bizi incitmişti. Şu anki belediye başkanıyla da konuyla alakalı randevu taleplerimiz oluyor. Bu zamana kadar herhangi bir dönüş alamadık” diye konuştu.

'Yerinde dönüşüm olmalı'

Yeşildere Mahallesi'nde bulunan ve Gürçeşme tarafına bakan bölgenin 2010 yılında heyelan bölgesi ilan edilmesinden sonra buradaki meskenlerin yıkılarak bölgenin ağaçlandırma işlemi yapıldığını belirten Muhtar Özkan Şen, "Heyelan bölgesi ilan edilmesinden sonra burada yaşayanlar İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin TOKİ’yle birlikte Uzundere bölgesinde hayata geçirdiği toplu konutlara taşındılar. Gitmeyi tercih etmeyen kişilere ise evin değerinde bir ödeme yapıldı. Gidenlerin bir kısmı durumdan memnundu bir kısmı ise memnun olmadı. Yeşildere merkeze çok yakın bir yer ve şehrin kavşak noktalarından biri. Uzundere bölgesi ise uzak ve ulaşım anlamında sorunların olduğu bir bölge olmasından kaynaklı gidenlerin bir kısmı da dairelerini satıp ya buraya geri döndüler ya da daha yakın merkezi yerlere taşındılar. Başka bir neden ise uzun yıllar müstakil bir ev yaşam biçimine sahip olan insanlar apartman hayatına geçince uyum sağlama sorunları yaşadı. Bu nedenle yerinde kentsel dönüşümün önemli olduğunu düşünüyorum. Tekrar aynı sorunların yaşanmaması adına güzel bir örnek oldu” ifadelerini kullandı.