Garanti kapsamı dışında kalan akıllı telefonlarının tamirini hızlı ve düşük maliyetle yaptırmak isteyen İzmirlilere kayıt dışı merdiven altı servisler büyük mağduriyetler yaşatıyor.

NİHAT AK/YENİGÜN- Akıllı telefon fiyatlarının el yakmasıyla ellerindeki telefonu tamir ettirme yoluna gideceklere teknik servisler, “Yetkisiz teknik servislerde telefonunuzu yaptırmayın. Telefonunuzu güvenilir yetkili teknik servislere götürün” uyarısını yaptı. İzmir’de telefon tamiri mağduriyetlerinin artması İzmir Elektronikçiler Odası’nı (İZELKO) harekete geçirdi.

TÜKETİCİ AKILSIZ TAMİRAT MAĞDURU

En büyük şikayeti akıllı telefon tamirinden aldıklarını vurgulayan İzmir Elektronikçiler Odası (İZELKO) Başkan Ali Üstün, “Günümüzde cep telefonu bazılarına göre bir statü göstergesi. En yenisi en üst versiyonuna sahip olmak adeta bir tutku. Ama döviz kurlarındaki yukarıya hareketlenmeyle telefonlar fiyatlarının yükselmesi tüketicileri ellerindeki cihazları sürdürülebilir kılmaya itti. Cihazlarını tamir ettirmek isteyenler türlü söylemlerle adeta dolandırılıyorlar. Bu konuda yüzlerce şikayet alıyoruz” dedi.

TAMİRCİLERİN %80’İ YETKİSİZ

Şikayetler üzerine yaptıkları araştırmanın çarpıcı sonuçlar verdiğini belirten İZELKO Başkanı Ali Üstün, “Bizim üyelerimiz ile ciddi bir araştırma gerçekleştirdik. Gittiğimiz yüzlerce akıllı telefon tamircisinden yüzde 80’inin yetkisiz, kayıt dışı ve merdiven altı olduklarını gördük. Bizler Ahi Evran geleneğini sürdüren esnaflar olarak eksikleri gören değil tamamlayan olma arzusundayız. Sorunun yasaklarla, şikayetlerle çözülmesinden yana değiliz” ifadelerini kullandı.

cep ali üstün

Kendine güvenen kooperatifleşir Kendine güvenen kooperatifleşir

FIRSAT PROJESİ GELİŞTİRDİK

Tüketici ve tamirci dostu bir proje geliştirdiklerini vurgulayan İZELKO Başkanı Ali Üstün, “Ne tüketici nede tamirci mağdur olsun. Kimsenin mağduriyet yaşamaması adına herkes için bir fırsat projesi ortaya koyma kararı aldık. Akıllı telefon tamiri yapmaya çalışan belge sahibi olmayan arkadaşlarımızın eksik bilgilerini tamamlayacak. Sınavlarda da başarı olurlar ise belge sahibi olabilecekleri kayıt içine dahil olabilecekleri projeyi hayata geçiriyoruz. Bu kapsamdaki pilot uygulamamızı bir grup ile gerçekleştirdik. Onların bir üst belge laması için süreci devam ettiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Garantili teknik servis hizmetlerine başvurmadan önce satın aldığınız cihaz için T.C. Ticaret Bakanlığı Bilgi Merkezi sisteminde garanti belgesi sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

AKILLI TELEFON TAMİRİNDE DİKKAT EDİN!

1- Yetkili teknik servisten hizmet alın

2- Yapılacak işlem hakkında bilgi alın

3- Servisin talep edeceği ücreti öğrenin

4- Yetkili teknik servisten süre isteyin

5- Teknik servisin yeterliliğine bakın

6- Kullanıcı hatası iddiasına itiraz hakkınız var

7- Akıllı telefon tamiri öncesinde özel bilgilerinizi silin