İlk toplantısını 1 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda, ikinci toplantısını 7 Aralık'ta Türk-İş'in, üçüncü toplantısını 9 Aralık'ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) ev sahipliğinde yapan komisyon, dün dördüncü toplantısında 2022 yılı asgari ücretini belirledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada asgari ücretin 4 bin 250 lira olduğunu açıkladı. Tarafların özveri ile bu süreci yürüttüklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 253 lira 40 kuruş seviyesinde uygulanacaktır. Asgari ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmiştir. Asgari ücrette gelir ve damga vergisini kaldırıyoruz. Asgari ücrette tarihi bir artış yaparken, bunun işveren üzerindeki ilave maliyetini 450 lira aşağıya çekmiş bulunuyoruz" ifadelerini kullandı. Asgari ücretlere yapılan zammın ardından bir çok kesimden farklı sesler yükseldi. İzmirli, siyasetciler, sivil toplum örgütleri ve odaların görüşlerini bildirdi.

BASİFED Başkanı Mehmet Ali Kasalı: Ekonomideki sorunlar sadece faiz ve kur ile çözülecek gibi gözükmüyor. Sorunlarımız çok daha karmaşık. TÜİK verilerine göre yüzde 20 seviyelerinde açıklanan enflasyon rakamlarına rağmen asgari ücretin yüzde 50 gibi yüksek bir oranda belirlenmesine bağlı olarak özel sektörde de maaş zamlarının bu oran üzerinden yapılmasına neden olacak. Bu da enflasyonu tetikleyecek. Şu anda artıştan mutlu gibi gözüken çalışanlar sonradan karşılaşacakları enflasyon ile bu artışın kısa sürede eridiğini görecekler. Sanayicinin de üretim maliyetleri artacağı için bu durum enflasyonda çarpan etkisi yaratacak. Ne yazık ki Türkiye bir sarmala girdi. 3 haneli enflasyonu yaşayacağız gibi görünüyor.

basifed başkanı kasalı yenigün

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı: Asgari ücretin net ücrette yüzde 50 seviyesinde bir artış yapılarak 4250 lira olarak belirlenmesinin asgari ücretle çalışanlar üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olacağı tartışmasızdır. Gelir ve damga vergisinin kaldırılması ise işverenin üzerindeki yükün hafifletilmesi ve istihdam oranlarının korunabilmesi bakımından son derece olumlu görülmektedir. Ancak, yükselen enflasyon engellenemediği sürece bu artışın olumlu etkisi kısa sürede kaybolmaya mahkumdur. Döviz kurlarındaki artışın üretim maliyetlerinde yaratacağı baskının, ÜFE ile TÜFE arasındaki makasın daha da açılmasına neden olacağı, bunun da TÜFE rakamının giderek daha da yükselmesi riskini doğuracağı bir tabloya hazır olunması gerekmektedir. Asgari ücret artışının kayıpları telafi edici etkisinin sürdürülebilir olabilmesi için TÜFE’nin önümüzdeki dönemde nasıl şekilleneceği önem taşımaktadır.

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı yenigün

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray: "Bu ücreti enflasyon karşısında korumak lazım. Geçtiğimiz yıl belirlenen asgari ücrete baktığımızda 478 dolara denk geliyordu. 4250 TL'lik asgari ücret ise an itibariyle 274 dolar ediyor. Yani çalışanlara bir katkı yok. Çünkü dünden bu yana TL yüzde 10 değer kaybetti. Yılın başından bu yana ise yüzde 100 değer kaybı var. Kullanılan mal ve hizmetlerde de yüzde 55 bir kayıp var. Bu da alınan ücreti enflasyon karşısında korumak gerektiğini gösteriyor. İşverene 450 TL kadar bir avantaj getirmiş gibi duruyor; ama bunun etkisini işverenler tespit edecek. Bir diğer konu da işten çıkarmaların olup olmayacağı. Eğer işten çıkarmalar olursa, işe alınacak kesimler daha az maliyetle çalışan geçici sığınmacılar olacaktır. Buna dikkat edilmesi gerekir. Üzerinde durulması gereken asıl konu ise üretim ekonomisidir. Eğer üretime yönelinmezse bu ücret enflasyon karşısında duramaz. Fasulyenin bile dışarıdan alındığı bir oratmda çalışanın cebindeki para erir.

Aytun Çıray kimdir Aytun Çıray biyografisi yenigün gazetesi

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu: 1 Ocak 2022'den itibaren geçerli olacak asgari ücret 4 bin 250 lira olarak belirlenmiştir. Yeni asgari ücretin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Çalışan kesimin alım gücünün artması, esnaf sanatkarlarımıza olumlu yansır. Çünkü esnaf sanatkarlar halkın içinde yaşar ve doğrudan halka mal ve hizmet sunarlar. Dolasıyla tüketici alışverişlerinin arttığı oranda üyelerimizin de iş potansiyeli yükselecektir.

esnaf Zekeriya Mutlu

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko: Cumhuriyet tarihinin en ağır ekonomik krizlerinden birini yaşadığımız bu günlerde; hükümet işverenlerle birlikte, işçiye, emekçiye yine açlığı, yoksulluğu reva gördü. 4.250 TL olarak açıklanan asgari ücret, bu haliyle geçen yıl 380 dolar iken bu yıl 280 dolara düşürülmüş oldu. İşçiler, böylece 2022 yılına 1.500 TL eksik maaş alarak başlamış oldular.
İşçiye büyümeden pay vermeyen ve asgari ücretin geçim ücreti olmasını engelleyen Saray ve AKP Hükümeti, açlık sınırı 4 bin lirayı, yoksulluk sınırı 13 bin lirayı geçerken, işçiye, emekçiye yine açlık sınırında bir ücreti reva gördü. Açıklanan bu rakam ile asgari ücretle çalışan işçilerin aylık ana giderleri bile karşılanamadı. Asgari ücret halkın ekmeğidir, işçilerin de geleceğidir! Asgari ücret 2022 yılında yine yoksulluk sınırının altında kaldı!

kani beko-2

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Hamza Dağ: Cumhurbaşkanımız 2022 yılı için asgari ücreti %50 artışla en az 4 bin 250 lira olarak duyurdu. Ayrıca işverenden 450 liralık gelir ve damga vergisi de alınmayacak. Üreten ve büyüyen Türkiye yolunda milletimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Hamza-dağ -yenigün-gazete

"İktidar her kararla ateşe benzin döküyor"

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan: Son 5 yıldır derin bir ekonomik kriz olduğunu söylüyoruz. Sonunda patladı. Döviz adeta koptu gidiyor, hiçbir şekilde müdahale edilemiyor. Aksine iktidar her gün, her verdiği her kararla ateşe benzin dökmeye devam ediyor. Merkez Bankası bugün faizi 100 puan daha indirdi döviz kuru daha da fırladı. Bu, tüm etiketlerin bir kez daha katlanarak artacağı anlamına geliyor. Her gün için “Bugün en iyi günümüz” diyebiliriz artık. Çünkü her geçen gün daha da kötüsünü yaşayacağız. Şu an 1 kalıp peynir 80 liraya dayanmış, 1 kova yoğurt 30 lirayı geçmiş, 3 haneli rakamlardan aşağı kırmızı et kalmamış. Bebek bezi, mama, süt, ekmek kuyrukları, faturalar, vergiler. Bırakın ev, araba, beyaz eşya, mobilya almayı; insanlar temel gıda ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale geldi. Etiketler gün içinde saatlik değişiyor. Bu pahalılıkla nasıl mücadele edilecek.

murat bakan

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, "Asgari ücrette dolar bazında 110 dolar kadar bir geri gidiş var. Geçtiğimiz yılla kıyasladığımızda alım gücü bir hayli düşmüş bir asgari ücret rakamıyla karşı karşıyayız. Ücretler bundan böyle bir yıl sabit giderken mal ve hizmetlere görünen o ki sürekli zam gelecek. Tabi zengin daha da zenginleşirken emekçiler sadece emeği ile geçinen dar gelirli yurttaşlarımız inim inim inleyecek.

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat yenigün gazetesi

"Bu kriz değil ülkeyi batırmaktır"

İzmir Milletvekili Özcan Purçu: Dört bin 250 lira asgari ücretle nasıl geçineceksin? Her şeyin fiyatı 3 katına çıkmış. Ev kirası 3 bin lira. Elektrik, su var. Bu parayı bakanların cebine koysunlar bakalım kaç gün geçinebilecekler? Ülkeyi bu duruma getirenler utansın. Ülkemizi batırdılar. Merkez Bankası bugün yine faiz indirimine gitti. Doları, euroyu yükselteceğini bile bile faiz indirimine gittiler. Bunlar hiç mi ekonomi bilmiyor? Bugün bütün enflasyonun sebebi dolar. Faizi indirdiler 14 puan yaptılar, dolar euro yine yükseldi. Çünkü biz üreten ülke değiliz. İthalata bağlı olduğumuz için dolar yükseldiğinde bütün girdi maliyetleri yükseliyor. Dolayısıyla 4 bin 250 liralık asgari ücret açıklaması işe yaramıyor. Bir haftaya kalmaz dolar ve euroda 20 lirayı geçer. Bu ülkeyi onlar yönettiği sürece de dolar yükselmeye devam edecek. Bir an önce bu hükümetin istifa etmesi ve yeni bir düzen kurulması gerekiyor. Başka çare yok. Bu kriz değil, ülkeyi batırmaktır. Kriz olsa atlatırız ama bu krizi atlatacak gibi değiliz" dedi.

özcan purçu

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, "Ülke tarihte eşine az rastlanır bir çöküş yaşanıyor. Çöken saray sistemidir. Milyonlarca işçi, emekçi yoksul insan ekmek alamaz hale gelmiş durumdadır. Asgari ücret tartışması ise çoktan önemini kaybetmiş durumdadır. Bütçe öncesinde asgari ücret 307 dolardı. Şimdi açıklanan ise 283 dolardır. Ve dövizin yükselişi de sürüyor. Sadece bunun giderilmesi için bile net ücretin 5.950 tl olması gerekirdi. Biz HDP olarak vergilerden arındırılmış net ücretin 6 bin TL olmasını önerdik. Ancak bu koşullarda asgari ücret 10 bin TL olsa bile emekçilerin yaşamını taleplerini karşılayamaz. Tartışılması gereken yüzde biri zenginleştiren ve milyonları açlığa mahkum eden bu sistemin tartışılması ve aşılmasıdır. Asgari ücret, ölmeyecek kadar ücret demektir. Oysa emekçiler emeklerinin karşılığını, yani kendilerinden çalınanı aldıklarında bu zulüm düzeni aşılmış olacak. Sonuç olarak mesele asgari ücret olmaktan çoktan çıktı. Mesele halkın emeğinin karşılığını almasıdır.

murat çepni

"Kriz ortamında işçiyi çıkarıyorlar"

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik: KESK olarak bu açıklanan rakamının insan onuruna yaraşır ve yoksulluk sınırının üzerinde bir asgari ücretin hayata geçirilmesi talebimiz vardı. Bir ailede iki kişi bile çalışsa yoksulluk sınırının altında kalmaktadır. A’dan Z’ye her şeye zam geldi. Bu zamların ortalamasına baktığımızda yüzde 80 ila yüzde 90 arasında olduğunu görüyoruz. Merkez Bankası bugün tekrar bir faiz indirimine gitti. Türk Lirası'ndaki değer kaybı önlenemiyor. Faiz indiriminin etkilerinin devam edeceğini öngörüyoruz. Doların yükselişi diğer bir değişle TL’nin değer kaybının önüne geçilemiyor. İlerleyen günlerde de bunun devam edeceği de aşikârdır. Pandemi döneminde işten çıkarılmaların yasakladığı zamanda bile çeşitli bahanelerle yaklaşık 200 bin kişinin işine son verildi. Şu anda da bu krizin derinleşeceğini düşündüğümüzden aynı durumu tekrar yaşayabiliriz. İthalata dayalı bir ekonomi modelimiz olduğundan doğal olarak bu işverenimizi de etkilemektedir. Kriz yalnızca işçiyi değil sermayeyi de etkileyecektir. Bu kriz ortamında ilk tercihler işçiyi ya ücretsiz izine çıkarmak ya da işten çıkarma uygulamasını tercih ediyorlar. Hükümetin işten çıkarılmayla ilgili de adım atması gerekmektedir.

kesk genel başkan yenigün

"Sömürü azami ücret asgari"

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı: "Emek azami, sömürü azami ama ücret asgari. O yüzden belirlenen asgari ücret insanları daha da yoksulluğa itecektir. 2021 yılıda 2 bin 825 TL. olan asgari ücretleyle alım gücüyle şu anki alım gücü arasında çok büyük fark var. 4 bin 250 TL'yi dolara böldüğünüz zaman şu anki kur üzerinde asgari ücretin kaybının ne kadar olduğu ortaya çıkacaktır. Bizim ifade ettiğimiz 5 bin 200 lira en azından insanca yaşayabileceği bir ücretti. Ama maalesef hükümet, tüm çalışanları ortalama bir ücrete çevirdiklerinden kaynaklı yoksulluğa doğru iteklemiştir. Önümüzdeki süreç insanların alım gücünün daha da düşeceği bir hale dönüşmüştür. Yoksulluk sınırının 10 bin 600 lira olduğu yerde asgari ücretin 4 bin 250 TL olması sosyal cinayetlerin, boşanmaların, borçlanmanın, çocuklarının geleceğini rehin etmenin koşullarını yaratmıştır.

memiş sarı