Klasik bir süs bitkisi olan yılbaşı çiçeği bir diğer adıyla yılbaşı kaktüsü modası geçmeyen ve kolay yetiştirilen bir bitkidir. Kış aylarının gelmesiyle tekrardan popüler olan yılbaşı çiçeği bakımı bu yazıda anlatılmıştır.

Yılbaşı çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Yılbaşı çiçeği bakımı için ilk dikkat edilmesi gereken nokta çiçeğin bulunacağı alandır. Yılbaşı çiçeği aydınlık ama direkt güneş almayan bir yerde bulunmalıdır. Kış aylarında yetişen bu bitkinin çok sıcak olmayan bir ortamda bulunması gerekir. Nitekim, çiçekli zamanlarında ya da yaz aylarında düzenli olarak sulanmalıdır. Dinlenme zamanı ise suyu azaltılmalıdır. Yaz aylarında ise bitki serin ve aydınlık bir alanda bulunmalıdır. 

Yılbaşı çiçeğinin yaprakları yassı ve birbirine eklidir. Ayrıca, diri ve sulu olan yapraklarının ekli kısımlarından koparak çoğaltmak mümkündür. Güzel bir görüntüsü olan yılbaşı çiçeğinin çiçekleri ise pembe, kırmızı ve beyaz tonlarında açmaktadır.

Yılbaşı çiçeği bakımı için mutlaka dikkat edilmesi gereken husus ışıktır.  Çiçek, kış aylarında güneşe maruz kalabilir fakat yaz aylarından özellikle öğle vakitlerinde güneşe maruz bırakılmamalıdır. Çiçeğin aydınlık bir alanda bulunması gerekmektedir. Yılbaşı çiçeğinden çiçek çıkmasını sağlamak için mutlaka serin alanlarda bırakılması gerekmektedir. Oda ısısında bırakılan bir yılbaşı çiçeğinin tomurcuk sayısı fazla olmakta ve çiçek ömrü de bu nedenle kısa olmaktadır.

Yılbaşı çiçeği bakımında toprak seçimi önem arz etmektedir. Çiçeğin toprağı havadar ve suyu tutan bir toprak olmalıdır. Yılbaşı çiçeği, doğal humuslu olan topraklarda yetişmeyi sever. Seçilen saksının boyutu ise çiçeğin kökleri ile beraber zor sığacağı bir toprak olmalıdır. Çiçek tomurcukta iken kesinlikle yerinden oynatılmamalıdır. Bu adımlar dikkate alındığında yılbaşı çiçeği daha fazla çiçek açacaktır. Yaz aylarında ise serin bir alanda bırakılması gereken çiçeğin toprağı yarıdan fazla kuruduğunda sulanmalıdır. Suyun dinlenmesi ve tortusundan arındırılması gerekmektedir. Ek olarak, toprağının nemi sürekli olarak kontrol edilmeli ve gerektiği zaman ise sulanmalıdır. 

Yılbaşı çiçeği bakımında belirli sorunlar yaşanmaktadır çünkü sulama zamanı yaz ve kış aylarına bağlı olarak farklılık göstermektir. Bu noktada önemli olan bu dengeyi sağlamaktır. Sulama iyi yapılmadığı takdirde kökün çürümesi söz konusu olabilir. Ayrıca, yanlış toprak kullanımı da kökün çürümesine neden olmaktadır.