09.09.2016, 21:00

Yine döndük statlara…

Son yıllarda “Türk Futbolu”nun temel taşlarından biri, futbolun ilk oynandığı “İlk Türk Futbolcusu”nun tarihe yazıldığı İzmir’de “Neden Süper Lig'de takımımız yok?” sorusu rafa kaldırıldı… Şimdi dillerde pelesenk olan “Bir stat hikâyesi”ni roman olarak yazmaya kalksak sonunu getiremeyiz… Bitmek bilmez!..

Göztepe Başkanı Mehmet Sepil, AŞ olmanın da verdiği rahatlıkla, Başbakanımız Binali Yıldırım ile görüşerek “Göztepe Stadı”nın sorununu çözdü gibi?..
Hayırlı olsun…
Konak Belediyesi Meclisini Alsancak Stadı’nın 1/1000 planını onaylayıp yolu açtı…
İnşallah yıl sonuna kadar ihale aşamasına gelir…
“Peki Karşıyaka Stadı?” desek…
Hemen karşımıza “mahkeme kararı” çıkıyor…
İşte burada da duruyoruz… Durmak zorundayız!..
Şimdi soruyorum; “Karşıyaka’nın suçu ne?..”

Fazla düşünmemek ve konuyu uzatmamak gerekiyor… Sporu ve Karşıyaka’yı çok sevdiğine inandığım İzmir Milletvekillerimiz Başkent’te “Karşıyaka Stadı” konusunda el ele vererek bir şeyler yapamazlar mı?
Merak ya… Soruyorum ve cevabını da bekliyorum…

Karşıyaka ve Karşıyaka Spor Kulübü iç içe girmiş, birbiriyle kenetlenmiş “kent kültürü”ne en güzel cevabı veren bir ilçe, kentle bütünleşen güçlü STK.
Son yıllarda “iyi yönetilememe” sorunu yaşayıp da “ekonomik darboğaz”a girince işte bu günlere kadar getirildi.
Şimdi hiç de hak etmediği, üstelik kendisine hiç de yakışmayan, yakıştıramadığımız 2. Ligde 1-0’lık galibiyete sevinir duruma geldi… Elbette “skorun 1-0’ı da, 8-0’ı da 3 puanı alır“ diyeceksiniz… Genelde “1-0 olsun, bizim olsun” mantığıyla hareket ederiz ama kazın ayağı hiç de öyle değil… Güçlüysen, büyüksen, ayağa kalkmak istiyorsan… Ezip geçeceksin, korku vereceksin, rakipsiz olacaksın!.. Şimdi “Puan silinme korkusu” kapıda…
Başkan Mutlu Altuğ ve ekibi yatıp kalkıp “268 bin TL”'yi 19 Eylül'e kadar bulabilmenin yollarını arıyor… Yoksa en az 3 puanı silinecek. TFF bu konuda kulüplerin gözünün yaşına bakmıyor. Geçen yıl 7 kulübe ceza uygulanmıştı… Bugünkü “futbol borsası”nda 268 bin TL’nin adı bile olmaz ama… Borcu 50 milyon TL’ye yaklaşan 3 milyon TL. yüzünden “Transfer yasaklısı” olan bir kulüp için bu para bile çok büyük!..
Bulunamaz mı?
Karşıyaka gibi büyük bir camia için “Çerez parası” olsa da, ne yazık hiç kimse pamuk ellerini cebine atmıyor!..

Atatürk Stadı şu anda “istemeyerek” de olsa, İzmir kulüplerinin kurtarıcısı durumunda… “İmdat” diyen Atatürk Stadı’na koşuyor…
Ne yapsınlar, başka çareleri mi var?

Altay bile, maçlarını oynadığı Buca İlçe Stadı’nın köstebek yuvasını andıran zeminini görünce “Atatürk Stadı” diye tutturdu…

Tek şikayet edilmeyen yer konumundaki Buca Belediyesi’nin Buca Arena’sı…
İnşallah oraya da nazarımız değmez!
Ülkenin dört bir yanında uzay çağı statlar mantar gibi biterken, biz hala enkazları gündemimize getirerek “yalvar yakar” olup da “Stat… Stat…” diye inliyoruz!..

Bu arada “kurtarıcı stat” durumunda olan Bornova Doğanlar Stadı’nı unutmadım değil… Acaba neden açılmıyor?..
Sporu çok seven, eski sporcu, her zaman da sporcunun yanında olup kentinin dört bir yanını “spor aşıkları” ile çoğaltan ve herkese spor yapma olanağını sağlayan Olgun Başkan üstelik bu stadın üzerine titriyordu.
Sevgili başkan aksayan ayak hangisi acaba?..
Buluşunca anlatacağını biliyorum…

 

 

 

  

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@