02.01.2021, 07:20

Yoklar şehri Karşıyaka'da var olan?..

Yoklarla varlar arasına sıkışıp kalmış insanlara ne denir? Bu sorunun cevabı size kalmış.
Hani horoza sormuşlar ya; “Tavuk mu yumurtadan çıkar. Yumurta mı tavuktan?” Horoz; “ben işime bakarım” cevabını vermiş değil mi? Hayat böyledir… Bazıları hep işine bakar. Bazıları da şöyle bir yaşadığı çevreye göz gezdirir, ne var ne yok diye meşgul olur! Sosyal medyada zaman zaman dolaşıyorum, ilginç bir şey gözüme çarpar mı diye… Zaman içinde hayran olduğumuz, hayretler içinde kaldığımız, şaşırdığımız paylaşımlara rastlamıyor da değiliz… Dün gözüme ilişti. Aslında yeni değil, yenilenmiş bir mesajdı.  “Tapu Dairesi Alsancak’ta, hastanesi Çiğli’de…” Sözü edilen, İzmir’in göz bebeği, ülkede herkesin merak ettiği “Medeniyet şehri, Ege’nin parlayan yıldızı” Karşıyaka’dan başka bir yer değildi… 2018 nüfus sayımına göre 344.140 kayıtlı kişinin yaşadığı İzmir Körfezi’nin kuzeyinde 51 kilometrelik alana yayılmış ilçe de, gerçekten yoklar o kadar fazla ki… İnsanın inanası gelmiyor! Uzakta yaşayan birine söylesen “haydi oradan… Dalga geçme… Gelmemi istemiyorsun” diyecek! Gerçekten de Karşıyaka Tapu Dairesi Alsancak’ta. Sizin anlayacağınız Konak ilçesinde. Hastanesi yıkıldı. Yok. En yakını Çiğli’de... Çünkü Karşıyakalılara gösterilen hastane adresi orası. Çok ilginç, mezarlığı yok! Ölüleri Bayraklı ilçe sınırlarındaki mezarlığa gömülüyor. Aile büyüklerinizden bir miras kaldıysa işinizi Karşıyaka’da çözemezsiniz. Veraset İşlerine bakan Vergi Dairesi Bornova’da… Organize Sanayi zaten hak getire…
Otel dersek, ufak tefek… Futbol severlerin, özellikle de Kaf Sin Kaf sevdalıların şimdi bam teline basacağız… Stadı bile yok… Karşıyaka Stadı’nı yıktıktan sonra takım ver elini Atatürk Stadı’na… Orası da yıkılırsa ne yapacak bakalım? Yeni adres büyük bir olasılıkla Bornova Aziz Kocaoğlu Stadı olacak. Düşünebiliyor musunuz? Karşıyaka taraftarının hiç sevmediği, hep kavga ettiği, halen de ismini duyunca ürperdiği eski belediye başkanının adını taşıyan stada mahkum olacak Kaf Kaf!..
Ya amatör futbol takımlar?.. Karşıyaka’da doğruyu söylemek gerekirse ikisini toplasan bir saha bile etmeyecek futbol oynanan alan var. Ona şükrediyor, 1. ve 2. amatör liglerde oynayan Karşıyaka takımları… “Belediye yapmamış olsaydı yandık” diyen amatörlerin alt yapı takımları ise sağa sola gidiyor… O ilçe senin, bu ilçe benim… Zaten yok olan paraları bir de servise kaçıyor… Borç üstüne borç… Neymiş; gençler spor yapsın! İASKF’na şikayet üzerine şikayet… Onlar da haklı: “Ne yapalım, Karşıyaka’da oynatacak saha yok” diyorlar… Yapın, yaptırın o zaman?..
Acı bir gerçek; asli görevi spor yaptırmak, yapılacak spor tesisi yapmak olan Gençlik Spor İl Müdürlüğünün bir tek stadı, futbol sahası yok Karşıyaka’da… Ne profesyonellere, ne de amatörlere… Mehmet Erdül ağabeyimin kulakları çınlasın… O çok iyi bilecektir. Yüksel Çakmur’un Gençlik Spor Bakanı olduğu dönemde yaptırdığı Cumhuriyet Mahallesi Spor Salonu olmasa oynanacak basketbol salonu da yoklar arasına girecekti!.. Zaten miladını yitiren o salonunda yokluktan var olarak kabul ediliyor… Karşıyaka’da spor salonu olmadığından, yetersiz kalması söz konusu olduğundan takımlar ya Halkapınar’a gidiyorlar veya Karabağlar’daki Serdar Yereli Spor Salonu’na… Elbette Menemen’e, Bornova’ya gidenler de yok değil… Diğer branşları hiç sormayın! Spor için devlet elini ayağını çekmiş Karşıyaka’dan… Ama iş vaade gelince; attıklarında mangalda kül bırakmayan o kadar çok insan var ki; şaşırıp kalırsınız… Yıktıkları için, öğretmenevi de yok!..
Üniversite… Hak getire. Siz yaklaşık 7-8 kilometrelik sahil şeridinde yat gördünüz mü? Göremezsiniz. Çünkü Yat Limanı yok!.. Yazın denize gelen yerli, yabancı turiste rastladınız mı? Denize girecek, yüzecek, güneşlenecek hiçbir alanı yok! Yamanlar Dağı var. Üzerinde spor yapılacak tesis yok! Profesyonel dağcıların Yamanlar Dağı’na geldiğini, burada gerçekten trekking yapıldığını duydunuz mu?.. Böylesine imkanlar yok!.. Bence Karşıyakalılar çok sabırlı. Onlar için sabır, yüzünü ekşitmeden acıyı yudumlamak olsa gerek! Ama bu sabır taşının da bir çatlama noktası vardır. Mutlaka bir gün çatlayacak. Bakalım ne zaman? Bunun için bir lidere mi gerek olacak. Yoksa Karşıyakalılar imbatın yüzlerini okşadığı bir an “neler oluyor? Biz yıllardır neden göremedik?” diyerek asılan ceketi Yunanı döktüğümüz Ege Denizi’ne mi fırlatıp atacak?..
“Sabırlı kuş, bütün kuşlardan daha iyi uçar” der Hz. Mevlana… Bu kesinlikle Karşıyakalılar için söylenmiş gibi… Bakalım, “Sabırlı Kuş”ların uçuşu nerede son bulacak? “Yoklar”la “varlar”ın çarpıştığı en güzel şehir bence Karşıyaka… Borç batağında olmasına karşın iyi işler yapmaya çabalayan Karşıyaka Belediyesi. Yokluklarda, aynen ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü örnek alan, Atatürk’ün şehrinde olduklarını her fırsatta haykıran Karşıyaka Spor Kulübü acaba küllerinden yeniden mi doğacak? Borç yüküyle herkesin “battı, batacak” diye ellerini ovuşturarak beklediği KSK, bu yıl yeniden mi doğacak? Futbol takımı alt yapısından gelen gençleriyle şampiyonluk peşinde… Son yıllarda ülke voleyboluna örnek olan voleybol şubesinin alt yapı oyuncularıyla 1. Ligde verdiği mücadele spor fakültelerinde ders konusu… Yelkenler yeniden denize açıldı. Tenis yepyeni şampiyonları yetiştirmeye başladı… Tereddütsüz, taraftarın öz verisi, takım aşkı üst seviyede… “Tamam, bu kadar yok olanı yazdın da, insanlardaki Karşıyaka hayranlığı nedendir? Ne var bu Karşıyaka’da?” diyorsunuz değil mi?.. Tüm yoklara karşın sevginin varlığıyla yaşam gücünün arttığı Karşıyaka’da işte bu nedenle “mutlu insanlar” Atatürk, Zübeyde Ana, Latife Hanım ile kucak kucağa. Anladınız mı tüm yokları bir anda silen “Atatürk Sevgisi”ni?..

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@