Yokuş: Ege marka olmalı

Yokuş: Ege marka olmalı

Ege Bölgesi ve İzmir'i sosyal, kültürel, ekonomik gücünü birleştirmeyi amaçlayan EGEM Platformu, çalışmalara hızlı başladı.

Yokuş: Ege marka olmalı

Ege Bölgesi ve İzmir'i sosyal, kültürel, ekonomik gücünü birleştirmeyi amaçlayan EGEM Platformu, çalışmalara hızlı başladı.

Yokuş: Ege marka olmalı
12 Haziran 2017 - 09:20

İzmir ve Ege Bölgesinde faaliyette bulunan Dernek, Federasyon ve Konfederasyonların bir araya gelerek, sosyal, kültürel ve ekonomik güç birliğini oluşturan Ege İlleri Güç Birliği  Platformu (EGEM  PLATFORMU) İzmir’deki basın kuruluşlarını ziyaret etti

İzmir ve Ege Bölgesinde faaliyet gösteren İzmir Dernekleri Konfederasyonu, Ege Bölgesi Aydın Dernekleri Federasyonu, Kütahyalılar Federasyonu, Denizlililer Derneği, Manisa Salihli Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, Uşak Ulubeyliler Derneği ve Muğlalılar Derneğinin birleşmesiyle oluşan Egem Platformu yöneticileri Turgay Yokuş başkanlığında Necati Ünal, Yener Dumlupınar, Veli Kasap, Hayati Ertuğrul, Mustafa Kaytan,İsmail Akarsu ve Adil Can, yöresel kıyafetimiz olan Efe Kıyafetleri ile, Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk heykeline çelenk koyma töreninden sonra yine temsilcisi oldukları Egem Platformu’nun yapmayı planladığı hizmet, faaliyet, misyon, vizyon ve etkinlikleri İzmir basını aracılığı ile paylaşmak ve duyurmak adına İzmir basınını ziyaret etti.

Ege Bölgesi’ndeki illeri bir araya getiren ve yaklaşık 20 gün önce oluşturulan Ege İlleri Güç Birliği Platformu Başkanı Turgay Yokuş platformun oluşturulma amacını anlattı. Yokuş, “ Öncelikle olarak amacımız İzmir’in ve Ege Bölgesi’nin kültürel varlıklarına sahip çıkmak, değerlerimizi daha güçlü hale getirmek ve yeni nesle bunu aktarmak istiyoruz. İzmir’in kültürel değerleri ile  ekonomik alanlarında birlikte çalışmalar yapmak, Platform olarak Ege bölgesi illerinin tanıtımına  katkı koymak kültürel faaliyetleri, ortak değerleri daha üst seviyelere taşımak, İzmir ve Ege Bölgesi il ve ilçelerinin Coğrafi işaret alarak Markalaşmaları alanında projeler üretmek, Festival ve Fuarlar düzenlemek, temsilde adalet sağlanması noktasında katkıda bulunmak olarak sıralayabiliriz” dedi.

“PROJELER GELİŞTİRECEĞİZ”

Ekonomik güç birliği anlamında da çalışmalar yapacaklarını söyleyen Yokuş, “Bu ekonomik güç birliğinde de hem ticari alanda hem resmi kuruluşlarımıza nasıl destek olabiliriz nasıl daha farklı ve rahat yaşam sürülebilir bunun arayışları içerisine gireceğiz. Bu alanda da toplantılar yapacağız ve bunun sonucunda çıkan konularda kısa, orta ve uzun vade de planlar ve projeler geliştireceğiz” şeklinde konuştu.

“SİYASET ÜSTÜ BİR PLATFORMUZ”

Hedefleri olan siyaset üstü bir platform olduklarını ve bu yönde çalışmalar yapacağını dile getiren Yokuş, “İlk olarak kültürel ve ekonomik ve sosyal alanda projeler geliştireceğiz. Güncel konulara parmak basacağız. Yaşadığımız kent İzmir’in kültürünün ön plana çıkarılması gerekiyor. İzmir’in kendi kimliğinin, kültürünün korunması söz konusu. Öncelikle buna sahip çıkacağız. Arkasından da Ege Bölgesi’ni oluşturan ne kadar ilimiz varsa onların da kültürlerine sahip çıkmak ve onların kültürlerinin tanıtımına burada daha fazla katkıda bulunmak ve yeni gelen nesillere efe kültürünü tanıtmak istiyoruz. Ekonomik, sosyal ve kültürel bu üç alanda güçlü bir çalışma yapmak istiyoruz” diye konuştu.

“HER YIL BAŞKAN DEĞİŞECEK”

Ege Bölgesi’nde bulunan 8 ilden 6 tanesinin platforma katıldığını dile getiren Yokuş, “ Geriye kalan iki ilden bir tanesi platformumuza katılma aşamasında. Bir tanesi de genel kurulunu topladı ve onlarda katılacak. Bunun yanında platformumuza üye olmak isteyen başka dernekler ve vakıflarda olursa yönetim olarak onları da değerlendireceğiz” dedi.

Platformun bir diğer önemli özelliğinin her yıl başkanını değiştirecek olması olduğunu dile getiren Yokuş, “Bu dönem bu görev bana verildi. Bir yıl sonra başka bir arkadaşıma devredeceğim. Bu şekilde boşluk bırakmadan, konulara vakıf olarak çalışmalarımız devam edecek” ifadelerini kullandı.

“OLMASI GEREKEN BİR OLUŞUM”

Ege İlleri Güç Birliği Platformu Başkan Yardımcısı Necati Ünal, “ İlk amacımız burada güç birliği oluşturarak, kültürel değerlerimizi korumak ve tanıtmak, milli değerlerimizin yok edilmesini engellemek ve değerlerimizi yeniden canlandırmak, genç nesillere bunları aşılamak istiyoruz. Bu 8 ilimizden gelen kişiler İzmir’deki nüfusun 3’te 2’sini temsil ediyor. Aydın, Muğla, Denizli’den gelsek de burada yaşıyoruz. Yaşadığımız kentte var olduğumuzu göstermek istedik. Daha sonrada değişik projelerimiz ve çalışmalarımız olacak. İyi bir oluşum ve olması gereken bir oluşumdu. Bu oluşumlar İstanbul ve Ankara’da var ve üçüncü ayağını da burada oluşturduk. Egelilik şuurunun biraz daha öne çıkarılması için uğraşacağız. Çünkü buna ihtiyacımız var. İlçelerimizin markalaşması için çalışmalarımız olacak” dedi.

Fadime KUZU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Güzelbahçe'ye uzlaşı aday adayı
Güzelbahçe'ye uzlaşı aday adayı
İzmir'deki Uyuşturucu Operasyonunda 1 Tutuklama
İzmir'deki Uyuşturucu Operasyonunda 1 Tutuklama