Yol yapımı için servileri katlettiler

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi, Torbalı kavşağında yol yapımı için katledilen servi ağaçları sebebiyle açıklama yaptı.

Ege 20.09.2021 - 18:56 20.09.2021 - 19:09

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, Karayolları tarafından Torbalı Devlet Hastanesi kavşağında yapılması planlanan köprülü kavşak yapımı gerekçe gösterilerek kesilen servi ağaçları için basın açıklaması yaptı. 
 

Karar İdarelerin Doğal İnvantere Bakış Açısının Göstergesi 

Açıklamada, "Karayolları tarafından Torbalı Devlet Hastanesi kavşağında yapılması planlanan köprülü kavşak yapımı gerekçe gösterilerek ve Orman Bölge Müdürlüğü tarafından kesimi yapılan 1950 yılında yetişkin bir ağaç formunda dikilmiş servi ağaçlarının 19.09.2021 tarihinde kesildiğini üzülerek tespit etmiş bulunmaktayız. Ağaçların kamulaştırma alanı içinde kaldığı için kurtarılmasının mümkün olmadığı açıklamasının yapıldığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Bu bölgede yol yapım çalışması gerekçesiyle yapılan bu çalışmalar ne ilk ne de son olmuştur. İlgili idarelerin ağaçların tescilinin olmaması gerekçesi ile kesimine hiçbir uzman meslek odası görüşü alınmadan karar verilmesi idarelerin doğal envantere bakış açısının bir göstergesidir." sözleri kaydedildi. 

Girişimlerimize Devam Edeceğiz 

Bitkisel envanterin korunması konusunda yasal prosedürlerin yetersiz kaldığı dile getirilirken, "Korumanın önünde bir takım yasal yönetsel zorlukların yarattığı açıklardan faydalanılması bu envanterin ilk gözden çıkarılan olmasına sebep olmaktadır. Hiçbir ekolojik yaklaşımda bunu destekleyecek veri yer almamakta ve bu durum kabul görmemektedir. Bahse konu olan ağaçların tarihi geçmişi, yöre ile özdeşleşmiş varlığı bir kültür mirası niteliği taşımakla beraber yarattığı ekolojik girdiler iklim krizinin en keskin yaşanmaya başladığı şu dönemde tartışılamaz bir noktadadır. Bizler TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi olarak ülkemizde bütün doğal ve tarihi rezerv sayılabilecek unsurların sürdürülebilir kılınması ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için girişimlerimize devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz." 

yol-yapımı-icin-servileri-katlettiler-gazete-yenigun

yol-yapımı-icin-servileri-katlettiler-1-gazete-yenigun

Yorumlar