Yücel’den çarpıcı 18 Mart mesajı “Varlığım Türk varlığına armağan olsun”

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106’ncı yıl dönümü ve Şehitler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Yerel Politika 18.03.2021 - 09:58 18.03.2021 - 09:58

Mesajında Çanakkale zaferini kutlayan, Şehitlerin şanlı mücadelelerine ve emanetlerine sahip çıkacaklarına söz veren Yücel’in, mesajını öğrenci andı ile bitirmesi dikkat çekti. Yücel’ mesajında şunlara yer verdi;

 

Cumhuriyet 29 Ekim 1923’te ilan edilmiş olsa da temelleri çok daha öncesine dayanmaktadır. Cumhuriyetin temelleri, ülkenin işgaline izin vermeyen başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kahraman Türk askerinin destansı mücadelesiyle Conkbayırı’nda, Anafartalar’da ve Arıburnu’nda atılmıştır. Çanakkale de tüm dünya, bağımsızlığı ve vatan toprağı uğruna Türklerin olmazı olduracağına, yenilmez denilen orduları hezimete uğrattığına, kurşunların önüne göğsünü siper ettiğine şahit olmuş ve o günden sonra bağımsızlık mücadelesi veren tüm milletler, Çanakkale ruhunu örnek almıştır.

 

Çanakkale savaşının kaderi, Sofya’da askeri ataşe olarak görev yapan Mustafa Kemal Atatürk’ün, ısrarla Çanakkale savaşında görev almak istemesi üzerine, 19. Tümen komutanı olarak bölgeye atanmasıyla değişmiştir. Atatürk, eşsiz askeri dehası, öngörüsü ve savaş tecrübesiyle savaşın bir işgalle sonuçlanasının önüne geçmiş ve Türk ordusuna en büyük zaferlerinden birisini yaşatmıştır. İşte 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ü Samsun’a götüren, ülkenin bağımsızlığı için topyekün bir ayaklanma başlatan ruh Çanakkale’den gelmektedir.

 

Yok olmasına kesin gözüyle bakılan, kağıt üzerinde paylaşılan bir sömürge olmaktan, güçlü bir cumhuriyete uzanan yolda, hem işgalci kuvvetlere geçit vermeyen hem de birlik ve beraberliğimize saldıran hain terör örgütlerine göz açtırmayan, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin şanlı mücadelelerinde şehit olan evlatlarımız, sadece vatan topraklarında değil, milletimizin kalbinde de ölümsüzdür. Onlar vatan uğruna, cumhuriyet ve bağımsızlık uğruna göz kırpmadan can verirken, bizlere de büyük bir sorumluluk ve görev vermişlerdir.

VARLIĞIM TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN

 

Şehitlerimizin canları pahasına korudukları bu ülkeyi, onların büyük mücadelelerine yakışır şekilde korumak ve yükseltmek en büyük sorumluluğumuzdur. Kuvayı Milliyecilerin kurduğu CHP olarak, şehitlerimizin emanetine 97 yıldır olduğu gibi bugün de sahip çıkıyoruz. Bu duygularla, Çanakkale Deniz Zaferinin 106’ıncı yıldönümünü kutluyor ve bu gururu bizlere Çanakkale’de, kurtuluş savaşlarında ve terörle mücadelede yaşatırken can veren tüm şehitlerimizi minnetle ve rahmetle anıyorum. Bizlere bıraktıkları emanete sahip çıkacağımıza söz veriyor, bu sorumlulukla bir kez daha haykırarak ifade ediyorum ki,

Ey Büyük Atatürk!

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım Türk varlığına armağan olsun.

Ne mutlu Türküm diyene!

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@