Yüksek tansiyon denilebilmesi için kişinin kan basıncı değerlerinin 14’e 9’un üzerinde olması gerekmektedir. Genetik faktörler, yüksek tansiyonda oldukça etkili rol oynadığı için ailesinde tansiyon hastası olan kişiler daha fazla dikkat etmelidir. Her ne kadar genetik faktörleri değiştirme imkanımız olmasa da yaşam tarzı ve yeme içme alışkanlıkları gibi değiştirebileceğimiz çevresel faktörler, tansiyonun yüksekliği ile mücadele etmemize yardımcı olacaktır. Özellikle 40 yaş ve üzeri gruplarda tansiyon hastalığı riski artığından dolayı, bu yaş grubundaki kişiler de yaşam tarzına ve beslenmesine daha fazla dikkat etmelidir. Yüksek kilo alımı da kan basıncını artıracağından tansiyon yüksekliği olan kişilerin kilolarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Aynı şekilde yüksek tansiyonu olan fazla kilolu kişilerin kilo vererek tansiyonunu düşürmesi de söz konusudur. 

Yüksek tansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken ürünler

Yüksek tansiyon hastalarının, ilaçlarını düzenli kullanmaları ve tansiyonlarını düzenli olarak ölçmeleri gerekmektedir. Aşırı kullanımında kan basıncını daha da yükselten tuz, bu hastalığa sahip kişiler için dikkat edilmesi gereken bir üründür. Yüksek tansiyon hastalarının günde 3 gramın üzerinde tuz tüketmemesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Tuz ve sodyum bakımından zengin olan turşu, salamura peynir, bulyon, aşırı tatlı ve yağlı yiyecekler bu kişilerin beslenmesinde yer almamalıdır. Buna ek olarak işlenmiş et ürünleri, hamur ürünleri, sakatatlar, kafein içeren içecekler ve fast food tüketimi de dikkat edilmesi gereken beslenme ürünleridir. Aynı şekilde bu kişilerin kan basıncını artıran sigara ve alkol tüketimine de son vermeleri gerekmektedir.
Bu hasta grubu, hareketsiz bir yaşama sahipse egzersiz yapmaya daha fazla zaman ayırmalıdır. Tempolu yürüyüşler, bisiklete binmek ve yüzmek gibi egzersizler kan basıncını da dengeleyeceğinden bu hasta grubu için oldukça önemlidir. Yüksek tansiyonu olan kişilerin diyabet, kolesterol yüksekliği, böbrek hastalığı gibi eşlik eden başka bir hastalığı varsa bu hastalarda risk çok daha yüksek olacağından tansiyonlarını kontrol altında tutmada daha fazla dikkatli olmalılardır. Kalsiyum, magnezyum, potasyum içeriği bakımından yüksek olan gıdalar ise kan basıncını düzene sokacağından ve bu minerallerin alımıyla beraber böbrekten tuzun atılması sağlanacağından tansiyonun azalmasına sebep olacaktır. Bu kişilere yeşil yapraklı sebzeler, sarımsak, zerdeçal, zencefil ve bol su tüketimi önerilmektedir. Tansiyon yükseldiği zamanda ise limonlu su tüketimi tansiyonun düşürülmesine yardımcı olacaktır.