Bazı Tekel ürünleri ve girdi maliyetlerinin fahiş yükselişine sert tepki gösteren eğlence sektörünün önde gelen temsilcileri yeni zamlarla eğlencenin vatandaşa hayal olduğunu savunuyor.

GÜVEN GÜNEŞ/YENİGÜN- Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, alkollü içkilere 18 Temmuz itibarıyla yüzde 20-25 arası zam geleceğini duyurdu. Yeni normale geçiş sürecinde ardı ardına gelen zamlar eğlence sektöründe şok etkisi yaptı. Fahiş zamların ve yüksek vergi oranlarının sahte ve kaçak ürünlere davetiye çıkarttığını iddia eden sektör temsilcileri fiyatların yeniden gözden geçirilmesini ve denetimlerin arttırılmasını talep etti. Alkollü içkilerde çok yüksek oranlarda vergi uygulanmasının kayıt dışını ve sahteciliği körüklemekte olup tüketicileri ise riske attığını belirten TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, “Gıda insan sağlığı ile doğrudan ilgili, ihmal edilemeyecek ve ertelenemeyecek bir konudur. Bütçe açıklarını kapatmak için alkollü içkilere yapılan yüksek zamların ve vergilerin sahtecilik ve kaçakçılığı tetiklediği açıktır. İnsan sağlığı için son derece zararlı ve yasak olan metil alkol türünden yapılan ucuz alkoller nedeniyle yurttaşların hayatlarını nasıl kaybettiklerine birçok kez şahit olduk. Vatandaşın ekonomik yönden zayıflığını fırsat bilen kriminal kişiler kendi karlarını artırmak için insan yaşamını bile nasıl hiçe saydıklarını herkese göstermişlerdir. Alkol ve gıda zehirlenmesi gibi vakalarla insanlarımızı yitirmek çağdaş, demokratik bir hukuk devletine yakışmamaktadır. Mevzuat hazırlamak, kurallar koymak, bu kuralların uygulaması takip edildiği ve yeterince denetim yapıldığı sürece önemlidir. Halk sağlığı ve gıda güvenliği denetimsizliği ile yüksek ÖTV’nin bir sonucu olan kaçak alkolden ölmek, insanın kaderi olmamalıdır. Alkollü içkilerdeki yüksek vergi baskısının, sahtecilik cazibesini düşürecek oranlara çekilmesi, tüketicinin uygun fiyatlarla alkollü içkilere ulaşmasını sağlayıcı bir fiyat düzeyinin belirlenmesi gerekmektedir” dedi.

İ. Uğur Toprak süt yenigün

'VAKALAR DAHA DA ARTACAK'

Kar güdüsüyle, gözü dönmüş bir grup insanın yaptığı hukuksuzluğu masum insanların canlarıyla ödemesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını vurgulayan Toprak, "Devlet üretimine ve tüketimine izin verdiği tüm gıdaların (alkollü içkiler de dâhil) yurttaş tarafından sağlıklı ve güvenilir bir şekilde tüketilmesinden sorumludur. Bu sağlanmadığı sürece yurttaşın sağlığı tehlike altında olacaktır. Yüksek vergi sebebiyle giderek artan sahte içki kaynaklı ölüm, sakat kalma vakaları bu gibi yasaklarla da artmaya devam edecektir. Yurttaşlar uygun fiyatlara ulaşamadığı için farklı çözüm yolları üretmeye çalışmaktadır. Tüketicilerimiz bilmelidirler ki ürünün dış görünüşünden sahte olup olmadığını anlamak mümkün değildir. Dökme içki tüketmemek veya tükettikleri noktalarda orijinal ambalajı görmeyi talep etmek yetersiz de olsa bir önlem olarak görülmelidir. Alışveriş sırasında kapak, etiket, barkod ve seri numarası kontrollerini yapmaları ve olabildiğince güvenilir buldukları yerlerden içki satın almaları önemlidir. Akıllı telefonlarda kullanılabilen GİB BÜİS uygulaması ile ürünlerin bandrolünde bulunan QR kodu okutup orijinalliğinin kontrolünü sağlayabilirler. Şüpheli gördükleri durumları yetkililere bildirmekten kaçınmamalıdır. Genel bir ilke olarak, piyasadaki eşdeğerlerinden çok daha ucuz olan gıda maddelerinde sahtecilik ve aldatma riski yüksektir. Tabana yayılmamış, adil ve eşit olmayan vergilendirmelerle kamu maliyesi ayakta tutulmaya çalışılırken, dolaylı vergilendirme gibi kolaycı bir yaklaşımla vergi toplama yolunu seçen merkezi idarenin bu durumun yaratılmasına kapı açtığı görmezden gelinemez” diye konuştu.

'Esnaf ayakta durma mücadelesi veriyor'

Miniklerin kaderi İzmirlilerin elinde! Miniklerin kaderi İzmirlilerin elinde!

Yeme-içme ve eğlence sektörünün iki yıldır perişan hale olduğunu belirten İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf Odası (İLGEO) Başkanı Doğan Kılıç, “Bu sektörlere baktığımızda girdi maliyetlerin aşırı derecede yüksek olduğunu görüyoruz. Bazı ürünleri bizler yüzde 1 KDV ile alırken satışlarımız da bu vergi rakamı yüzde 8 oluyor. Esnafın kira, fatura, işçi ve diğer kalemlerin üzerine alkollü içeceklere gelen zamlarla beraber yükleri de iyice artmaktadır. Esnaf şu anda para kazanmıyor. Ayakta durma mücadelesi veriyor. Cirolara baktığımızda geçmiş yıllara göre yüksek olsa da tam tersine kazançları her geçen gün azalıyor. Bugün, 4 kişi bir mekânda oturup eğlenmek istese en az 2 bin 500 liradan gözden çıkarmaları gerekiyor. Ardı ardına gelen zamlar piyasa da bir dengesizlik oluşturdu. Bu durum kayıt dışılığı arttığı gibi belli kesimleri de farklı yollara itmektedir. Bunların önüne geçilebilmesi için denetimlerin sıklaştırılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Doğan Kılıç'ın Yönetim ve Denetim Kurulu'nda yer alan isimler yenigün

Aydın: Alkol ve tütün devletin gelir kapısı mı?

Türkiye’nin yıllık gelirinin yüzde 25’ini alkol ve sigara ürünlerinden geldiğini savunan Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Ayhan Aydın, “Kısıtlamaların ve yasakların en yoğun uygulandığı sektörlerin başında tekel bayileri geliyor. Her 3 ayda bir gelen zam sonrasında tekel bayiler ile zincir marketler arasındaki makasta gittikçe açılıyor. Alım gücünün düşmesi ve artan fiyatlar nedeniyle eskiden 5 şişe alkollü ürün alan vatandaş, bugün 2 şişe almak durumunda kalıyor. Cirolara baktığımızda rakamsal olarak artsa da kar marjlarımız geçtiğimiz yıllara göre daha düşük kalmaktadır. Günübirlik iş yapan ve ayakta kalmaya çalışan tekel bayilerin zincir marketlerle rekabet içinde girebilmesi mümkün değil. Bizler liste fiyatından ürünleri satabilirken büyük işletmeler iskonto nedeniyle liste fiyatının çok altında ürünlerini satabiliyorlar. Bu da haksız rekabet doğurmaktadır” dedi.

MansetAyhanAydin

'Sektörde maliyetler çalışana yükleniyor'

Eğlence sektöründe artan maliyetlerin, çalışanların sırtına yüklendiğini belirten Sahne Çalışanları Dernek Başkanı Muammer Açıkpazu, “Eğlence sektöründe gerçekleşen fiyat artışları çalışan maaşlarının yerinde saymasına neden oluyor. Pandemiyle beraber en çok yara alan sektörlerin başında eğlence ve hizmet geliyor. Kısıtlama ve yasakların gevşetilmesinin ardından bu seferde ekonomik darboğaz, üst üste gelen zamlar derken gün geçtikçe işsiz sayısı artığı gibi maaşlarında düşmesine neden oluyor. Haftanın 5 günü canlı müziğin yapıldığı mekânlar dahi bu sayıyı haftada 2’ye indirmiş durumdalar. Çoğu işletme maliyetlerin altından kalkabilmek için canlı müzik dahi yanaşmıyor. Şu anda müzisyen arkadaşlarımız 100 lira artı bahşiş usulü çalışmaktalar. Bu rakamlar 3 yıldır değişmedi. Bazı işletmeler ise tamamen bahşiş usulü çalıştırıp, yevmiye dahi vermek istemiyorlar. Enflasyonu göz önüne alındığında maaşların her geçen gün eridiği de görülecektir. İnsanlar aç kalmamak için mecburen gitmek zorunda kalıyorlar. Bu nedenle daha fazla insanın mağdur olmaması adına gelmesi planlanan alkol zammının iptal edilmesini istiyoruz” dedi.

MansetMuammerAcukpazu

'YAZIN GELEN ZAMLAR DARBE'

Açıkpazu, “Sene başında bir mekânda 250 liraya fix menü alabiliyorken, bugün 450 lira. Bu hafta alkol ürünlerine gelecek zamla beraber fiyatların en az yüzde 30 daha artacağını düşünüyorum. Bu artış kimseye kazanç sağlayıp kar getirmediği gibi başta vatandaş olmak üzere çalışanlar ve mekân sahiplerinin aleyhine olan bir durumdur. Eğlence sektörünün en yoğun olduğu dönemlerden biri de yaz aylarıdır. Bu aylarda her gelen zam aslında bir ailenin yaşam mücadelesine darbe vurmaktır. Yüz binlerce çalışanı olan bu sektöre normalin üstünde zamların yapılması eğlence sektörünü bitirecektir. Bundan sonra gelecek her zam sektörün tabutuna bir çivi çakmaktan farksız olacaktır. Ülkemizdeki ortalama geliri göz önüne aldığımızda vatandaşlarımızın da tabiri caizse son eğlenceleri olacak” ifadelerini kullandı.