Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ında mensubu olduğu Uşşakizadelere olan akrabalığı ile bilinen Gözde Yener Birman 1973 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Atatürk ve Cumhuriyet ruhuna güçlü şekilde bağlı olduğunu belirten Birman öğrencilik dönemini şu sözlerle anlatıyor, “Latife Hanım’ın da soyunun dayandığı Uşşakizade soyundan olduğum doğrudur.  Atatürk ve Cumhuriyet sevgimi anlatmaya kelimeler yetmez. Mustafa Kemal ve silah arkadaşları Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu, Cumhuriyet’in idealist nesilleri kökleştirildi, bizler ise koruyup, yaşatacağız. Küçük yaşlardan bu yana resim yapmayı ve küçük hikayeler yazmayı çok seviyorum. Orta ve lise öğrenimimi Saint Joseph Kolejinde yaptım. Üniversite eğitimime Bilkent Bankacılık bölümünde başladım ama yaşadığım bir trafik kazası sonrasında bırakmak durumunda kaldım. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesini birincilik ile kazanmanın mutluluğunu yaşadım. Resim tutkumu bilen değerli hocalarım Adem Genç, Cuma Ocaklı’dan ders aldım. 4 yıl kadar değerli ressam Yavuz Seçkin’in atölyesinde önce sulu boya, sonra yağlı boya teknikleri ile sanat eğitimimi pekiştirdim.”

reel akademi-yenigün (3)


“İŞİMİ DE YAPARIM SANATIMI DA”


Cemiyet hayatının yakından tanıdığı Gözde Yener Birman uzun süre iş ve sanat hayatını birlikte yürüttü. Birman sanat ve iş yaşamını şöyle anlattı, “21’imde yani erken denilebilecek yaşta evlendim. 15 yıllık evliliğimden iki çocuk dünyaya getirdim. Bir taraftan annelik bir taraftan iş diğer taraftan ise sanata dair çalışmalarım çok yoğun bir dönem geçirmeme neden oldu. Yıllarca tekstil sektöründe çalıştım. İlk sergime 5. Uluslararası Sanat Ve El Sanatları Fuarında 1999 yılında Ankara’da katıldım. Özel koleksiyonerler tarafından ilgi gören eserlerim satın alındı. Profesyonel iş hayatım nedeni ile zaman zaman resme ara versem de sanattan uzak kalamadım. Dünyanın önemli müzelerini dolaştım, ara sokak galerilerini bile gezerek feyz aldım. Bir sene kadar Filiz Pelit atölyesinde akrilik, rapido ve karışık teknik ile çalışmalarıma geri döndüm. İtalyan Kültür Merkezi’nde karma sergide altı adet eserim sergilendi.  Konak Belediyesi’nin düzenlediği sergide de eserlerimi sergileme fırsatı yakaladım.  2020 yılından beri Galeri Paye’de eserlerim sergileniyor. Figüratif desen üzerine, kübik formlar ile soyutlamaya gittim, keskin hatlar ile betimlediğim figürlerim izleyiciyi yakalıyor.”

reel akademi-yenigün (7)reel akademi-yenigün (5)reel akademi-yenigün (6)reel akademi-yenigün (4)


EĞİTİM YARARINA ÖNEMLİ ETKİNLİK


Sosyal hedefleri ile iş hayatındaki deneyimlerini birleştirmesi sonucu kendisini zirveye çıkaran Gözde Yener Birman, cemiyet hayatındaki deneyimlerini şu cümlelerle dile getirdi, “İş ve sanat hayatımı sürdürüyordum. O dönemin en önemli cemiyet hayatının aktarıldığı Diva Dergisi kendi alanımda yazılar yazmam konusunda teklif getirdi ve başladım. Küçük yaşlardan bu yana küçük hikayeler yazıyordum zaten. Yazmak ve yazdıklarımın geniş kitlelerden büyük ilgi görmesi bana keyif verdi. Tekstil üzerine yazı yazmam için Milliyet Gazetesi’nden gelen teklife de evet dedim. Yazı yazmak geri dönüşler almak muhteşem bir duygu. Megalife Dergisini kurdum. Adan Zye her şeyi ile titizlikle ilgilendim. Üç dergimiz daha oldu. Ve o yüksek tempoda 5 yıl kadar çalıştım. Çok sayıda sivil toplum kuruluşunun yönetiminden üyeliğine aktif çalışmalarım oluyordu. Türk Eğitim Vakfı çatısı altında genç neslimizin eğitimine destek vermek beni çok duygulandırdı. İş ve sanat bilgilerimi birleştirerek bir çıtası yüksek bir sosyal projeye imza attım. Röportaj yapmasını araştırmalar yaparak önemli sorular sormasını seviyordum. Çocukların eğitimi için sorular sormak istedim. ‘AFİLİ SORULAR’ projemi hayata geçirdim. Önemli isimler sıra dışı sorular soracak bunu izleyenlerde çocukların eğitimine destek olacaktı. Ayşe Arman,  Azra Kohen, Ertuğrul Özkök, Mehmet Aslantuğ ile başladık. Pandemi nedeniyle Afili Sorulara ara vermek durumunda kaldık.”
Bugüne kadarki iş, sanat ve sosyal etkinliklerinin çok daha ötesinde kendisine haz veren bir teklifi Türk Kızılay’nın yaptığını belirten Gözde Yener Birman, Türkiye’ye ilham olacak sürdürülebilir sosyal projeleri hayata geçirmek istediğini söyledi. Birman, “Türk Kızılay İzmir İl Başkanı Kerem Baykalmış benim çalışmalarımı yakından takip ettiğini İzmir’de yapacakları Kadın Teşkilatlanmasında önemli bir görev vermek istediklerini söyledi. Ben kendi yönetimimi kendim oluşturmama müsaade edilmesi halinde bu görevi alabileceğimi ilettim. Toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir yönetimi oluşturdum. Cumhuriyetimizin 98. yıl dönümünde 98 kadınımıza götürdüğümüz yardımlarla ışık olduk. Gittiğimiz ailenin gözünde o pırıltıyı görmenin mutluluğunu anlatmaya kelimeler yetmiyor. Daha fazla yüreğe dokunmak için 5 önemli projeyi hayata geçirmek için kollarımızı sıvadık. Kadınlarımızın 7-24 yılın 365 günü hizmet alabilecekleri Kadın Dayanışma Merkezi’ni İzmir’de kurmak istiyoruz. 11 Aralık tarihinde Kültürpark Tenis Kulübünde bir kermes gerçekleştireceğiz. Devam edecek kermeslerimizin gelirleri ihtiyaç sahiplerine gidecek. Kurduğumuz koro çalışmalarımıza katılanlar ünlülerle bir sahneyi paylaşacak. Afili Sorular projemizi hayata geçireceğiz. İhtiyaç sahiplerine ücretsiz psikolojik destek ve doğum kontrol bilgileri vereceğiz. İhtiyaç sahiplerinin yüreklerine dokunan projelerimi hayata geçirerek Türkiye’ye ilham olmak istiyorum.”

reel akademi-yenigün (11)reel akademi-yenigün (9)