Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - Manisa Soma'da 301 işçinin öldüğü maden kazasının ardından eylem yapan işçiye tekme atan, sonra da 'Ayağım incindi' diyerek rapor alan dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ın “Özel Kalem Müdür Yardımcısı” Yusuf Yerkel’in 6 bin euro maaşla Frankfurt Başkonsolosluğu’na Ticari Ateşe olarak atanmasına tepkiler sürüyor. Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosluğunun önünde 14 Ocak günü buluşacak 14 parti ve sendikanın yanı Almanya’da çeşitli partilerde milletvekilliği görevini yürüten Türk kökenli Taylan Burcu, Mürvet Öztürk, Saadet Sönmez, Turgut Yüksel, Mehmet Agatay, Hüseyin Sıtkı, Emre Telyakar ve Eyüp Yılmaz’ında katılacağı eylemde Yusuf Yerkel’in ‘istenmeyen şahıs’ ilan edilmesini isteyecek. 

saadet-sönmez-Yusuf Yerkel ataması Almanya’da protesto edilecek-yenigün


Hizmet pasaportu için Almanya'nın onayı gerekiyor


Yusuf Yerkel, Frankfurt'ta yer bakarken, Almanlardan henüz akredite verilmediği, kendisinin de “vize istenmeyen pasaportla” Frankfurt'ta bulunduğu belirtiliyor. Akreditenin verilip verilmeyeceği ise bilinmiyor. Hizmet pasaportunun kullanılabilmesi için Türkiye'nin bunu hazırlaması, Almanya'nın da bunu onaylaması gerekiyor.

Yusuf Yerkel1-yenigün-1
Sendika ve partilerden atamaya tepki


Almanya Türk Toplumu (TGD), "Böyle liyakatsız atamayı birçok sağduyu sahibi vicdanlı kurum, kuruluş ve insanlar gibi bizlerin de kabul etmesi ve sineye çekmesi mümkün değil" açıklaması yaptı.
Sosyal Demokrat Parti, "Hiç de hoş gelmedi. Atamayı hoş görmüyoruz" açıklaması yaptı.
Sol Parti'den Saadet Sönmez, "Yerde yatan savunmasız işçiyi tekmeleyen birinin Türkiye Başkonsolosluğu'nda Ticaret Ataşesi olmaması gerekir. Bu kişi, Hessen'deki Türk toplumunu temsil edemez" dedi.

yusuf yerkel-yenigün