Savunma sanayi ve gıda taşımacılığında ile önde gelen Yeditepe Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Alp Tuğhan ile başarının sırlarını konuştuk

Savunma sanayi ve gıda taşımacılığında ile önde gelen Yeditepe Lojistik 10 yıldır Ege Bölgesinin birincisi olmayı sürdürüyor. Yönetim Kurulu Başkanı Alp Tuğhan ile başarının sırlarını konuştuk.

1-21
Yeditepe Taşımacılık 2005 yılında kurulan ve sektörde yakaladığı ilkler ile başarıyı yakalayan firmalardan birisi. Sektöre hava kargo taşımacılığı  ile başlayan Yeditepe Lojistik denizyolu, fuar ve etkinlik ve kurye servisleri ile hizmet ağını her geçen gün genişletti. Yönetim Kurulu Başkanı Alp Tuğhan’a göre kendilerini diğer firmalardan ayırın en büyük özelliği yüzde yüz yerli olmaları. Tuğhan yaptıkları çalışmaları ve hedeflerini anlattı.

Yeditepe Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Alp Tuğhan


P: Peyvend’le İş Dünyası’nın ana sponsoru olduğunuz için öncelikle teşekkür ederim. Alp Bey biraz sizi tanıyabilir miyiz?

A: İstanbul doğumluyum. İzmir’de yaşıyorum burada iş hayatına başladım. 

P: Yeditepe ismi nereden aklınıza geldi?

A: Ben İstanbullu olduğum için oradan bir isim koymak istedim. Bir de 7 rakamı uğurlu rakamımdır. Yeditepe o yüzden de koymak istedik.

P: Yeditepe Lojistik neler yapar, biraz anlatır mısınız?

A: Yeditepe Lojistik 2005 senesinde kuruldu. Yaklaşık 1,5 sene tek başıma çalıştım. Özellikle savunma sanayi ve gıda taşımacılığında uzmanız. Tabii ki de her türlü kargoyu hem kara yolu hem de hava yolu ile ithalat ve ihracat olarak iki bacakta taşıyoruz.  Gemi yolu ve kara yoluyla taşımacılık yapıyoruz. Yurt dışına ihraç edilen balığın ortalama %70 oranındaki dağıtımını biz yapıyoruz. Gıda taşımacılığında kendi bünyemizde ürünlerimizi kalite kontrol yapabilmek için su ürünleri mühendisleri çalıştırıyoruz. Gerekli kontrolleri yapıyoruz. Savunma sanayi tarafında güvenlik departmanımız var, emekli sat komutanlarımız var. Polislerden oluşan bir ekibimiz var. Ayrıca ben PMC (Paralı Askerlik Sertifikası) sahibiyim. Polonya’da 2,5 ay eğitim aldım. Lojistiğin yelpazesi çok geniş. Biraz butik çalışmaktan keyif alıyoruz. Türkiye içi domestik dağıtıma da dahil olduk. Burada daha VIP bir servis yapmak istiyoruz. Sizin bir gönderinizi 6 saat içinde adresinize teslim etmek istiyoruz. Ertesi güne o kargoyu bırakmıyoruz, geciktiği zaman ücret de almıyoruz. Gündelik yaşam da Whatsapp kullanıyoruz. 2 mavi çentiği bile bekliyoruz hani ona bile tahammülümüz yok. Doğal olarak insanların artık beklemeye tahammülü yok. Bu konuda kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. 

Gözden kaçırmayın

Ticareti yaşayarak öğrendi markasını zirveye taşıdı Ticareti yaşayarak öğrendi markasını zirveye taşıdı

P: Daha çok hangi sektörlerde varsınız Alp Bey?

A: Savunma sanayi ve sağlık sektöründe varız. 15 yıldır dünyanın her yerine diş protezi taşıyoruz. Tekstilde varız. Otomotiv yedek parçası taşıyoruz. Özel patlayıcı maddeler taşıyoruz. Isı ölçümü gerektiren malzemeler taşıyoruz. Gıda tarafında aktifiz. Canlı hayvan taşımamız var. Cenaze taşıyoruz. 

+++++++
“Ege Bölgesi'nde birinciyiz”

P: Sizi diğer lojistik firmalarından ayıran özellik sizce ne, mesela kaç kişilik istihdam sağlıyorsunuz?

A: Biz 10 yıldır Ege Bölgesi 1.siyiz hava kargo iş hacmi olarak. 3 sene önce açılan Ankara ofisimizin geçen sene Ankara Bölge 1.liğini de aldık. Türkiye 3. yüzü iş hacmi olarak. 
Yüzde yüz Türk sermayeli tek lojistik firmasıyız.
Bizim hassas olduğumuz nokta Türk ihracatçıların desteklenmesi. Neden Amerika merkezli bir firmanın İran’a uyguladığı ambargodan dolayı Türkiye’nin ihracatını engelleyecek bir alt zemin oluşsun istemeyiz bence kimse istemez. Çünkü geçen sene 14 milyar dolardı Türkiye’nin İran’a ihracat tutarı. Sonra ürün sevk edemiyorsunuz tabii. Sadece bizi değil tüm Türk firmalarını zinde tutmaları gerekiyor. O anlamda biz mutluyuz. Çünkü globallerle iş hacmi tarafında başa baş çalışıyoruz. Onlarla daha iyi hizmet vermeye çalışıyoruz. İleriye dönük de iyi şeyler olacağını düşünüyoruz. 

P: Bir pandemi dönemi geçirdik, AVM’ler içinde mağazalar da kapandığı için e-ticaret dediğimiz sektör, internet alışverişi çok gelişti hatta günümüzde bile yerini aldı ve belki de bundan sonra artık e-ticaretle yapılan alışveriş daha kullanılır hale gelecek. Dolayısıyla da kargo taşımacılığı sektörünü de ön plana çıkardı. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

A: Biz pandemi döneminde yurt dışı çalışmaları yaptığımız için domestik dağıtımımız yeni kurulan bir departmanımız. Biz bir alternatif yaratmak zorundaydık. Bir ürün gönderiyorsunuz hatırlayın pandemi ilk günlerini marketten bir şey aldığımızda o ürünü defalarca yıkayıp balkonda bekletiyorduk, bu aynı refleks yurt dışındaki ithalatçılarda da vardı. Geliyordu ürün 2 gün depodan almıyorlardı. Ya da kalitesine güvenmedikleri için ürünü almıyorlardı. Dünya’da ilk dezenfektasyon işlemlerini biz yapmaya başladık. Sertifikalandırma yaptık ki ürünleri aldıkları zaman çapraz etkiden koruyan bir sistem olsun. Doğal olarak da bizim pandemi sürecinde işlerimizde bir aksaklık olmadı. Biz çok büyük anlamda etkilenmedik. 

P: Lojistik tarafınızda hava kargo taşımacılığını biraz anlatır mısınız?

A: Hava kargo genelde ihracatçıların tercih sebebi değildir. Şu an ki lojistik tarafının en pahalı ama en hızlısıdır. Takibi en kolay ve en güvenlisi hava kargodur aslında. Belki de tezcanlı insanların aradığı şey hava kargo. Biraz daha Z kuşağının keyif alacağı bir şey. Çünkü biraz bilgisayar oyunu gibi, leveller çabuk geçiyor. Biz havayolu taşımacılığında kendimizi bulduk aslında. İhracatçılar için de ürünlerin bir an önce ulaşıp mal bedellerine ulaşmasına neden oluyor. Gemide 1 ayda ürün gidiyorsa 1.5 ay sonra mal bedelini alacak, hava kargoda bu daha farklı. 

P: Y ve Z kuşağı ile ilgili, sektörde daha çok gençlerle mi çalışıyorsunuz?

A: Kendi yazılımımızı çalıştırdığımız bir firma var, Pragmatik diye. Onlar zaten genç nesil. Bir iş başvurusu yaptığınızda 1-2 yıllık sektörde deneyim istenir ya biz tecrübesiz kişiyi alıp kendimiz eğitme tarafındayız. Biz kendi başımıza bu yollardan çok geçtiğimiz için. Genelde iş alımlarımız yeni mezunlarla yapıyoruz. 10 yıldır Bölge 1.si olan firmanın %80’i yeni mezun. Karşılıklı birbirimize katkıda bulunduğumuza inanıyorum. 

++++
“Türk firmaları da her yerde olmalı”

P: Kaç ülkede varsınız Alp Bey?

A: Biz Almanya’da ofisimizi açtık. Dubai’de varız. Bizim global networkte üyeliklerimiz var. Dünyada gümrükte olan bütün hava limanlarında anlaşmalarımız var. Havalimanı ve limanların içinde varız. 

P: İzmir’den başlayan ve tüm dünyaya yayılan bir sektör ve bu sektörün başında ve bir sürübirincilikleri de olan bir Yönetim Kurulu Başkanı ve Alp Bey olarak, önünüzdeki günlerde bir hayaliniz ve hedefiniz var mı?

A: Lojistik sektörü olarak ben Türk firmasının dünya çapındaki firmalar gibi yani Fedex, DHL gibi dünyanın her yerinde olan bir postane yapısı varsa Türk firmaların da lojistik bacağında dünyanın her yerinde olmamızı hayal ediyorum. Birazcık kendimizin kıymetini bilip, dünyaya bilgimizi paylaşmanın varlığımızı ortaya koymanın zamanı geldi de geçiyor diye düşünüyorum. 

P: Çok teşekkür ederim bu keyifli röportaj ve Peyvend’le İş Dünyası’na kattığınız değer ve destek için. 

A: Ben teşekkür ederim Peyvend Hanım.