Yüzmenin vücuda faydaları hem fiziksel hem de ruhsal olarak ikiye ayrılabilir. Yaz aylarında hem serinleten hem de sağlığınız için faydalı olan bu aktivite tüm vücudu çalıştıran egzersizler arasında ilk sırada yer almaktadır. Yüzme sadece yaz aylarında değil her mevsim yapabileceğiniz bir spordur. Hem hamilelerin hem eklem ve kas rahatsızlıkları olanların yapabilecekleri bu spor tüm vücudu aynı anda çalıştıran spor dalları arasında ilk sırada yer almaktadır. Yüzmek sadece vücuda değil psikolojik rahatsızlıklara ve zihinsel gelişime de katkı sağlamaktadır. Düzenli yüzmenin vücuda faydaları nelerdir? 

Düzenli yüzmenin vücuda faydaları

Düzenli yüzmenin vücuda faydaları saymakla bitmez. Fiziksel olarak bakıldığında düzenli yüzmek tüm vücudun çalışmasını sağlar. Yüzerken tüm kaslarınız aktif olarak aynı anda çalışmaya başlar. Hem kol hem karın hem de bacak kaslarınız güçlenir. Suyun direncine karşı uyguladığınız baskı da gelişiminize yardımcı olur. Yüzmek kemik kütlenizi artırır. Uzun süreli kas ve eklem ağrıları yüzme sayesinde iyileşebilir. Bir diğer faydası ise akciğer kapasitenizi artırmasıdır. Yüksek miktarda harcadığınız enerji daha fazla oksijene ihtiyaç duymanıza neden olur. Bu nedenle ciğer kapasiteniz artar.

yüzmenin vücuda faydaları 2

Yüzmenin vücuda faydaları arasında bir diğer önemli madde ise kardiyovasküler sistemin üzerindeki olumlu etkileridir. Bu sayede kalp hastalıkları riski azalır. Bunun dışında yüzmenin yüksek tansiyonu düşürmesi de dahil olmak üzere  pek çok  faydası bulunuyor. 

Fiziksel faydaların dışında yüzmenin faydaları arasında bir de zihinsel faydalar bulunmaktadır. Bu faydalardan ilk sırada yer alan madde yüzmenin stres seviyesini azaltmasıdır. Endorfin seviyeniz yükseldiği için kendinizi daha mutlu hissedersiniz böylece stres seviyesi azalır. Yüzmek kilo vermek isteyenlerin de çok sık tercih ettiği bir spordur. Tüm kasların aynı anda harekete geçmesi ve vücudun enerjiye ihtiyaç duyması kilo vermeye olanak sağlar. Ayrıca denizde yüzmek tuzlu suyun içinde bulunan magnezyum ve hidrat sayesinde cilt problemlerinize de iyi gelir. Uzmanlara göre sağlıklı bir cilt için denizden ve havuzdan çıktıktan sonra hemen duş almanız gerekmektedir. Düzenli bir şekilde yüzerek siz de sağlıklı bir zihne ve bedene sahip olabilirsiniz.