Gelişen çağ ile birlikte kuşaklar arasındaki fark da daha gözle görülür bir hale gelir. Yıllara göre ayrılan kuşakların gelişmiş olduğu çağlar ile yaşamlarına devam ettikleri çağ arasında kuşak çatışması ortaya çıkmaktadır. 1965 ve 1980 yılları arasında doğanlar X, 1980 - 1995 arası doğanlar Y, 1995 - 2012 yılları arasında doğanlar Z ve son olarak 2012 ve sonrası doğanlar Alfa Gen kuşağı olarak adlandırılır. Bu kuşaklardan Z kuşağı, şimdilerde iş hayatına atılmış ya da ergenlik dönemine giriş yapmıştır.

Türkiye nüfusunun 18 milyonu Z kuşağı olarak belirlenmiştir. Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte şu anda bulunduğumuz çağda  Z kuşağı ağırlıklı olarak yer almaktadır. Dijital bir nesil olan Z kuşağı ile bağlantı kurmak için onlara uygun hareket etmek gerekir. Peki Z kuşağı ile nasıl iletişim kurulur? Cevabı yazının devamında!

Z kuşağı ile iletişim kurma yolları

Z kuşağı, iletişim konusunda ailelerini zorlamaktadır. Teknolojiye bağlı ve sanal gerçeklik içerisinde yaşayan bu jenerasyon ile iletişim kurmak gün geçtikçe daha zor bir hal alabiliyor. Hazıra alışık, gerçeklikten uzak olan bu kesimi gerçek dünyaya döndürmek bir hayli zor olabilir. Onlarla iletişim kurmanın bazı yolları ise şu şekilde:

  • Sürekli anlamaya ve öğrenmeye açık ancak hemen sıkılan ve vazgeçen bu jenerasyonu anlamaya çalışın. 
  • Onları tanıyın ve ilgi duydukları alanları keşfederek aranızda ortak bir bağ kurun. 
  • Z kuşağı, tableti, telefonu elinden bırakmayan ve sosyal ortamda sürekli aktif olan bir kesim olduğu için onları gerçek dünyaya döndürmeye çalışın. 
  • Onlarla nasıl bağ kurulur öğrenmek için öncelikle işe onları tanımakla başlayın. Dijital dünyada nasıl var olduklarını kavrayın. 
  • İnternetin bu jenerasyonun hayatında büyük bir yer kaplaması ile birlikte buldukları işler de daha dijital olabilir. 
  • Okula gitmeden meslek sahibi olma, kendilerine dijital bir hayat içerisinde yer edinerek buradan para kazanma gibi durumlar görülebilir. 
  • Bazen dijital ortamda bulunmaları olumlu olsa da bazı durumlarda dijital olarak var olmak gerçeklikten kopmalarına neden olabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek ve Z jenerasyonunun daha sağlıklı bir şekilde dijitalde var olabilmesi için onları yakından tanımayı, ilgi alanlarına saygı duymayı deneyebilirsiniz. Böylece aranızdaki mesafe kapatılarak daha sağlıklı bir bağ kurulur.