Zamanı verimli kullanmak gün içinde sahip olduğumuz 24 saatin kaliteli bir şekilde değerlendirilmesi açısından son derece önemlidir. Bu 24 saati ise en verimli şekilde geçirebilmek ve isteklerini, amaçlarını gerçekleştirebilmek için doğru şekilde kullanılması gerekmektedir. Geri alınamaz olan tek şeyin zaman olduğu gerçeği bilinerek, bu zamanı etkili ve doğru kullanabilmek oldukça önemli olmaktadır. 

Zamanı verimli kullanmak için yapılabilecek pek çok şey bulunmaktadır. Etkili zaman yönetimi için izleyebileceğiniz pek çok adım bulunmakta.

Zamanı Verimli Kullanmak İçin Yapılabilecekler

-Planlı olmak: Yapacaklarınızı gün içinde planlayarak uygulamak verimi artırdığı gibi zamanı verimli kullanmak için de önemlidir. 

-Önem sırası belirlemek: Yapacak olduğunuz işleri gün içindeki size göre önem derecesine uygun olarak dizmeniz büyük yarar sağlayacaktır. İlk olarak yapmak istediklerinizi bir önem sırasına koyarak en önemlileri kendiniz halledip, önemsiz gördüklerinizi ise başkalarından yardım alıp tamamlayarak vakit kazanabilirsiniz. Ayrıca en zor olandan başlayarak, gereksiz detaylardan uzak durarak da halledebilirsiniz.

-Süre hesaplamak: Yapılacak işlerin yapılma süreleri not alarak bu süreye göre işlerinizi organize edebilirsiniz.

-Kendi yoğunluğunuza göre iş seçmek: Günlük rutin yoğunluğunuz içinde yorgunluk durumunuza uygun olacak şekilde ayarlamanız iyi olacaktır. Zor ve efor sarf etmek gereken işlerde günün ilk saatleri kullanılırken, günün sonlarına doğru hafif ve önemli olmayan işler konulabilir.  

zamanı verimli kullanmak

-Günlük planlara sadık kalmak: Zamanı verimli kullanmak konusunda en dikkat edilmesi gereken şey de yapılan planların ertelenmemesi olmaktadır. İnsanların çoğunun erteleme alışkanlığına sahip olduğu göz önünde bulundurulursa; planlara sadık kalınması, unutulmaması, gerekirse kâğıda yazılarak gün içinde yanınızda bulundurulması gereklidir.

-Hedeflerinden emin olmak: Kişinin en çok zamanını alan şeylerden biri de ne yapmak istediğine bir türlü karar verememesi durumudur. Yapılacakların ve hedeflerin farkında olmak zamanı nasıl ve ne yönde kullanılacağını belirleyen şeydir. 

-Kendinize vakit ayırmak: İhmal edilen konulardan biri de bireylerin tüm yorgunluk ve yoğunluğun arasında kendilerinden feragat etmeleri oluyor. Bu noktada yorgun bir zihin ve beden ile doğru şekilde ilerlenemeyeceği unutulmamalıdır. Uyku saatinden eksiltmeden, kendilerine iyi gelen şeyleri yaparak daha verimli şekilde çalışılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

-Yapılanları not etmek: Zamanı verimli kullanmak için gün içinde yaptığınız şeyleri geçirilen süre ile birlikte not etmek önemli görülmektedir. Bu yöntem ile neye ne kadar zaman ayırdığınız ve boş vakitleriniz ortaya çıkacaktır.