Araceae familyasından çiçekli bir bitki cinsidir. Türkçede zamia, zeze ve zamioculcas adlarıyla bilinirken İngilizcede ZZ plant (ZZ bitkisi) olarak da bilinir. Zamia bitkisinin büyüme alışkanlığı bir palmiye ağacına benzer, bu nedenle yaygın olarak karton palmiye olarak bilinir.

Zamia bitkisi bakımı 

  • Güneş ışığı: Zamia bitkisi bakımı için en önemli maddelerden biri güneş ışığıdır. Zamia, günün en çok güneş ışığı alınan zamanlarında en iyi şekilde büyür ama doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Doğrudan gelen güneş ışığını gölgelemek gerekir. Asimetrik gelişme eğiliminde olan zamia bitkisinin düzgün gelişimi için bitkinin periyodik olarak döndürülmesi arzu edilir. Bitkiyi, evin güneybatı veya güneydoğu penceresine yerleştirmek en iyisidir. Ayrıca yaz aylarında bahçeye alıp yarı gölgeye yerleştirmek de iyi olacaktır. 
  • Sulama: Çok fazla suya ihtiyaç duymasalar da toprakları yeterince nemli tutulmalıdır. Yaz aylarında, 6 ile 15 gün aralığında günde bir sulanması yeterli olacaktır. Bitkinin kabında su birikmemesine dikkat edilmelidir. Sulama arasında toprak, 2 ile 5 cm derinliğe kadar biraz kurumalıdır. Zamia bitkisi bakımı için kışın sulama önemli oranda azaltılmalıdır.
  • Nem: Zamia bitkisi sarı renge döndüğünde, bu çok fazla su aldığını gösterir. Bu bitki ekstra neme ihtiyaç duymaz. Bu nedenle orta ve düşük nem bu bitki için idealdir.
  • Toprak: Bitkinin gelişimini daha iyi sürdürebilmesi için organik, turba ve kum katkılı ağır killi toprak gerekir. Delikli ve iyi drenajlı bir kap, zamia için ideal olacaktır.

Zamia bitkisi çoğaltma işlemi

Zamia bitkisi çoğaltma işlemi mümkündür fakat tohumları, oda koşullarında beklememeli ve taze olmalıdır. Tohumlar, dışarıdan satın alınabilir fakat çimlenme özelliklerini çok hızlı bir şekilde yaklaşık bir ayda kaybederler. Bu nedenle satın alındıktan hemen sonra gece boyunca sıcaklığı 30 ile 35 derece arasında olan suya batırılmaları gerekir. Daha sonra turba ve perlit karışımına eklenir, üzerine hafifçe toprak serpilir ve 20 ile 25 derece arasındaki sıcaklıkta filizlenir. Tohumlar, 1 ile 3 ay arasında çimlenir ve fideler de aynı şekilde yavaş büyür. Bir zamia bitkisi çoğaltma işleminden sonra yetişkin hale ancak birkaç yılda gelir.