Seralarda yetiştirildiğinde ise salatalıkta verim elde etmek için askılara alınarak yetiştirilme yapılır. Salatalık, bir ılık iklim sebzesi olarak anılmaktadır. 

Salatalıkta verim artırmak için dikkat edilmesi gerekenler

Verim alınabilme konusunda etkili olan pek çok faktör bulunuyor. Bu faktörler; ekim için seçilen zamanlamada, işlemlerin doğru uygulanmasında, tohum konusunda ve bakımında geçerli olmaktadır. “Salatalıkta verim nasıl artırılır?” sorusuna verilecek yanıtlar şu şekildedir.

  • Çeşitleri arasından çekirdeklilik durumu göz önüne alındığında çekirdekli ve çekirdeksiz iki tür salatalık çeşidi bulunuyor. İki çeşidi de serada ve açık alanda yetiştirilebilir. Soğuklara karşı hassas bir yapısı olan salatalıktan verim alınabilmesi için ideal ısı seviyesi olan 11 ile 18 dereceler arasında yetişmesi gerekir. Sıfır derecenin altına düştüğünde ise ürün, donma riski ile karşı karşıya kalır.  
  • Tohum seçiminde kalitesine bakılarak salatalık tohumu alabilmek, salatalıkta verim için son derece önemlidir.
  • En iyi verimi alabilmek için salatalığın ekim zamanı da oldukça önemlidir. İlkbaharın ardından ekim işlemleri gerçekleştirilebilir. Doğru zamanda ekim yapılmadığı takdirde, ekim dönemi kurak zamanlara kalabilmektedir. Neticede verim düşecek ve ürünlerden iyi sonuçlar alınamayacaktır.
  • Salatalık ekimi esnasında dikkat edilmesi gerekenler bir yana kullanılacak olan gübre çeşidinin de önemi büyüktür. Toprağın çeşidine ve ihtiyacı olan elementlere göre doğru gübre seçimi yapılarak en yüksek verim elde edilebilir.
  • Salatalık ekiminde ışıklandırmayı doğru sağlamak gerekmektedir. Sıcak yaz günlerinde bitkinin yapraklarına direkt gelecek fazla güneş ışınları, bitkiye zarar verebilir ve kurutabilir.
  • Yaz aylarında sulama yapılma sıklığı normal düzeylerde seyretmelidir. Salatalıkta verim elde edilebilmesi için sulama düzeyi ayarının bu noktada önemi büyüktür. 
  • Hasat işlemleri, salatalık ekiminin ardından 55 gün sonra yapılabilir. Doğru zamanda koparılmayan salatalıklarda ise fazla büyüyüp irileşeceği için şekil bozukluğu ve çekirdeklenme riski olabilir. Bu sebeple yeterli büyüklüğüne ulaşan salatalık toplanmalıdır. 
  • Hasat zamanında salatalıkların koparılma esnasında sap kısmından bir bıçak veya makas ile kesilmesi önerilir. Kesilerek yapılan hasat, verimi de artıracaktır. Toplama zamanı için sabah serinliği veya  akşam vakitlerinin tercih edilmesi gerekirken fazla irileşmiş salatalıkların bitkinin üzerinde bırakılmaması gerekir. Bırakılması durumu da salatalıkta verim düşürücü bir etkendir.