Tate Modern Sanat Müzesi’nin 2017 yılında 20. yüzyılın en önemli kadın sanatçısı olarak tanımladığı, Türk modern resminin öncülerinden Fahrelnisa Zeid’in dünyanın dört bir yanında özel izleyicilerle buluşan portreleri, kolleksiyonerlerin de desteği ile İzmir İstinye Park Dirimart Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

İlk defa İzmirliler’le buluşan çoğu özel kolleksiyonerlerden toplanan erken dönem ve Ürdün’e taşındıktan sonra yaptığı eserlerden oluşan sergi yoğun bir ilgiyle karşılandı. Sergi, Zeid’in hem aile yakınları hem de Paris ve Londra’dan sanat dünyasından tanıdığı insanların portrelerinden oluşuyor.

GÜLÜMSEYEN KADINLAR

Her modelle bağdaştırdığı renklerin öne çıktığı erken dönem portrelerinde daha dışa vurumcu bir tarz varken biraz ilerledikten sonra artık karşısına oturttuğu insanı iyice tanıyıp onu biraz daha animize neredeyse karikatürize ediyor. İki farklı Fahrelnisa’ya ev sahipliği yapan sergide sanatçının hayatı boyunca yaşadığı iniş ve çıkışlar eserlerine de yansımış. Eski dönem portrelerinde birazcık daha düşünceli ve gelgitler arasında, daha yeni dönem portrelerinde ise artık hayatının sonuna gelmiş çok daha mutlu geri dönüp baktığında müthiş bir hayat yaşamış kadının gülümsemesi görülüyor.

Fahrelnisa Zeid kimdir?

1901 de Büyükada’da sanatçı bir ailenin içinde doğan Fahrelnisa Zeid’in büyükleri özellikle babası Osmanlı sarayında özel danışmanlardan. “Halikarnas Balıkçısı” adıyla tanınan yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın ve gravür sanatçısı Aliye Berger'in kardeşi; seramik sanatçısı Füreya Koral'ın teyzesi; ressam Nejat Devrim ve tiyatrocu Şirin Devrim'in annesidir. 14 yaşında resim yapmaya başlayan Zeid, Irak Prensi Emir Zeid ile evlendikten sonra resim kariyerini Avrupa’nın çeşitli kentlerinde sürdürdü. 5 Eylül 1991'de hayatını kaybeden Fahrelnisa Zeid, Amman'da El Rağdan Sarayı Kraliyet Mezarlığı'na defnedildi.

Fotoğrafaltları:

Zeid’in koleksiyonu Dirimart Sanat’ta yenigün gazetesi-1

1- Savaş Yıldırım, Zafer Yıldırım, Füsun Dölek, Hüseyin Terzioğlu, Hazer Özil

Zeid’in koleksiyonu Dirimart Sanat’ta yenigün gazetesi 1-1

2- Gülden-Haluk Tatari, Ayşe Tatari

Zeid’in koleksiyonu Dirimart Sanat’ta yenigün seda nezih

3- Seda-Nezih Öztüre

Zeid’in koleksiyonu Dirimart Sanat’ta yenigün

4- Fides-Haluk Gezmez

Deniz Poyraz Kırmanlı yenigün

5- Deniz Poyraz Kırmanlı

Tangül-Veysi Öncel yenigün

6- Tangül-Veysi Öncel

Hayal İncedoğan yenigün gazetesi

7- Hayal İncedoğan

Gülperin Sertdemir yenigün gazetesi

8- Gülperin Sertdemir

Ferhat-Dila Öncel Şenol yenigün gazetesi

9- Ferhat-Dila Öncel Şenol

Yeşim-Levent Atay yenigün

10- Yeşim-Levent Atay

Levent Özmen, Senem Özgören yenigün

11- Levent Özmen, Senem Özgören

Miraç Şenyuva yenigün

12- Miraç Şenyuva

Nesligül Sertdemir yenigün

13- Nesligül Sertdemir

14- Seda Öztüre, Füsun Dölek yenigün

14- Seda Öztüre, Füsun Dölek

Füsun Dölek, Bengü Dönmez, Aydan Atiker yenigün

15- Füsun Dölek, Bengü Dönmez, Aydan Atiker