Zengin olma hayali ile kitap okuyoruz!

Salgın sürecinde bozulan ekonomi ve değişen alışveriş yöntemleri kitapçılar sokağındaki esnafı da vurdu. Günlük yemek parasını çıkarmakta zorlanan esnaf değişen kitap okuma alışkanlıklarına da dikkat çekti. 

Güncel 16.08.2021 - 07:00 16.08.2021 - 07:01

Güven GÜNEŞ/YENİGÜN İzmir Büyükşehir Belediyesinin Sevgi Yolu’nda oluşturduğu kitapçılar sokağında esnaf dertli. Geçen yıla oranla satışların yüzde 70 kadar düştüğünü belirten sokak esnaflarından Yasemin Sırık, “Özellikle pandemide insanlar internetten alışverişe çok alıştı. Yayıncılar bize bu dönemde çok daha az kitap göndermeye başladı. Büyük sermayeli şirketler ile küçük esnafın şu anda rekabet etmesi mümkün değil. Kapanma döneminde biz hiçbir destek alamadık. Basılı yayının yanı sıra sesli kitap ve PDF şeklinde internetten okunabilir ve dinlenebilir kitaplarında çıkmasıyla işimiz daha da azaldı. Düzenli okuyucu dediğimiz kişiler diğer platformları pek tercih etmese de bu oluşumlar ister istemez işimizi etkiledi” dedi.

 

YEMEK PARASI ÇIKMIYOR

Öğleden sonra saat 2’yi geçmesine rağmen hala bir kitap bile satamadıklarını dile getiren Yasemin Sırık, “Yemek yiyecek para bile kazanamıyoruz. Mahalle esnafı lokantalardan rica minnet borç yazdırarak öğlen yemeğimizi çıkarıyoruz. Bu durum bizim psikolojimizi bozdu. Açıkçası şu anda ne yapacağımızı bilmiyoruz.

Sırık sözlerine, “Herkes kısa yoldan hızlıca zengin olma peşinde, sattığımız kitaplar arasında ise açık ara farkla kişisel gelişim kitapları geliyor. Bu kitaplarda genelde nasıl para kazanılır tarzında oluyor. Pandemi birçok insanı maddi manevi olumsuz etkiledi. Bunun izlerini kitaplardan bile görebiliyoruz. Kitaplar bile artık para kazanmaya yönelik araçlar olarak görülmeye başlandı’’ devam etti.

BİRBİRİNİN KOPYALARI

Sırık, “Bozulan ekonomi ile birçok insan işinden oldu ve insanlar alternatif çözüm yollarına yöneldi. Bugün piyasada yüzlerce farklı yayıncı ve yazarların kişisel gelişim adı altında kitaplarını görüyoruz. Kitapların içeriğine baktığımızda hepsi birbirinin kopyası ve hepsi aynı şeyleri söylüyor. Tek bir ağızdan çıkmışçasına farklı yazar ve yayıncı adıyla piyasaya sürülüyor. Bugün a kitabın yazarının adıyla b kitabının yazarının yerlerini değiştirin ve o kitabı kendi yazarına verin, kitabın yazarı bile fark etmez başka kitap olduğunu. Bu tip kitaplar yayıncı ve yazarı dışında kimseye bir şey kazandıracağını düşünmüyorum ‘’dedi.

 

Test kitapları

romanları geçti

Sokak esnaflarından Hasan Yıldırım, “Eskiden üniversiteyi bitiren biri memuriyet için bir sınava girerken, günümüzde artık bu değişti. İlkokuldan başlayıp sırasıyla ortaokul, lise, üniversite ve sonrası için her yıl defalarca sınava giriliyor. Şu anda ilkokula başlayan birisi üniversiteden mezun oluncaya kadar yılda 2 veya 3 sınava giriyor. Durum böyle olunca her branş için ayrı bir kitap gerekiyor. Bu sınavlarda her yıl tekrarlanıp güncellendiğini düşünürsek inanılmaz bir rakam çıkıyor’’ dedi.

 

FİYATLAR 3 KATINA ÇIKTI

2 yıl önce Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar kitabı 30 lirayken şu anda bu kitabın 60 liradan satıldığını söyleyen Hasan Yıldırım, “Fiyat artışları insanları alternatif çözümlere itti. Vatandaşların hem test kitapları hem de romanlar için internetten farklı kaynaklardan yararlandıklarını söyleyebilirim. Vatandaşta haklı çünkü iki yılda her şeyin fiyatı en az 2-3 kat arttı. Bugün bir öğrenci test kitabı almaya kalksa 80-90 TL’den başlıyor. Roman almaya kalksa en az 40 TL civarında. Bu kitabı aldıktan sonra vatandaş ne yiyecek, içecek ve evine nasıl dönecek?’’ diye konuştu.

Yıldırım, “Eskiden insanlar okuduğu kitapları evlerinde ki kitaplıklarda tutar saklarlardı. Bugün geldiğimiz noktada maalesef bu pek mümkün olmuyor. Sosyal medya platformlarında oluşturulan gruplarda insanlar bitirdikleri kitapları bir başkasıyla değiş tokuş yöntemine gidiyor. Böylelikle yeni kitaplara erişirken fahiş fiyatlardan kitap almak zorunda kalmıyorlar. Vatandaş açısından güzel bir durum olmasına rağmen maalasef esnaf açısından olumsuz bir durum. Fiyatlar normal seviyeye gelmesini istiyoruz ki hem vatandaş kitaba rahatça erişsin hem de esnaf bir nefes alsın” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@