Zerdeçal insan sağlığı üzerinde olumlu etkilerinin kanıtlanması sonucunda birçok insan tarafından tüketilen bir baharattır. Faydaları saymakla bitmeyen bu baharat özellikle yemeklere eşsiz bir tat vermektedir. Bir baharat olan zerdeçal, pişireceğiniz tavukları daha da lezzetli hale getirme açısından başarılıdır. En basitinden, tüketeceğiniz yoğurdun içerisine katacağınız bir çay kaşığı zerdeçal sizler için günlük alınması gereken bileşenlerin bir miktarını karşılayacaktır. 

Eğer zerdeçalı vücudunuza bu şekilde almak istemezseniz piyasadaki güvenilir markaların takviye kapsüllerini de kullanabilirsiniz fakat yanlış takviye kullanımı sizi istenmeyen durumlara sokabilir bu yüzden kendi bünyeniz için en doğru ve en sağlıklı uygulama için mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 

Zerdeçalın sağlığa faydaları 

Zerdeçal insan sağlığı üzerinde bilinen pek çok faydası olan bir maddedir. Bu faydaların en önemlisi, doğal ve iltihap giderici bir baharat türü olmasıdır. Aynı zamanda antioksidan, antibakteriyel ve antiviraldir. Bol miktarda demir, potasyum, manganez mineralleri, C vitamini içerir. Zerdeçalın vücudumuza olan diğer faydaları ise şu şekildedir:

·        Bağışıklığı güçlendirir.

·        Kan şekerini dengede tutar.

·        Kolesterolü düşürme özelliğine sahiptir.

·        Kemik erimesi gibi kas sistemi hastalıklarına karşı savaşır.

·        Beynimizin çalışmasına yardımcı olur.

·        Özellikle çocukların gelişiminde destekleyici olarak rol alır.

·        Vücudun direncini artırarak hastalıklara karşı korur ve aynı zamanda halsiziliğimize de engel olarak vücudu dinç tutar.

·        İçeriğinde bulunan curcumin (kurkumin) adlı maddenin güçlü iltihap önleyici özelliğine sahip olması kireçlenme ve eklem iltihabı gibi hastalıkların önüne geçer.

zerdeçal nasıl kullanılır 2

Zerdeçalın cilde faydaları

Zerdeçalın ağız yoluyla tüketilmesi ile sağladığı faydalarının yanında doğrudan cilt üzerinde kullanımı sonucuyla elde edilebilecek yararları da bulunmaktadır.Çeşitli maske yapımları ile de cilde olan faydası oldukça fazladır. Günümüzde cilde zerdeçal uygulanması yeni yeni yaygınlaşırken aslında Hintlilerin uzun yıllardır uyguladıkları bir gelenek haline gelmiştir. 

Hintliler, düğünlerinden bir gün öncesinde gelinin yüzüne zerdeçal maskesi yaparak ertesi güne ışıl ışıl bir cilt hazırlamışlardır. Zerdeçal maskesinin cilt üzerindeki faydaları ise şu şekildedir: 

·        Cildin nem dengesini korumasında yardımcı olur. 

·        Antibakteriyel özellikte olması nedeniyle ciltte bulunan akneleri temizler.

·        Yaz aylarında oluşan güneş lekelerinin görünümünü azaltır.

·        Dudak kenarında veya göz çevresinde renk eşitsizliği var ise bu durumda cilt tonunu eşitlemede rol oynar.