Recep Tayyip Erdoğan'ın kendi sözleri, Cumhurbaşkanına hakaret sayıldı

Eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı'nın, sosyal medya üzerinden 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla yeniden yargılandığı dava 3. kez ertelendi.

Politika 28.09.2021 - 15:52 28.09.2021 - 22:38

Önceki dönem CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok'un, sosyal medya üzerinden 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla yargılandığı davaya Urla'da devam edildi.
CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, örgüt yöneticileri ve çok sayıda CHP'linin katıldığı duruşma, 25 Kasım 2021 tarihine ertelendi.

İddianameye, 'Cumhurbaşkanına hakaret suçu' diyerek konulan paylaşımlardan birisi, bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan'ın kendi sözleri.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 27 Kasım 2017 yılında AKP gurup toplantısında ismini ve makamını kullananlara yönelik sarfettiği sözleri soran gazetecilere, "Tepeden tırnağa ailem de dahil artık bu makamı kullandırtmayacağız. Bu makamlar sahtekarların dolandırıcıların kullanacağı makamlar değildir" demişti. Zeynep Altıok'a açılan Cumhurbaşkanına hakaret davası içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sözlerinin paylaşıldığı tweet de bulunuyor.

zeynep-altıok (2)

Zeynep Altıok duruşma sonrası yaptığı açıklamada, "İddianame o kadar özensiz bir şekilde hazırlanmış ki, daha önce yargılanıp beraat ettiğim paylaşımlar bu iddianameyi tekrar eklenmiş  Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tırnak içine alıp alıntıladığım sözleri "Cumhurbaşkanına hakaret" diyerek iddianameye konulmuş. Aktif milletvekili olarak görev yaptığım döneme ait paylaşımlar geriye dönük olarak tek tek incelenmiş ve 58 paylaşımda Cumhurbaşkanına hakaret suçu olduğu iddia edilerek dava açılmış. Tüm bunların, hukuk aracılığıyla muhalif sesleri susturmaya yönelik bir korku iklimi yaratmak amacını taşıdığını cok iyi biliyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerikalı bir gazeteciye verdiği röportajda, Türkiye’de Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla 100 bine yakın insanın yargılandığı suçlamasını kabul etmeyerek, 'Türkiye özgür bir ülkedir. Benim hakkımda açılan böyle bir dava yok' demişti. Ne acı ki ,ifade ve eleştiri hakkını kullandığım sözlerimden dolayı  yargılanan o yüzden kişiden biri de benim" dedi.

zeynep-altıok (1)

Akatlı; attığı tweet’lerin hiçbirinin hakaret ve küfür içermediğini belirterek, “En çarpıcı olan ve yüksek etkileşim alanlarında bile nükte, ironi gibi yöntemler kullanılarak siyasi iktidar ve iktidarın genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın icraatlarını eleştirilmektedir” demişti.

Yorumlar